sutlactarifi.gen.tr https://www.sutlactarifi.gen.tr Sütlaç Tarifi, Sütlaç Tarifleri ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, sutlactarifi.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Fri, 21 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Sütlaç Kaç Kalori https://www.sutlactarifi.gen.tr/sutlac-kac-kalori.html Mon, 22 Oct 2018 07:32:24 +0000 Sütlaç kaç kalori, sorusu içeriğine bakmadan değerlendirilebilecek bir konu değildir. Sütlaç sütlü tatlılar içinde en sevilenlerden biridir.Sütlü tatlılar şerbetli tatlılara göre daha düşük kalorilidirler. Sütlaç ana ma Sütlaç kaç kalori, sorusu içeriğine bakmadan değerlendirilebilecek bir konu değildir. Sütlaç sütlü tatlılar içinde en sevilenlerden biridir.Sütlü tatlılar şerbetli tatlılara göre daha düşük kalorilidirler. Sütlaç ana malzemeleri olan süt, pirinç ve şeker ile hazırlanan bir sütlü tatlıdır. Bu tatlıda kaloriyi düşürmek için şeker yerine tatlandırıcı kullanılabilir. Eğer diyette iseniz  1 porsiyon sütlacı, 1 bardak süt+1 dilim ekmek+2 porsiyon meyve yerine dönüşüm olarak kullanabilir ve diyet menünüzden bu yiyeceklerle dönüşüm yapabilirsiniz.

Sütlacın kalorisi büyük oranda şekerden gelmektedir. Kullanılan şeker miktarını minimuma indirmeniz alacağınız kalori miktarını önemli ölçüde düşürecektir. Eğer 6 kişilik hazırlayacağınız sütlaçta 2.5 su bardağı şeker kullanırsanız alacağınız kalori miktarı toplamda bu miktar için şekerden 1400 kaloridir. Bu durumda içine giren süt, pirinç, şeker, pirinç ununu göz önüne aldığınızda 1 porsiyon sütlaçtan alacağınız kalori miktarı yaklaşık 350 kcal dır. Eğer şeker miktarını düşürmeyi göze alırsanız kalori miktarını yaklaşık 200/250 kcal ye kadar düşürmeniz mümkündür. Normal bir sütlaç tarifi ile alternatif yapabileceğiniz sütlaç tarifinde kalori miktarını nasıl düşürebileceğinizi görebilirsiniz. Bu durumda karar tamamen size kalmış ya lezzeti seçip bir günlük kaçamak yaparsınız, ya da sadece nefsimi öldüreyim ve düşük kalori alayım dersiniz.
Aşağıda verilen ölçüler 6 kişilik tarif için geçerlidir.

Malzemelerine göre sütlaç kaç kalori
 • 1 litre süt (kalori miktarı yaklaşık 600 kcal)
 • 150 gr pirinç (kalori miktarı yaklaşık 200kcal)
 • 30 gr pirinç unu (kalori miktarı yaklaşık 100 kcal)
 • 2.5 su bardağı şeker (kalori miktarı yaklaşık 1400 kcal)
Yukarıdaki miktarlar ile hazırlanan 6 kişilik sütlacın toplam kalorisi 2300 kcal ve 1 porsiyon yediğinizde alacağınız kalori miktarı yaklaşık 380 kcal dir.
]]>
Güllaç Yaprağı https://www.sutlactarifi.gen.tr/gullac-yapragi.html Mon, 22 Oct 2018 09:00:08 +0000 Güllaç Yaprağı, Güllaç yapmak isteyen veya Güllaç yaprağı nasıl yapılır diye merak edeniniz var ise sizlere daha pratik bir cevabım olacak. Güllaç yaprağı nasıl yapılır diye bakıldığınd Güllaç Yaprağı, Güllaç yapmak isteyen veya Güllaç yaprağı nasıl yapılır diye merak edeniniz var ise sizlere daha pratik bir cevabım olacak. Güllaç yaprağı nasıl yapılır diye bakıldığında oldukça zor olduğu ve hatta evde yapmanın olanaksız gibi olduğu görülmektedir. Dolayısı ile güllaç yapımının en pratik ve en doğru yolu güllaç yaprağını hazır olarak satın almanız en doğrusu olacaktır.

Güllaç yaprağı Nasıl Yapılır

Güllaç yaprağı su ile karıştırılmış olan mısır nişastası ile yapılır. Bu karışım tavada pişirilirken kurutulması sağlanır. Ama güllaç yaprağının oldukça ince olması gerektiği için evde yapmak neredeyse imkânsızdır.

Güllaç yaprağının ağırlığı yaklaşık olarak 30 gram olması gerekir. Tam da mevsiminde olduğu bu günlerde sizler için çilekli güllaç tarifini birlikte yapacağız. Özellikle çilekli güllaç tarifi ile sizlerde oldukça hafif olan bu tatlıyı kendinize ve misafirlerinize hazırlayabilirsiniz.

Güllaç yaprağı Nasıl Üretilir 

Güllaç yaprağı mısır nişastası ile buğday unu, özel bir şekilde filtrelendirilmiş olan su ile karıştırarak, özgün olarak konsantrasyonda güllaç yaprağı hamuru elde edebiliriz. Bu karışım  100-150 C derece kadar sıcaklığa sahip olan özel tavaya dökme yolu ile su formu giderilir. Piştiği zaman tavanın üzerinden kendiliğinden ayrılan güllaç yaprağı belirli oranlarda nem bulunduran mekanlarda kurutmaya bırakılır.

Kurutulmuş olan güllaç yaprakları otomatik olan makinelerde 400 gramlık olan tepsilerde ve poşetlerde ambalajlanarak paketlenir ve tüketime sunulur. Güllaç yapraklarının üretilişi, kesinlikle el emeği ve tecrübe gerektirmiş olduğu gibi, muhafaza edilmesi ve tüketiciye sunumu da oldukça önemli olan adımlar içermektedir.

Güllaç yaprağı üretiminde katkıda bulunan ürünler tam anlamıysa naturel olup kesinlikle hiçbir katkı maddesi bulunmamaktadır. Bu katkısız unlu mamüllerin güllaç yaprağı ile güllaç tatlısı yapılması üzerine tüketici olanların sofrasına gelene kadar geçirmiş olan lojistik süreç (saklama, depolama ve dağıtım) oldukça sağlıklı bir üretim süreci ve dayanıklılığın kanıtı olmaktadır. İşte bu şekilde güllaç yaprağı "Sağlıklı Doğal Ürünler" sözcüğünün en iyi örneklerinden birisidir.

]]>
Sütlaç Nasıl Koyulaşır https://www.sutlactarifi.gen.tr/sutlac-nasil-koyulasir.html Tue, 23 Oct 2018 08:30:00 +0000 Sütlaç nasıl koyulaşır sorusu sütlacın lezzetini etkileyecek en önemli sorudur. Cevabı bulunursa sütlaç haklı ününe yakışır bir tat verir. Konuya sütlacın tarihinden başlamak gerekirse; bu tatlının adı dilimize sü Sütlaç nasıl koyulaşır sorusu sütlacın lezzetini etkileyecek en önemli sorudur. Cevabı bulunursa sütlaç haklı ününe yakışır bir tat verir. Konuya sütlacın tarihinden başlamak gerekirse; bu tatlının adı dilimize sütlü aştan kısaltılarak ve değişim göstererek gelmiştir. Adından da anlaşılacağı üzere sütlü bir yiyecektir. İhtiva ettiği bol şekerden dolayı tatlı kategorisinde yer alır ve genellikle soğuk tüketilir. Şeker ve sütün yanında pirinç de eklenerek toplam üç ana malzemeden oluşur. Fırında üstü karamelize edilerek servis edildiği gibi üstüne tarçın ve hindistan cevizi serpilerek de servis edilebilir. Osmanlı mutfağından günümüze geldiği ön görülen sütlaç Kuzey Avrupa' da İskandinavya bölgesinin geleneksel mutfağında da karşımıza çıkar. Genel olarak bakıldığında ise pirinç ve sütün bütün dünyada bulunduğu düşünüldüğünde her mutfakta bulunduğu görülecektir. 

İyi bir sütlacın kıvamının koyu olması gerekmektedir. Bu yüzden sütlaç nasıl koyulaşır sorunsalı sütlaç yapımını en çok zorlaştıran unsurlardan birisidir. Sütlacın en lezzetli olduğu kıvam puding kıvamında pirinçlerin yumuşak taneler halinde ağza gelmesi olarak açıklanabilir. Kıvamıyla ilgili bu konuda sütlacın çoğu yabancı dildeki karşılığı pirinç pudingi olarak karşımıza çıkar. Sütlaç nasıl koyulaşır kısmına gelirsek bunun için üç temel yol vardır. Bunlardan birincisi şekeri fazla katmaktır. Şekeri fazla katılan sütlaç karışımı kaynama durumunda pirinçleri kırarak onları lapa şekline getirecek ve bu sayede kıvam yoğunlaşacaktır. 

Sütlaç nasıl koyulaşır, yöntemleri nelerdir

Bir ikinci yöntem nişasta eklemektir. Türkiye'de pirincin satılan onlarca çeşidi vardır. Samsun pirinci ile Güneydoğu Asya pirincini aynı kefeye koyamazsınız. Bu yüzdendir ki bazı pirinçlerin yumuşaması ve lapa olması çok güç olur. Bu yüzden kıvam tutturmak için nişasta eklenebilir. Bir süre kaynatıldıktan sonra kıvamın arttığı gözle görülecektir. Ayrıca bu yöntem Türkiye'de kullanılan en yaygın yöntemdir. 

Türk mutfağının sayısız sütlü tatlı çeşidinin en ünlü olanı ve en çok tüketilen sütlacın koyulaştırma safhasında üçüncü bir yöntem ise yine dışarıdan ama ilintili bir ekleme olarak pirinç unu konulmasıdır. Bu yöntem ile koyulaşma işlemi hızlı olduğu gibi pişirme süresi de kısalacağı için tasarruf sağlamış olursunuz. Ayrıca pirincin daha ham olması hoşunuza gidiyorsa nişasta veya pirinç unu tercih edebilirsiniz. Pirinç unu bulmakta zorluk çekenler için söylenmesi gereken bir diğer konu buğday unu, hatta mısır unu, kullanımı da vardır. Fakat aklınızda bulunsun: tadı daha değişik olacaktır. İyisi mi siz hepsini deneyip kararınızı verebilirsiniz. Nasıl olsa önemli nokta sütlacın koyu olması. Sütlaç nasıl koyulaşır öğrendikten sonra oda sıcaklığına kadar bekletilen sütlacın kıvamlı olduğu görülecektir. Buzdolabında soğutulduktan sonra yoğunluk daha da artacaktır. O yüzden sıcakken sütlacın çok koyu olduğunu düşünmeseniz bile soğudukça daha koyu olacağını aklınızın bir köşesine yazın. 
]]>
Fırın Sütlaç Kalori https://www.sutlactarifi.gen.tr/firin-sutlac-kalori.html Tue, 23 Oct 2018 14:21:08 +0000 Fırın sütlaç kalori, sütlaç bilindiği gibi pirinç,şeker ve sütten yapılan sütlü tatlılar grubuna giren tatlı çeşididir. Tatlılar çeşitleri arasında en sağlıklısı olup ve diğer tatlılara göre çok fazla kalori barı Fırın sütlaç kalori, sütlaç bilindiği gibi pirinç,şeker ve sütten yapılan sütlü tatlılar grubuna giren tatlı çeşididir. Tatlılar çeşitleri arasında en sağlıklısı olup ve diğer tatlılara göre çok fazla kalori barındırmaktadır. Bunun sebebi ise içerisinde çok miktarda pirinç ve şeker  giren çoğu tatlı gibi bu tatlıda kalori deposu sayılmaktadır. Bunu tatlının yapılışını açıklayacak olursak 6 kase olarak hazırlanan sütlaca yaklaşık 2 su bardağı şeker eklenmektedir. Bu da 1400 kaloriye denk gelmektedir. Sütlacın içerisine koyulan ana malzemesi olan şekerden alınan kalori miktarı bu kadar yüksek ise bir kase sütlaca düşen kalori miktarı 235 kaloriye denk gelmektedir. Bununla beraber pirinç ve sütteki kaloriyi de eklerseniz sütlaç resmen kalori deposudur.Sütlacı çeşitlerinden olan fırın sütlaç kalorisi de aynı olacaktır. Ancak sütlacın şeker oranını kısarak lezzetinden kısmak isterseniz diyet tarzında sütlaç hazırlayabilirsiniz. Diyet programı uyguluyorsanız fırın sütlaç ve çeşitlerinden uzak durmanızda yarar var. Ancak sütlaçtan uzak duramıyorum diyorsanız şekeri az olan sütlaç yiyebilir. Diyet sütlaç tüketiyorum diye aşırıya kaçmamalıdır. En fazla haftada bir kase tüketilebilir ve sonrasında 1 saat egzersiz yaparsanız almış olduğunuz kaloriyi daha aza düşürmüş olursunuz.
 • Fırın sütlaç kalorisi 6 kişilik sütlaç için toplam kalori: 2300 kcal 'dır.
 • Fırın sütlaç kalorisi 1 kişilik sütlaç için toplam kalori: 380 kcal 'dır.
 • Fırın sütlaç kalorisi sütlaç için yağsız süt ve şeker 1 su bardağı kullanılırsa 1 kişilik toplam kalori: 255 kcal 'dır.
]]>
Fırında Sütlaç Üstüne Ne Sürülür https://www.sutlactarifi.gen.tr/firinda-sutlac-ustune-ne-surulur.html Tue, 23 Oct 2018 15:41:11 +0000 Fırında Sütlaç Üstüne Ne Sürülür, Sütlaç, başta pirinç, süt ve şeker den yapılan, adından da olduğu gibi sütlü bir tatlıdır. Sütün girdiği birçok sütlü tatlı tarifleri vardır. Hepsi de sevilerek tüketilir. Fırında Sütlaç Üstüne Ne Sürülür, Sütlaç, başta pirinç, süt ve şeker den yapılan, adından da olduğu gibi sütlü bir tatlıdır. Sütün girdiği birçok sütlü tatlı tarifleri vardır. Hepsi de sevilerek tüketilir. Bazılarımız tencerede sütlaç pişirmeyi severken, bazılarımızda fırında pişirip üzerinin kızarık olmasını severiz. Çünkü fırında pişen sütlacın tadı daha bir farklı lezzetli olur. Herkesin severek yiyebileceği bir tatlı olarak hemde yapımı çok pratiktir. Çocuğunuz için veya kendi canınız çektiğinde yapabilirsiniz. Mesela akşam yemeğe misafiriniz gelecekse, yemek sonrası veya da yemek arası sofra da sunabileceğiniz güzel bir tatlıdır. Fırında hiç sütlaç yapmadıysanız denemenizi öneririm. Sütlacın üzerine yumurta sarısı sürüldüğün de, sütlacın üzeri fırında kızarıp değişik ve lezzetli bir görünüm katacaktır. Pişen sütlaç a fındık içi kırığı, Antep fıstığı tozu, dövülmüş ceviz içi ile süsleyip servis edebilirsiniz. Şimdi size fırında sütlaç tarifi vermek istiyorum. Belki hemen şimdi veya akşam için yapmak istersiniz. 

Fırında Sütlaç Yapmak İçin Malzemeler; 
 • 1 litre süt 
 • 1 su bardağı kadar pirinç
 • 1 su bardağı kadar toz şeker 
 • 1,5 yemek kaşığı kadar nişasta veya pirinç unu
 • 1 tane vanilya
Fırında Sütlaç Üstüne Ne Sürülür 
 • 1 tane yumurtanın sarısı, (yumurta fırında sütlaç üzerinin kızarmasını sağlayacak). 
Fırında Sütlaç Yapılışı; 

Pirinçleri güzelce yıkayın ve suyunu süzün. Pirinci bir tencere de üzerine 2-3 su bardağı kadar su ilave edip haşlayın ve fazla suyunu süzün. Başka bir tencere de sütü, pirinci bir arada 15-20 dakika civarı kaynatın. Kaynayan tencere ye toz şekeri de ilave edin ve kısık ateşte 10 dakika daha kaynatın. Nişastayı yada pirinç ununu yarım su bardağı kadar su ile karıştırarak açın ve yavaş yavaş sütlaca dökün. Ama bu döküm aşamasında bir yandan da tencereyi karıştırın. 3-4 dakika daha kaynatın. Sonra vanilyayı ilave edip karıştırın ve sütlacı fırın kaselerine paylaştırın. Daha sonra üzerine sürmek için, yumurtanın sarısını akından ayırın ve sarısını güzelce çırpın ve kaselerin üzerine paylaştırın. Pişireceğiniz fırın tepsinizin içine iki parmak kadar su koyup kaseleri tepsiye yerleştirin. Önceden 200 derece de ısıtılmış fırına tepsiyi yerleştirin ve üzeri kızarana kadar pişirin. Üzeri kızaran sütlaçların üstünü dilediğiniz gibi süsleyip servis edebilirsiniz. 

Afiyet olsun... 
]]>
En Güzel Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/en-guzel-sutlac-tarifi.html Tue, 23 Oct 2018 22:09:36 +0000 En Güzel Sütlaç Tarifi, Az zahmet kısa zamanda en güzel sütlaç tarifi hazırlamak hiç bu kadar kolay olmamıştır. Hem çok lezzetli, hem çok besleyici hemde bol protein deposu olan tatlılar arasında en sağlıklı olanı sütl En Güzel Sütlaç Tarifi, Az zahmet kısa zamanda en güzel sütlaç tarifi hazırlamak hiç bu kadar kolay olmamıştır. Hem çok lezzetli, hem çok besleyici hemde bol protein deposu olan tatlılar arasında en sağlıklı olanı sütlaç tarifidir. Süt içmeyen çocuklara sütlaç yedirerek günlük protein ihtiyacını karşılamış olursunuz. Sütlaç süt ile yapılan tatlı olduğundan dolayı şerbetli tatlılara göre çok daha hafiftir. Özellikle de tatlı krizine giren bayanlar sütlaç yemeği tercih ederler ise diğer tatlılara göre özellikle de çikolataya göre daha az miktarda kalori almış olacaklardır. Sütlü tatlılar şerbetli tatlılar kadar ağrı ve kalori miktarı yüksek tatlı değildir. En güzel sütlaç tarifini yapmaya başlayalım.

En Güzel Sütlaç Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

 • Bir su bardağı kadar pirinç (baldo pirinç olur ise çok daha iyi olur)
 • Üç su bardağı su
 • Bir litre kadar süt
 • Bir su bardağı toz şeker

Üzeri İçin

 • İnce kıyılmış olan ceviz
 • Tarçın

En Güzel Sütlaç Tarifi Yapılışı

Hem çok besleyici, hem çok pratik, hemde çok lezzetli olan sütlacı yapmak için öncelikle yapışmaz ve yanmaz bir tencere kesinlikle tercih etmeyeceksiniz. Ocağın üstüne tencereyi almadan önce tencerenin dibini sudan geçirin. Daha sonra ocak üstüne koymuş olduğunuz tencerenin içerisine su koyarak kaynatın. Daha önceden ayıklayarak yıkamış olduğunuz pirinçleri de su kaynadıktan sonra tencerenin içerisine ilave edin. Tencere içindeki pirinçle iyice yumuşayıncaya dek ara, sıra karıştırarak dibine tutmadan pişirin. Pirinç suyunu çekmiş ise sütü de tencere içine ilave ederek tam beş dakika kadar kaynatın. Daha sonra da şekeri ilave ederek şeker eriyene dek biraz karıştırın. En güzel sütlaç artık servise hazır. Ocağın altını kapatın ve dibinden olacak şekilde kepçe ile alarak servis yapacağınız kaselere bölün. Böldüğünüz sütlacı tam iki saat kadar oda ısısında beklettikten sonra da soğuması için buzdolabına koyun. Üstüne ince, ince kıymış olduğunuz ceviz ve tarçın ile süsleyerek soğuk olarak servis edin. Sütlü tatlılar soğuk iken daha lezzetli olduğundan dolayı mutlaka soğutun.

Afiyet Olsun.

]]>
Fırın Sütlaç Yapımı https://www.sutlactarifi.gen.tr/firin-sutlac-yapimi.html Wed, 24 Oct 2018 07:52:34 +0000 Fırın sütlaç yapımı, Fırın sütlaç benim en çok sevdiğim sütlaç çeşididir. Yani ocakta yapılan da güzeldir ama tercihim durum sütlaç. Hele görsellik açısından iştah kabartan bir görünümü olduğu için daha da seviyo Fırın sütlaç yapımı, Fırın sütlaç benim en çok sevdiğim sütlaç çeşididir. Yani ocakta yapılan da güzeldir ama tercihim durum sütlaç. Hele görsellik açısından iştah kabartan bir görünümü olduğu için daha da seviyorum. Üzerinin kızaran görünümü sizin de iştahınızı kabartacaktır. Üzerini kızartmak için fırında saatlerce tırmanışa hiç gerek yok. Bir püf noktası daha paylaşalım sizlerle fırınınızın ızgara bölümünde 5 dakikada kızarıyor. Ama kontrol ayında tutun sürekli bakıp takip edin. Verdiğimiz ölçüler tam ölçülerdir ve ayarı tam kıvamındadır. Üzerine yumurta sarısı sürdüğümüzde daha hızlı kızarıyor ve herhangi bir yumurta kokusu da olmuyor. Misafirlerinize yapıp güzel bir sütlü tatlı yapıp yedirebilirsiniz. Beğenerek yiyeceklerine eminim. İçine mısır nişastası ile de yapabilirsiniz. Hiç bir farkı olmuyor. Ama yinede tercihimiz pirinçten yana. Nişasta demişken içine koyduğumuz mısır nişastası da buğday nişastası da olabilir. 

Fırın sütlaç yapımı  için gerekli olan malzemeler:
 • 1 litre süt
 • 1 su bardağı kadar toz şeker 
 • Yarım su bardağı kadar pirinç
 • 3 yemek kaşığı kadar buğday nişastası 
 • 1 paket vanilya
 • 2 su bardağı kadar su
Fırın sütlaç tarifinin yapılışı:

Öncelikle pirinçleri iyice yıkayın. Bulanık suyu bitinceye kadar ovaladıktan sonra orta boy bir tencere alıp ocağın üzerine koyun ve 2 su bardağı kadar su ile pirinçleri haşlanıncaya kadar pişirin. Pirinçle suyunu tam olarak çekmeyecektir. Hafif sütlü kalacaktır. Pirinçler iyice şiştikten sonra üzerine 1 litre sütü boşaltın. Bu ikiliyi iyice karıştırdıktan sonra üzerine vanilyayı da ilave edip kaynamasını bekleyin. Sütlaç kaynamaya başlayınca içine şekeri ve 1/3 su bardağı süt ile karıştırdığımız 3 yemek kaşığı buğday nişastasını da karışımın içine ilave ediniz. 10-15 dakika kadar daha kaynatıp sütlaç tam özleştikten sonra ocağın altını kapatın. Fırın için uygun ısıya dayanıklı küçük güveçler veya ısıya dayanıklı sütlaç kaselerine sütlaçları paylaştırın. Bir fırın tepsisini alıp içini soğuk su ile doldurun. Bu su kaselerin yarısına kadar gelmesi yeterli olacaktır. Su dolu fırın tepsisine sütlaç kaselerini dizin ve tepsinizi fırınınızın en üst tadına yerleştirin. 200 derecede sütlaçlarınızın üzeri kızarana kadar fırınlayın. Yalnız gözünüz fırında olsun. Hızlı kızaracaktır. Birden yanabilir. Eğer toprak karede yapacaksanız bu ölçüden tam tamına 6 tane çıkıyor. Fırın sütlaçlarımız hazır. Fırından çıkardıktan sonra biraz havalandırın ve ister soğuk isterseniz de soğuk olarak servis yapabilirsiniz. Tamamen sütlacı nasıl sevdiğinize bağlı. Şimdiden hepinize afiyet olsun.
]]>
Damla Sakızlı Fırın Sütlaç https://www.sutlactarifi.gen.tr/damla-sakizli-firin-sutlac.html Wed, 24 Oct 2018 16:21:34 +0000 Damla Sakızlı Fırın Sütlaç, sütlaç özellikle büyük küçük herkesin en çok severek tükettiği sütlü tatlıların ilk sırasında gelmektedir. Genellikle her hafta herkesin evinde mutlaka sütlaç pişirilmektedir. Hem oldukça Damla Sakızlı Fırın Sütlaç, sütlaç özellikle büyük küçük herkesin en çok severek tükettiği sütlü tatlıların ilk sırasında gelmektedir. Genellikle her hafta herkesin evinde mutlaka sütlaç pişirilmektedir. Hem oldukça lezzetli hem de pratik olarak hazırlanan sütlaç en favori olan tatlıdır. Süt ile hazırlandığı için çok besleyici olan sütlacı istediğiniz her zaman kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Ancak damla sakızı ile bu tarifi mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü her zaman tüketmeye alışık olduğumuz sütlacı birde damla sakızı ile hazırlayıp fırına verdiğinizde bu mükemmel lezzette hayır diyemezsiniz. Eğer damla sakızı sevmiyorsanız sade olarak da hazırladığınız sütlacı fırında hazırlayabilirsiniz. Ayrıca damla sakızlı fırın sütlacı dondurma ile birlikte servis yaptığınız zaman hem damak tadınıza hem de görsel olarak gözünüze hitap etmektedir. 

Damla Sakızlı Fırın Sütlaç İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • Yarım su bardağı pirinç
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 4 su bardağı soğuk süt
 • 1 çorba kaşığı mısır nişastası
 • 2 adet yumurtanın sarısı
 • Yarım çay kaşığı damla sakızı
 • 1 paket şekerli vanilya
 • 1,5 su bardağı su (pirinçleri haşlamak için)
 • 1 çay bardağı su (nişastayı açmak için)
Damla Sakızlı Fırın Sütlaç Hazırlanışı, ilk önce pirinçleri iyice yıkayalım ve ardından tencerenin içerisine alalım. Üzerine suyunu ilave ederek tencerenin ağzını kapatalım ve kısık ateşte pirinçleri haşlayalım. Ardından pirinçler suyunu çektikten sonra sütünü, toz şekerini, havanda dövdüğümüz damla sakızı ilave edelim. Yaklaşık olarak 10 dakika kadar kaynatalım. Bir kasenin içinde yumurta sarıları ve mısır nişastasını su ilave incelterek ezelim. Nişastalı karışımı ocakta kaynayan sütün içerisine ilave ederek karıştıralım ve 2-3 dakika kadar pişirelim. Daha sonra damla sakızlı sütlaç ocağın alını kapatarak alalım ve içine en son vanilyayı ilave dip karıştıralım. Şimdi fırın sütlacı ısıya dayanıklı olan fırın kaplarının içerisine dolduralım. Sütlacı mutlaka fırın kaplarının içerisinde üzeri kaymak tutuncaya kadar bekletin. Daha sonra 180 dereceye ayarlayarak ısıtalım. Fırın tepsisinin içerisine sıcak suyu koyalım ve sütlacı koyduğumuz fırın kaplarını tepsiye dizelim. Bu işlem özellikle fırının ısısı ile sütlacın daha çok katılaşmasını engellemiş olacaksınız. Fırının içinde sütlacın üzeri karamel rengini alıncaya kadar tutun. Ardından fırında pişen damla sakızlı sütlacı çıkaralım ve isteğe bağlı soğuduktan sonra ya da ılıkken servis yapalım. Afiyet olsun.
]]>
Ev Yapımı Sütlaç https://www.sutlactarifi.gen.tr/ev-yapimi-sutlac.html Thu, 25 Oct 2018 03:28:15 +0000 Ev Yapımı Sütlaç, bazı ülkelerde sütlaç sıcak servis edilirken, bizim ülkemizde sütlaç soğuk tercih edilir. Ayrıca hazır olan sütlaca göre kalori oranı çok daha düşüktür. Hem lezzeti hemde görüntüsü ile birçok süt Ev Yapımı Sütlaç, bazı ülkelerde sütlaç sıcak servis edilirken, bizim ülkemizde sütlaç soğuk tercih edilir. Ayrıca hazır olan sütlaca göre kalori oranı çok daha düşüktür. Hem lezzeti hemde görüntüsü ile birçok sütlaçtan daha çok tercih edilir. Çocukların severek tükettiği bu tatlıyı sizde sevdikleriniz için tatlı atıştırmalıklar arasında hazırlayabilirsiniz. Özellikle şeker hastalarının ani şeker krizlerinde şeker oranını düşürerek sütlacı hazırlamanız faydalı olacaktır. Şerbetli tatlılara nazaran sütlü tatlıların tercih edilmesinin nedeni sütlü tatlıların daha hafif olması ve mideye ağırlık vermeden hazmı kolay olması ayrıca hem tatlı krizlerine iyi gelmesi hem de kilo almaktan korkanlar için eşi benzeri bulunmayan bir tatlıdır.

Ev Yapımı Sütlaç Malzemeler:
 • 1 litre süt
 • 1 çay bardağı kırık pirinç
 • 1 su bardağı şeker
 • 1 yemek kaşığı mısır nişastası
 • 1 paket vanilya yada limon kabuğu rendesi
 • İri kıyılmış fındık 
 • Tarçın
Ev Yapımı Sütlaç Hazırlanışı:

Öncelikle sütlaca başlamadan önce kırıp olan pirinçleri bir kabın içinde iyice yıkıyoruz. Daha sonra geniş bir kabın içine alıp bir su bardağı su ile haşlıyoruz. Pirinçler biraz haşlandıktan sonra suyunu çekene kadar kısık ateşte pişiriyoruz. Haşlanan pirinçlerin üzerinde bir litre sütü ilave edip kaynayana kadar karıştırıyoruz. Kaynayana kadar karıştırmazsanız pirinçler topak topak olur. Yaklaşık olarak 30 dakika kadar karıştırarak pişiriyoruz. Özleşmeye başlayan sütlacın içine ayrı bir kap içinde bir yemek kaşığı mısır nişastasını yarım çay bardağı suyun içinde eriyene kadar karıştırıp sütlacın içine aktarın. Mısır nişastasını suyun içinde erimeden atarsanız. Sütlacın topak topak olmasını ve küçük küçük katılaşmasına neden olur. Bu sütlaç da hiç istemediğimiz bir sonuç olur. Tam özleşen sütlacın şeker kıvamını ayarlayabilmek için içine bir su bardağı şekeri ilave edin. Tabi şekerli isteyenler yada şekeri azaltmak isteyenler bu noktada azaltabilir. 

Ev Yapımı Sütlaç, Son olarak sütlacı kapatmadan önce vanilya sevenler, bir paket şekerli vanilyayı sütlacın içine ekleyebilir. Ama ben limon kabuğu rendesini daha çok yakıştırdığım için, limon kabuğu rendesini sütlacı kapattıktan sonra rende yardımı ile sütlacın içine aktarıyorum. Sütlacın altı ateşliyken rendeleme işlemini yapmayın. Çünkü Sütlacın rengi değişebilir ve tadı da ağırlaşabilir. Sadece aromasından faydalanmak için limonların kabuğunu sakın kaynatmayın. Son olarak sütlacı kaselere alarak üzerini tarçın ve iri kıyılmış fındıklar ile süsleyin. 
]]>
Kolay Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/kolay-sutlac-tarifi.html Thu, 25 Oct 2018 15:48:02 +0000 Kolay Sütlaç Tarifi, Sütlü tatlılar en çok tercih edilen tatlılar arasındadır. Üstelik yapımı da bir o kadar kolay olan bu tatlının yemesi de yapması da çok zevklidir. Hem sizi yormayacak hem de ani şeker krizlerinde pratik ç Kolay Sütlaç Tarifi, Sütlü tatlılar en çok tercih edilen tatlılar arasındadır. Üstelik yapımı da bir o kadar kolay olan bu tatlının yemesi de yapması da çok zevklidir. Hem sizi yormayacak hem de ani şeker krizlerinde pratik çözüm arıyorsanız eğer mutlaka bu tatlıyı denemenizi tavsiye ederim. Bazı ülkelerde sütlaç sıcak sunum yapılarak tüketilirmiş ancak günümüzde dolapta bir saat bekletilmesi daha iyi sonuç vermektedir. Hem sıcak hemde soğuk tercihi olan bu tatlıyı zaman kaybetmeden sizde sevdikleriniz ile buluşturun ve sofralarınızı bu enfes tatlı ile süsleyin. şimdi Kolay Sütlaç Tarifinin yapım aşamasına geçelim.

Kolay Sütlaç Tarifi Malzemeler 
 • Büyük çay bardağından biraz fazla pirinç 
 • 2 buçuk su bardağı su
 • 1 litre süt 
 • 1 buçuk çay bardağı toz şeker
 • yarım limon kabuğu rendesi 
 • isteğe bağlı bir paket şekerli vanilya
Kolay Sütlaç Tarifi 

Sütlaca başlamadan önce bir hatırlatma yapmak istiyorum. Kolay sütlacın diğer sütlaçlar dan ayıran en belirgin özelliği kıvamının biraz çorba gibi olması ve içine iki su bardağına yakın su girmesi çünkü pirinçler suda haşlandıktan sonra suyu süzülmez. Oysa ki diğer sütlaçların içine bu kadar su koyulmaz yada hiç koyulmaz. Bu ayrıntılara dikkat ettikten sonra sütlaca başlayalım. Pirinçleri yıkayıp süzdükten sonra iki buçuk su bardağı suyun içinde hafif diri kalacak şekilde haşlayın. Haşlanan pirincin içinde yaklaşık olarak iki su bardağı su kalacaktır. Daha sonra üzerine yavaş yavaş bir litre sütü ekleyin. Koyu bir kıvam alana kadar pişirmeye devam edin. Sütlacı arada sık sık karıştırmayı unutmayın ki topak topak olmasın. Sütlaç kıvama gelince içine bir buçuk çay bardağı toz şekeri serpin. Tadı biraz şekersiz olabilir size göre bu nedenle tadına bakarak şekerini kendinize göre ayarlaya bilirsiniz. 

Kıvama gelince arzu ederseniz bir paket şekerli vanilya ekleyin. vanilya sevenler için sütlaca vanilya aromasını katacaktır. Ancak ben limon kabuğu rendesini daha çok yakıştırıyorum. ocağın altını kapattıktan sonra, yarım limon kabuğu rendeleyip içine atıyorum. Çok daha güzel yakışıyor sütlaca ancak ocağın altını kapatmayı unutmayın çünkü, limon kabukları kaynarsa acı ve ağır bir tadı verir. Bu da sütlaç da istediğimiz tadı almamıza engel olur. Daha sonra 10 dakika kadar dinlendirdikten sonra kaselere doldurun. Arzu ederseniz üzerine fındık fıstık serpip servis edebilirsiniz ancak dolapta bir saat bekletip öyle servis etmeniz sütlacın kıvamına gelmesini daha çok sağlayacaktır.  Afiyet Olsun.
]]>
Karadeniz Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/karadeniz-sutlac-tarifi.html Fri, 26 Oct 2018 03:51:34 +0000 Karadeniz sütlaç tarifi, Karadeniz de yapılan sütlacı diğer yerlerden yapılanından malzeme olarak pek de bir farkı yoktur. Ama burada sütlacın lezzetini değiştiren ve daha güzel yapan kullanılan süttür. Genel yapı itibarı il Karadeniz sütlaç tarifi, Karadeniz de yapılan sütlacı diğer yerlerden yapılanından malzeme olarak pek de bir farkı yoktur. Ama burada sütlacın lezzetini değiştiren ve daha güzel yapan kullanılan süttür. Genel yapı itibarı ile yüksek yeşil dağara ve yerlere sahip olan ve yerleşim olarak ülkemizin en güzel ve yeşil ağaçlarına sahip olan Karadeniz yöresinde süt veren hayvanların beslenme çeşitliliğidir. Dört mevsim her yerde beslenen süt veren hayvanların sütleri daha lezzetli ve besleyicidir. Günümüzde neredeyse her besinde olduğu gibi sütte hazır ve pastörize olarak kullanıldığından Karadeniz de sütün tadını vermez. Gelelim sütlacımızın malzeme ve yapılışına...

Karadeniz sütlaç tarifi malzemeleri
 • Bir buçuk su bardağı toz şeker,
 • Bir litre Karadeniz sütü,
 • Bir yemek kaşığı un veya pirinç tercihe göre,
 • Bir litre su,
 • Bir avuç dolusu fındık, 
Karadeniz sütlaç tarifi yapılışı

Sütlacı yaparken kullanacağının ana madde ister un olsun ister pirinç aşamalarda bir değişiklik olmaz. Biz sizlere pirinç ile yapılanının tarifini vereceğiz. Öncelikle sütlaç için hazırlanmış pirinçlerin baldo türü olması tane tane duruşunu daha iyi gösterir. O yüzdende baldo türü pirinçlerin öncelikle yıkanıp temizlenmesi gerekir. En az üç defa yıkanıp temizledikten sonra bir süzgeç yardımı ile suyu süzdürülür ve bir kenarda bekletilir. Daha sonrasında bir tencere içerisine bir litre su eklenerek içerisine baldo pirinçler ilave edilerek ocak üzerinde kaynamaya vede haşlanmaya bırakılır. Buradaki bir diğer ayrıntı tencerenin çelik olmasıdır. Bu sayede sütlacın tadı tam istediğiniz ayarda olur. Tencere içerisindeki pirinç kaynayana kadar bir tahta kaşık ile karıştırılmalıdır. Aksi takdirde dibine tutma ve yapışma olasılığı vardır. Su kaynadıktan sonra içerisine bir litre Karadeniz sütü ilave edilerek tekrar karıştırılmaya devam edilir. Ortalama olarak ocakta on dakika kaynatılan sütlaç karışımı içerisine bir kase un sütlaç karışımı ile bir bardak kadar alıp sulandırılarak özendikten sonra ilave edilir. Daha sonra tekrar tencere sürekli karıştırılarak yeniden kaynaması beklenir. Kaynadıktan sonra içerisine son malzeme olan toz şekerde ilave edilerek tekrar karıştırılmaya devam edilir. Şeker eriyene kadar bu işleme devam edilir. Artık istenilen homojen kıvama geldiğinde ise ocaktan alınarak daha önceden hazırlanan sütlaç kaselerine yerleştirilir ve soğuması için açık bir alanda bekletilir. Daha sonra üzerine havan içerisinde ezdiğiniz fındık parçaları serpiştirilerek süslendikten sonra soğuk olarak tüketilebilmesi için buzdolabına yerleştirilir. Ortalama iki saat sonra istenilen kıvama gelen Karadeniz sütlaç tarifimiz artık herkes tarafından afityetle yenebilir. Bu arada dilerseniz tercihe göre toprak kaselere konularak fırınlanma işlemi ile işlem yaparak da sütlaçları tüketebilirsiniz. Afiyet olsun. 
]]>
İrmikli Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/irmikli-sutlac-tarifi.html Fri, 26 Oct 2018 20:07:49 +0000 İrmikli sütlaç tarifi; Sütlaç, süt tatlıları arasında ven çok sevilen ve tüketilen tatlılardan olmasının yanında evlerde bayanların çok sık bir şekilde yaptığı bir tatlıdır. Özellikle ülkemizde bayramlarda yapılan s İrmikli sütlaç tarifi; Sütlaç, süt tatlıları arasında ven çok sevilen ve tüketilen tatlılardan olmasının yanında evlerde bayanların çok sık bir şekilde yaptığı bir tatlıdır. Özellikle ülkemizde bayramlarda yapılan sütlaç tatlıları gelen misafirlere ikram için yapılan bir tatlıdır. Ayrıca malzeme olarak da her zaman temin edilen gıdalardan yapılması da bu tatlımın çok fazla olarak yapılmasında çok etkilidir. Maddi durumu kötü olan kişilerin bile rahatlıkla yapacağı bu tatlı türü hem besleyici, hemde külfetli olmamasından ötürü çok tercih edilir. 

İrmikli sütlaç tarifi malzemeleri;
 • İki çay bardağı irmik,
 • 1,5 çay bardağı toz şeker,
 • Bir yemek kaşığı buğday nişastası,
 • Bir adet vanilya paketi,
 • Bir litre süt,
 • Bir yemek kaşığı tereyağ,
İrmikli sütlaç tarifi yapılışı;

Öncelikle malzemelerin hepsi önünüze alınır. Bunlardan irmik, vanilya, buğday nişastası, toz şeker ve süt tencere içerisine ilave edilerek ocak üzerinde kısık ateşte bir çırpıcı ile iyice karışana kadar çırpılır. Sürekli olarak karıştırılması gereken bu karışım için eğer robotunuz yok ise bir tahta kaşık yardımı ile de yapabilirsiniz. Homojen bir kıvam alana kadar kısık ateşte karıştırılmaya devam edilir. Kaynamaya başladığında karışımın içerisine en son tereyağ ilave edilerek bir tık kaynatıldıktan sonra tencerenin ağzı kapatılarak altındaki ateşte kapatılır. Tencere ocak üzerinden alınıp bir kenarda dinlenmesi için bekletilirken, diğer taraftan irmikli sütlacın döküleceği kabın hazırlanması gerekir. Genellikle cam ürünlerin kullanılması her zaman görsellik için çok uygundur. O yüzdende özellikle soğuk su ile bir sudan geçirilen borcam içerisine  tencere içerisindeki irmikli sütlaç tarifimizi ılıdıktan sonra boşaltılır. Daha sonrasında dilerseniz üzerine süs olarak ister tarçın isterseniz ceviz veya fındık parçaları dökülerek veya serpiştirilerek sütlaç hazır hale getirilir. Sütlaç soğuk tüketilen bir tatlı olduğundan mutlaka buzdolabında en az iki saat bekletildikten sonra servis yapılması gerekir. Hem lezzeti daha güzel, hemde yemesi daha kolay olur. Bu arada dilerseniz de fırında yaklaşık on dakika kadar pişirip soğuması için dolaba konulabilir. Bu tür bir işlem sizlere fırınlanmış sütlaç olarak geri döner. Bu arada fırınlama işleminde üzerine süs olarak kullanacaklarınız en son olarak dökülmelidir. Afiyet olsun.
]]>
Güllaç Tatlısı https://www.sutlactarifi.gen.tr/gullac-tatlisi.html Sat, 27 Oct 2018 06:27:24 +0000 Güllaç tatlısı, Güllaç tatlısı tarifi, kolay, hesaplı aynı zamanda da çok lezzetli. Güllaç tatlısını her canımız istediği veya misafirleriniz geldiği zaman tabi ki yaparız ama ramazan ayında güllacın yeri bir başka. O Güllaç tatlısı, Güllaç tatlısı tarifi, kolay, hesaplı aynı zamanda da çok lezzetli. Güllaç tatlısını her canımız istediği veya misafirleriniz geldiği zaman tabi ki yaparız ama ramazan ayında güllacın yeri bir başka. Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelen müthiş hafif tatlı tarifi. Şimdilerde ise mısır nişastası kullanarak yapılan yufkaların kurtulmasından elde ettikleri güllaç yapraklarını süt ve şeker ile ıslatarak yapılan bir tatlı. Gül suyunu zaman içinde ilave ettikten sonra tatlının ismi de ona uygun olsun diye güllü aş diye koymuşlar. Bu nedenle ismi ile ortak tatlı çeşitlerimizdendir. Hemen bu nefis tarifi denemenizi tavsiye ederim. Üstelik de çok kolay hem hesaplı hemde zamandan çalmadan pratik bir şekilde hemen yapıp 1-2 saat içinde sevdiklerinizle beraber toplanıp yiyebileceğimiz bir tatlı tarifi. Dilerseniz sizleri daha fazla bekletmeden hemen verelim tarifi. 

Güllaç tatlısı tarifi için gerekli olan malzemeler
 • 10 adet hazır güllaç yaprağı
 • 1,5-2 litre süt
 • 2 su bardağı kadar toz şeker
 • İstediğiniz kadar çekilmiş ceviz veya çekilmiş fındık
 • 2 yemek kaşığı kadar saf gül suyu 
Üzerini süslemek için gerekli olan malzemeler
 • File fıstık
 • Nar taneleri
 • Ve ceviz
Güllaç tatlısı tarifinin yapılışı

Öncelikle şutu bir tencereye koyup üzerine şekeri döküp ocağın üzerine koyun karıştırarak ılıtın. Şekerler tamamen eriyince ocaktan alın ve ılımaya bırakın. Süt sıcak olursa güllaç yaprağınız hamur olur ve istediğiniz kıvamı yakalayamayabilirsiniz. O yüzden el yapmayan bir ısısı olması gerekir. Sonra sütümüzü geniş bir tepsinin içine döküyoruz ve güllaç yapraklarını sütün içine batırarak borcama veya başka bir fırın tepsisine dizin. Süte batırırken yaprakların parlak tarafının üste gelmesine dikkat edin. 5 katıda aynı şekilde sütle ıslatıp tepsiye dizin. Ve bu kata ince kıyılmış ceviz içini veya fındık içinde istediğiniz kadar koyuyoruz. Sonra yine aynı şekilde güllaç yapraklarını site batırarak katlayıp tepsiye dizilir. Bu işlem güllaç yaprakları bitene kadar devam edilir. Eğer sütünüz kaldıysa bir bardağın içine koyun ve içine 1-2 yemek kaşığı kadar saf gül suyu koyup karıştırın ve tatlının üzerine eşit gelecek şekilde gezdirin. Gül suyu isteğe bağlıdır. Güllaç tatlısı tarifi hazır. Şimdi bunu buzdolabında biraz dinlenmesi için yaklaşık olarak 1-2 saat beklemiyoruz. Tatlımız dinlendikten sonra dolaptan çıkarıp üzerini istediğiniz ürünü kullanarak süsleyip servis yapabilirsiniz. Şimdiden hepinize afiyet bal şeker olsun.
]]>
Evde Sütlaç Nasıl Yapılır https://www.sutlactarifi.gen.tr/evde-sutlac-nasil-yapilir.html Sun, 28 Oct 2018 04:26:40 +0000 Evde sütlaç nasıl yapılır, Evde sütlaç yapılışı oldukça kolay ve pratiktir. Çok eskilerden günümüze kadar uzanan sütlaç hala herkes tarafından sevilen ve beğenilerek tüketilen tatlı çeşitleri arasında yer almaktadır. Evde sütlaç nasıl yapılır, Evde sütlaç yapılışı oldukça kolay ve pratiktir. Çok eskilerden günümüze kadar uzanan sütlaç hala herkes tarafından sevilen ve beğenilerek tüketilen tatlı çeşitleri arasında yer almaktadır. Hele bayramlarımızın olmazsa olmazlarındandır. Evde kolayca fazla zaman almadan hazırlanan bu tatlı evde kendi ellerinizle yaptığınızda çok daha lezzetli olmaktadır. Hem tadını ve kıvamını kendi damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz hemde kendi yaptığınız için içinde ne var sorusuna kapılmadan gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Ailenize, eşinize, dostunuza ve en değerli olan çocuklarınıza kendi ellerinizle yaptığınız sütlacı sunmak sizlere de mutluluk verecektir. Büyük, küçük her yaştan kesimin severek yediği sütlaç, Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Sizde özel günlerinizde konuklarınıza ayrıcalıklı bir tatlı öğünü yaşatmak istiyorsanız evde sütlaç yapmayı öğrenip konuklarınıza sunabilirsiniz."Evde sütlaç nasıl yapılır" Diyorsanız işte tarifi. 

Evde sütlaç yapmak için gerekli olan malzemeler:
 • 1 litre süt
 • 1 litre su
 • 2 çay bardağı pirinç
 • 3 yemek kaşığı pirinç unu
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı soğuk süt
 • Yarım çay bardağı tarçın
 • Yarım çay bardağı hindistan cevizi
Evde sütlaç yapılışı:

Öncelikle pirinçler bol su ile yıkanmalıdır. Pirincin bulanık suyu gidene kadar berrak bir hal alana kadar yıkamaya devam edin. Pirinçler yıkandıktan sonra derin, orta boy bir tencere içerisine koyun ve bir miktar su ekleyin. Tencereyi ocağın üzerine koyun ve ocağın altını yakın. Pirinçler yumuşayana kadar pişirin.pirinçler yumuşayınca sütü ekleyin ve ara ara karıştırarak pişirmeye devam edin. Süt kaynayınca ocağın altını kısık bir dereceye getirin. Bu arada pirinç ununu 1 su bardağı süt ile iyice karıştırın. Pirinç ununa karıştırılan sütün soğuk olmasına dikkat etmelisiniz. Soğuk sütte iyice ezilen pirinç ununun üzerine kaynayan pirinç ve süt karışımından 1 kepçe ekleyin ve karıştırın. Artık ılıklaşmış olan pirinç ununu kaynayan tencere içine ilave edebilirsiniz. Ara ara karıştırarak 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynamaya devam eden pirinç içine toz şekeri ilave edin ve 5 dakika kadar şekerle kaynamasına izin verin. Artık sütlacı kaselere paylaştırın ve soğumasını bekleyip buzdolabına koyun. Üzerini tarçın ve hindistan cevizi ile süsleyip servis yapabilirsiniz. Evde sütlaç hazır. Afiyet olsun.
]]>
Muhallebili Güllaç https://www.sutlactarifi.gen.tr/muhallebili-gullac.html Sun, 28 Oct 2018 17:29:07 +0000 Muhallebili güllaç, ramazan klasiği olan güllaca değişik bir tadıdır. Ramazan sofralarında keyifle yenilmekte olan muhallebili güllaç tadını damakta bırakan bir tatlı çeşididir. Osmanlı mutfağından gelen muhallebili g Muhallebili güllaç, ramazan klasiği olan güllaca değişik bir tadıdır. Ramazan sofralarında keyifle yenilmekte olan muhallebili güllaç tadını damakta bırakan bir tatlı çeşididir. Osmanlı mutfağından gelen muhallebili güllaç geleneksel tatlımızdır. Yapımı ise oldukça pratiktir. Muhallebili güllaç ile misafirlerinizin damağını şenlendireceksiniz. Şimdi size muhallebili güllacın tarifini vereceğim. Şimdiden afiyet olsun. 

Muhallebili Güllaç İçin Gerekli Malzemeler
 • 5-6 yaprak güllaç 
 • 6-5 su bardağı süt 
 • 1 su bardağı toz şeker (güllacı ıslatmak için)
 • 1 su bardağı ceviz içi
 • 1 kahve fincanı un 
 • 1 kahve fincanı  nişastası
 • 1 su bardağı  şeker (muhallebi için)
 • 1 litre süt
 • Yarım paket margarin 
 • 1 paket sade krem şanti veya kaymak tadında
 • Toz antep fıstığı 
 • Nar
Muhallebili Güllaç Yapılışı  

Muhallebili Güllacın öncelikle muhallebisini hazırlayalım. Derin bir tencereye sütü, toz şekeri, unu ve nişastayı koyalım. Tencereyi orta ateşe alıp, iyice karıştıralım. Kaynayana kadar karıştırmaya devam edelim. Muhallebi kaynadıktan yarım paket margarini içine ekleyelim. Margarin eridikten sonra krem şantiyi ilave edip, mikser yardımıyla iyice çırpalım. Muhallebimiz hazır. Derin bir tencereye güllacı ıslatmak için sütü ve  şekeri ısıtalım. Çok ısıtılmamalı aksi takdirde güllaç yaprağı hamur haline gelir. Geniş bir kaba ısıttığımız süt ve şekeri dökelim. Güllaç yapraklarını bu karışımın içinde ıslatıp tepsiye dizelim. Islattığımız güllaç yaprakları tepsiye dizdikten sonra dördüncü yaprağın üzerine hazırladığımız muhallebiyi eşit bir şekilde dökelim. Diğer kalan güllaç yapraklarını da ıslatıp muhallebinin üzerine koyalım. Hazırladığımız Muhallebili güllacımızı soğuması için 1 saat buzdolabında bekletelim. Muhallebili güllaçımız soğuduktan sonra servis yapabilirsiniz. 

Afiyet şifa olsun.
]]>
İncirli Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/incirli-sutlac-tarifi.html Sun, 28 Oct 2018 18:01:42 +0000 İncirli Sütlaç Tarifi, Hanımların sevdiklerine zevkle sunabileceği bir lezzet. Bilindik bir tatlıyı yeniden yorumlayıp lezzete lezzet katıyoruz. Üstelik oldukça kolay, bayram tatlılarının yanında yer alacak. Damaklarda iz bıra İncirli Sütlaç Tarifi, Hanımların sevdiklerine zevkle sunabileceği bir lezzet. Bilindik bir tatlıyı yeniden yorumlayıp lezzete lezzet katıyoruz. Üstelik oldukça kolay, bayram tatlılarının yanında yer alacak. Damaklarda iz bırakmak isteyen tüm hanımların baş ucu tarifi olacak oldukça hafif ve güzel bir tat.

İncirli Sütlaç Malzemeleri 
 • Bir çay bardağı baldo pirinç
 • 2,5 su bardağı süt
 • 1 su bardağı su
 • 2 yemek kaşığı şeker 
 • 1,5 yemek kaşığı nişasta
 • 4 kuru incir
 • 1 paket vanilin 
İncirli Sütlaç Yapılışı 
1 çay bardağı pirinci bol su ile yıkıyoruz. Sütlacı yapacağımız tencereye bir su bardağı suyu ekleyip üzerine yıkadığımız pirinci koyuyoruz. Orta ateşte kapağı kapalı olarak pişmeye bırakıyoruz. Önceden ılık suda beklettiğimiz incirleri minik minik doğrayıp üzerine yarım çay bardağı su koyuyoruz ve tavada kavuruyoruz. Yeterince yumuşayan incirleri sütlaç kaselerinin içine eşit miktarda dağıtıyoruz. Diğer bir yandan piştiğinden emin olduğumuz pirincin üzerine sütü ekliyoruz. 10 dakika kaynadıktan sonra şekeri ve vanilini koyuyoruz. Bu şekilde yine 5 dakika daha kaynasın. Sonrasında küçük bir kaseye aldığımız nişastanın üzerine 2-3 kaşık kaynamış sütü ilave ediyoruz. Biraz karıştırıp sütlacın üzerine döküyoruz. Çok kısa bir süre iki taşım kaynatmak yeterli olacaktır. Ocağı kapatıp incirleri koyduğumuz kaselerin üzerine sütlacı dolduruyoruz. Ancak tepeleme dolmasın fırına konduğunda sorun yaşanmasın. Fırının yalnızca üst ızgaralarını yakıyoruz. Fırın tepsisine dizdiğimiz sütlaçları 180 derece ısıttığımız fırına veriyoruz. Üzerleri yeterince kızardığında çıkarıp servis edebiliriz. 

Afiyet Olsun 
]]>
Güveçte Sütlaç Nasıl Yapılır https://www.sutlactarifi.gen.tr/guvecte-sutlac-nasil-yapilir.html Mon, 29 Oct 2018 14:03:50 +0000 Güveçte Sütlaç Nasıl Yapılır;  Sütlaç; Adı kökeni sütlü aş olan sözcükten gelmektedir ve tipik bir Rumeli mutfağı tatlısıdır. Başlıca yapımında kullanılan malzemeleri ise süt, pirinç ve şekerdir. Kıvamı kişile Güveçte Sütlaç Nasıl Yapılır;  Sütlaç; Adı kökeni sütlü aş olan sözcükten gelmektedir ve tipik bir Rumeli mutfağı tatlısıdır. Başlıca yapımında kullanılan malzemeleri ise süt, pirinç ve şekerdir. Kıvamı kişilerin zevkine göre değişse de, kabul gören ve beğenilen kıvam pirinç tanelerinin iri ve çok sert olmamak kaydıyla tane tane ağıza gelebilecek şekilde olmasıdır. Türk mutfağında bulunan çeşitli sütlü tatlılar içinde en tanınan, yaygın yapılan ve tüketilendir. Kuzey ve Batı Avrupa ülkelerinin mutfağında da rastlanılan sütlaç özellikle İskandinavya ülkelerinde kavrulmuş badem tarçın sosu ya da şekerleme kronatları ile bezenti edilerek sadece yılbaşında servis edilmektedir.

Güveç; Ham maddesi özel bir toprak olan ve bundan yapılan, içerisinde yemek pişirilen toprak tencere yani çömlek. Özellikle yaz mevsimi, sebzenin bol olduğu dönemde güveçle yapılan yemekler daha ağırlıklı olur. İçerisinde tatlıdan tuzluya, sebzeden bakliyata, balıktan, kırmızı etten, beyaz ete kadar hemen her şey pişirmek mümkün olmaktadır. Son zamanlarda yapılan küçük çömleklerle sütlaç ve hatta keke varıncaya kadar her türlü yemek pişirilebilmektedir. Güvecin tek olumsuz yanı yemekleri geç pişirmesidir. Bir bakıma bu olumsuzluk anlamına gelmez, yemeklerin güveçte için için pişmesi aslında yemek çeşitlerine fazlasıyla lezzet katmaktadır. Güveçte Sütlaç, aslında bildiğimiz fırın sütlaçtır, ya da daha çok bilinen adıyla fırında sütlaçtır. Türk mutfağına özgü bir tatlıdır. Sütlaç, pişirilmesi sırasında kullanılan güveç ve fırında pişirilmesi suretiyle yapılır. Normal sütlaçtan ayrılmasının nedeni güveç içerisinde, fırında üst kısımdaki süt kaymağının hafif yakılmasıdır. Ayrıca servis edilirken üzerine ince kıyılmış badem veya fındık ya da ceviz ilave edilmesidir. Bu sütlü tatlının tarifi aşağıdaki gibidir.

Güveçte Sütlaç İçin Malzemeler;
 • 6 adet çömlek kase
 • 1/2 su bardağı pirinç,
 • 3 su bardağı sıcak su,
 • 5 su bardağı süt,
 • 1,5 su bardağı toz şeker,
 • 1 tatlı kaşığı nişasta,
 • 1 adet yumurta sarısı,
 • 1 paket vanilya.
Üzeri İçin;
 • Tarçın
 • İnce kıyılmış badem veya fındık ya da ceviz 
Güveçte Fırın Sütlaç Yapılışı; Pirinci yıkayıp sıcak suda 1 saat bekletin ve suyunu süzün. Tencereye 3 su bardağı su ve pirinçleri koyup kaynatın. Su kaynamaya başlayınca kısık ateşe alıp tencerenin kapağını kapatın ve pirinçler yumuşayana kadar pişirin (dibini sık sık kontrol edin). Pirinçler haşlanınca sütü ilave edip tencerenin kapağı kapatarak 10-15 dakika kısık ateşte kaynamaya bırakın. Bu arada 1 bardak sütü, yumurta sarısını ve nişastayı bir kaba alıp iyice çırpın. Hazırladığınız karışımı tencereye yavaş yavaş karıştırarak ilave edin. Ardından vanilya ve toz şekeri ilave edip 3-5 dakika kaynatın. Güveçleri fırın tepsisine yerleştirin. Tepsinize dökülmeyecek şekilde yarısına kadar su doldurun ve güveçlere eşit bir şekilde sütlacı pay edin. Çömlekleri tepeleme doldurmayın bir parmak kadar boşluk bırakın. Önceden ısıttığınız 250° fırında Üzerleri kızarana kadar pişirin. Üzeri kızaran fırın sütlaçları fırından alarak soğumaya bırakın. Soğuyan sütlaçlarımızın üzerine arzu ettiğimiz, İnce kıyılmış badem veya fındık ya da cevizleri ekleyip, ardından tarçını serpiştirip servis ediniz.
Afiyet Olsun
]]>
Portakallı Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/portakalli-sutlac-tarifi.html Tue, 30 Oct 2018 11:59:35 +0000 Portakallı Sütlaç Tarifi, Sütlaca bambaşka bir bakış açısı kazandıran portakallı sütlacı hiç daha önce denediniz mi Denemediyseniz mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Bazı ülkelerde sıcak ikram edilen portakallı sütlacı bi Portakallı Sütlaç Tarifi, Sütlaca bambaşka bir bakış açısı kazandıran portakallı sütlacı hiç daha önce denediniz mi Denemediyseniz mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Bazı ülkelerde sıcak ikram edilen portakallı sütlacı bizim ülkemizde genellikle biraz dolapta dinlendikten sonra soğuk olarak ikram edilir. Aslında portakallı sütlaç sütlü bir tatlı olduğundan dolayı soğuk tüketilmesi daha lezzetine lezzet katacaktır. Ayrıca soğuyan sütlacı ısıtmakta lezzetinin ağırlaşmasına neden olacaktır. Portakallı sütlaç gerek tadı ile gerekse görüntüsünün şıklığı ile misafirlerinize gönül rahatlığı ile servis edeceğiniz ve sofralarınızı süsleyen eşsiz bir sütlü tatlı türüdür. Diğer tatlılardan daha çok tercih edilmesinin sebebi, ani tatlı krizleri yaşayanların kilo aldırmadan tatlı ihtiyaçlarını karşılaması ve hazmı kolay ve hafif bir tatlı olmasıdır. 

Portakallı Sütlaç Tarifi Malzemeler
 • 1 litre süt
 • 1 su bardağı su
 • 1 çay bardağı kırık pirinç ve üzerine ek olarak 1 yemek kaşığı pirinç
 • 1 tatlı kaşığı mısır nişastası
 • 1 çay bardağı sıcak su
 • 1 adet portakal kabuğu rendesi
 • 1 su bardağı toz şeker
 • Üzerini süslemek için bir su bardağı fındık kırığı
Portakallı Sütlaç Tarifi Hazırlanışı

Portakallı Sütlaç Tarifine başlamadan önce pirinçleri suyun altına tutup yıkıyoruz daha sonra bir su bardağı suda haşlamak için derin bir kabın içine alıp ocağın üzerine koyuyoruz. Hafif diri kalan ve biraz haşlanan pirinçlerin üzerine bir litre sütü yavaş yavaş ekleyip karıştırıyoruz. Kesinlikle kaynayana kadar karıştırmaya devam edin. Yoksa topak topak olur ve hiç istemediğimiz bir görüntü elde etmiş oluruz. Buda sütlaçta hiç istemediğimiz bir görüntüdür. Hafif toparlanan sütlacın tam kıvama gelmesi için içine ayrı bir kapta bir çay bardağı sıcak su içinde bir tatlı kaşığı mısır nişastasını eritip sütlacın içine aktarıyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz. Bir süre ara vermeden karıştırın yoksa mısır nişastaları ayrışır ve sütlacın küçük küçük ve topak topak olmasına neden olur. Sütlaçta krema görüntüsünü dağıtır ve hiç de hoş olmayan bir görüntü meydana gelir. 
Portakallı Sütlaç Tarifi, Son olarak sütlaç kıvama geldikten sonra üzerine bir portakal yada portakal büyük ise yarım portakal kabuğu, rendesi sütlacın üzerine ekleyin. Ancak bu işlemi sütlacın altı kapalı iken yapın yoksa portakallar haşlanır ve sütlaca çok ağır bir tat verir. Sütlacın tadı acılaşır. Bu nedenle portakal rendelerini yakmamaya özen gösterin. Ancak sütlacın ilk sıcağında kalmasının bir sakıncası yoktur. Önemli olan yoğun ateş altında kalmamasıdır. Daha sonra istediğiniz ve sunuma hazır olacak kaselere sütlacı doldurun. Daha sonra dolapta en az bir saat beklettikten sonra servise hazır hale getirmek için, üzerini fındık kırıkları yada ceviz ve fıstık kırıkları ile arzu ettiğiniz şekilde servis edin Şimdiden Afiyet Olsun.

Not: Sütlacın aroması için ya portakal kabuğu rendesi ya da limon kabuğu rendesi yada tarçın kullanın. Hepsini yada ikisi birden kullanmanız sütlacın tadını ağırlaştıracaktır. Çünkü üçü de aroması çok yoğun ve sütlaca baskın bir tat verir. Bu nedenle sadece birini seçin.
]]>
Vanilyalı Sütlaç https://www.sutlactarifi.gen.tr/vanilyali-sutlac.html Wed, 31 Oct 2018 04:39:39 +0000 Vanilyalı sütlaç. Sütlaç ismi köken olarak ''sütlü aş'' sözcüğünden gelen klasik bir Trakya ve Rumeli mutfağının tatlı çeşitlerindendir. Gerek yapılması, gerekse malzemesinin kolay bulunur az malzemeden olması sebebi ile, Vanilyalı sütlaç. Sütlaç ismi köken olarak ''sütlü aş'' sözcüğünden gelen klasik bir Trakya ve Rumeli mutfağının tatlı çeşitlerindendir. Gerek yapılması, gerekse malzemesinin kolay bulunur az malzemeden olması sebebi ile, Türk mutfağının yaygın olarak en çok yapılan ve tercih edilen sütlü tatlıların birisidir. Başlıca malzeme olarak pirinç, süt ve şeker olan sütlaç, kıvam olarak kişilerin zevklerine göre değişse de genel olarak en beğenilen kıvam, pirinç tanelerinin çok ser olmayacak şekilde tane tane ağza gelecek şekilde olanıdır. Sütlaç sadece Türk mutfağının değil, bazı İskandinav ve kuzey Avrupa ülkelerinde, içine badem veya tarçın ilave edilmek sureti ile  değişik aroma ve malzemelerle değişik tatlarda servis edilmektedir. Sütlaç, gerek vanilya, tarçın veya damla sakızı gibi ilave dilen aromalarla, gerekse fırında sütlaç gibi pişirme çeşitlerine göre bir çok çeşidi bulunmaktadır, bizde burada vanilyalı sütlaç tarifi verelim.  

Vanilyalı sütlaç malzemeleri
 • 1 Litre süt
 • 1 Su bardağı kadar pirinç
 • 2 Yemek kaşığı pirinç unu
 • 1 litre kadar su (Pirinci pişirmek için)
 • 2 Paket vanilya
 • 2 su bardağı toz şeker (Fazla tatlı olmasını istemeyenler 1,5 su bardağı şekerde koyabilirler)
Vanilyalı sütlaç hazırlanması

Öncelikle sütlaç yapacağımız pirinçleri iyice yıkıyoruz ve tencereye alıyoruz, üzerine bir litre kadar soğuk su ilave ediyoruz ve ocağa koyup ocağın ateşini iyice açıyoruz ve pirinçler suyunu çekene kadar pişiriyoruz, pirinçler suyunu çekip piştikten sonra üzerine bir litre sütü ilave ediyoruz ve kaynayana kadar pişirmeye devam ediyoruz, diğer taraftan pirinç ununu ve vanilyayı derince bir kaba koyup üzerine bir bardak kadar soğuk su ilave ederek karıştırarak eziyoruz, tencereden kaynamakta olan sütten bir kepçe alıp pirinç, vanilya karışımına ilave edilerek ılıman bir hale getirip tekrar kaynamakta olan süt tenceresine ilave ediyoruz ve bu şekilde 10 dakika daha kaynatıp pişiriyoruz. En son işlem olarak ta 2 su bardağı toz şekeri ilave edip 2 taşım kadar karıştırıyoruz, iki taşım kadar daha piştikten sonra ocağın altını kapatıp kaselere paylaştırıyoruz. Sütlaç oda sıcaklığına eriştiğinde buzdolabına alıp soğuk olarak servis ediyoruz. İsteyenler kaselerin üzerini tarçınla da süsleye bilirler.  

İyi bir sütlaç yapmanın püf noktalarından birisi sütün soğuk olmasıdır, diğer bir püf noktası ise süt ilave edildikten sonra devamlı olarak karıştırılmasıdır, karıştırılmadığı taktirde sütlaç dibine tutar, yanık kokusu ile tadı bozulur ve topaklanmalar oluşur.
]]>
Yumurtalı Sütlaç https://www.sutlactarifi.gen.tr/yumurtali-sutlac.html Wed, 31 Oct 2018 18:07:33 +0000 Yumurtalı Sütlaç, doğru yapılırsa tadına doyulmayan hem çok lezzetli hem de sevilen bir tatlıdır. Ülkemizde özellikle Karadeniz Bölgesinde sıkça yapılan ve özel günlerde sunulan bu tatlı hem pratik hem de besleyicidir. Yumur Yumurtalı Sütlaç, doğru yapılırsa tadına doyulmayan hem çok lezzetli hem de sevilen bir tatlıdır. Ülkemizde özellikle Karadeniz Bölgesinde sıkça yapılan ve özel günlerde sunulan bu tatlı hem pratik hem de besleyicidir. Yumurtalı sütlaç yapmak için önemli olan sunum sırasında yumurta kokusunun gelmemesi ve yiyeni rahatsız etmemesidir. Yumurtalı sütlaç çocukların beslenmesinde ve özellikle emziren annelerin beslenmesinde önemli bir tatlıdır.

Yumurtalı Sütlaç Malzemeleri:
 • 1 litre süt
 • 1 fincan pirinç
 • 2 su bardağı kadar su
 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • 3 yemek kaşığı nişasta
 • 1 yumurta sarısı
 • 1 paket vanilya
Yapılışı:

Öncelikle pirinçler yıkanır ve süzülür daha sonra iki su bardağı su ile iyice açılana kadar haşlanır ve tekrar süzülür. Daha sonra Pirinçlerin içinde piştiği suya süt, şeker ve vanilya eklenir ve kaynayana kadar karıştırılarak şekerin erimesi sağlanır. Şeker eridikten sonra pirinçler ve nişasta eklenir ve kaynayana kadar karıştırılır. Bu sırada başka bir kasede çırpılan yumurta sarısı ocağın altı kısılarak yavaş yavaş eklenir. Burada dikkat edilmesi gereken yumurtanın pişmeden hemen karışa bilmesidir. Bir kaç dakika daha pişirildikten sonra ocaktan alınır ve ısıya dayanıklı fırın kaplarına paylaştırılır. On dakika kadar dışarıda bekletilip üzeri kabuk bağlaması sağlanır. Sütlaçlar daha sonra 200 derecede ısıtılmış fırına alınır ve yaklaşık yarım saat üzeri kızarana kadar pişirilir. İsteyen ve öyle seven kişiler üzerini iyice yakabilir. Fırından alındıktan sonra soğutulur ve üzeri istenilen kuru yemişler ile süslenerek servis edilir.

Afiyet Olsun.
]]>
Güllaç https://www.sutlactarifi.gen.tr/gullac.html Wed, 31 Oct 2018 20:28:37 +0000 Güllaç, Esasında ısıtılmış süt ve gül suyundan elde edilen sıcak bir karışımdan elde edilir. Karışımın güllaç yaprakları üzerine dökülmesi ve bu yaprakların orta kısmındaki katına ceviz koyulması ile yapılan bir Güllaç, Esasında ısıtılmış süt ve gül suyundan elde edilen sıcak bir karışımdan elde edilir. Karışımın güllaç yaprakları üzerine dökülmesi ve bu yaprakların orta kısmındaki katına ceviz koyulması ile yapılan bir ramazan tatlısıdır. Güllaç yaprakları, suyla karıştırılan unu ve mısır nişastasının tavada pişirildikten sonra kurutulmasıyla elde edilir. İdeal gül yapraklarının ağırlığı otuz ile otuz beş gram aralığında olması gerekiyor. Eğer ki ağırlık artarsa hazırlayacağınız güllaç lapalaşır, miktar azalırsa da kırılır. Kullanım için hazır olan kuru güllaç yapraklarının hepsi ortalama iki yıl içerisinde tüketilmesi gerekir. Ancak havadar olan bir ortamda muhafaza edilmesi, rutubetsiz ve fazla güneş almayan yerlerde saklanması durumunda ise bu güllaç yaprakları on yıl saklanabilmektedir. Bu yapraklar şeker ile kaynatıldıktan sonra içerisine ılık süt konularak gül yapraklar üzerine birer birer dökülmesi ve orta katına badem, ceviz, fındık gibi tercihe göre yemişler yerleştirilmesiyle elde edilen bir tatlı olan Güllaç tatlısı ortaya çıkar. 

Tarihte Osmanlı Sultanlarının sofralarından hiç eksik etmediği güllacın yaklaşık iki yüz gramında ortalama üç yüz kalori bulunur. O yüzdende tüm Osmanlı tarihinde ve halen günümüzde ramazan ayında yapılan bir tatlıdır. Halen Türkiye’de yılda ortalama iki yüz elli ton güllaç üretilip, tüketilmektedir. Güllaç tatlısı ramazan ayı denilince ilk akla gelen tatlıdır. Nedeni ise sütle yapılan bir tatlı olduğundan iftardan sonra rahatlıkla yenebilecek olmasıdır. Aynı zamanda hazmı kolay ve hafif bir tatlı çeşididir. Osmanlı saraylarında bu kadar çok yapılıp tüketilmesinin en büyük sebebi de budur. 

On beşinci yüzyılın ortalarına kadar Osmanlı İmparatorluğunda yaşayan halk, mısır nişastası ile yufkalar açarak ve bu yufkaları saklar ve hava ile temas halinde olan yerlerde muhafaza ederlermiş. Böylelikle Osmanlı halkı kuruyan bu yufkaları süt ve şekerle ıslatarak istedikleri zaman yerlermiş. Zamanla bu tarifin içerisine gül suyunun eklenmesiyle güllaç ilk ismi olan “güllü aş” ismini almıştır. Tarihin ilerleyen dönemlerinde ise bu gülü aş terimi ağız şivesi ile güllaç olarak değişmiş ve günümüze kadar bu isim ile gelmiştir. 

Osmanlı Saray Mutfağı tarihine göre yapılan araştırmalarda Güllaç saraya ilk kez 1489 yılında girmiştir. O dönemlerde yaşayan Kastamonulu Ali Usta’ nın, elinde kalan tüm kuru yufkaları, Kastamonu gezisi sırasında saray görevlilerine şekerli sütle ıslatıp ikram etmesi vasıtası ile Osmanlı sarayının mutfağında yer edinmiştir. Bu dönemden sonra sarayın göz bebeği haline gelmiş ve kastamonulu Ali Usta bir ferman ile saraya getirilmiş ve Tatlıcı başı olarak burada hayatına devam etmiştir. Bu dönemden sonra Osmanlı sarayının sofralarından hiç eksik edilmeyen güllaç tatlısının kuru yaprakları, o dönemde kömür ocaklarında sac tavalarda yapılmaya başlanmıştır. Tatlı kamıştan yapılan sırt küfeleriyle de paşa konaklarına taşınırmış. Kalorisi düşük olan Güllaç tatlısı, aynı zamanda çok da sağlıklı ve besleyici bir tatlıdır. Birçok besin uzmanları tarafından tatlının içerdiği E ve B vitaminleri ve proteinler nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirdiği ispatlanmıştır. Aynı zamanda stres azaltıcı ve sakinleştirici etkileri olduğu da bilinmektedir. O yüzdende ramazan aylarının gelmesi ile beraber Müslümanların tuttuğu oruç için oldukça faydalı bir besindir. Oruç tutmakla beraber düşen kan şekeri seviyesini dengeleyerek normale çekmesi açısından bu dönemlerde tüketimi artmaktadır. Güllaç, Ramazanın geleneksel tatlarındandır. Osmanlı saray mutfağından, günümüze kadar Türk mutfağındaki yerini halen koruyan güllacın yapımı da bir hayli kolay ve basittir. 
Gelelim güllaç tatlımızın malzemelerine ve yapılışına..

Güllacın Malzemeleri 
 • Bir buçuk litre süt, 
 • On yaprak güllaç yufkası, 
 • Çekilmiş ceviz, 
 • İki su bardağı dolusu şeker, 
 • İki yemek kaşığı kadar gül suyu, 
Üzeri için Kakaolu Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/kakaolu-sutlac-tarifi.html Thu, 01 Nov 2018 06:45:36 +0000 Kakaolu sütlaç, kakao ve sütlü tatlı severler için vazgeçilmez bir tariftir. Kakaolu sütlaç vitamin açısından zengin olması ve kakao olması özel bir tat olmasını sağlamaktadır. Bayram da bu tarifi misafirlerime yapıp i Kakaolu sütlaç, kakao ve sütlü tatlı severler için vazgeçilmez bir tariftir. Kakaolu sütlaç vitamin açısından zengin olması ve kakao olması özel bir tat olmasını sağlamaktadır. Bayram da bu tarifi misafirlerime yapıp ikram etmeyi düşünmekteyim. Havanın sıcak olduğu için sade bir maraş dondurmasıyla servis edebilirsiniz. Şimdi sizlere kakaolu sütlaç tarifini vereceğim. Eminim bu tadı tadanlar için vazgeçilmez bir tatlı olacaktır. Şimdiden afiyet olsun. 

Kakaolu Sütlaç İçin Gerekli Malzemeler;
 • 1 kilo süt 
 • 1 cay bardağı pirinç
 • 2 su bardağı kaynamış sıcak su
 • 2 su bardağı toz şeker 
 • 2 yemek kaşığı kakao
 • 2 yemek kaşığı nişasta 
Kakaolu Sütlaç Yapılışı;

Pirinçleri iyice yıkayalım. Önce pirinçlerin yumuşaması için suda pişirilir. Pirinçler yumuşadıktan sonra kakaoyu da ilave ederek bir iki dakika kaynatalım. Sonra sütü yavaş yavaş tencereye dökelim. Toz şekeri de ekleyip, karıştırmaya devam edelim. Bir kasede biraz sütle nişastayı  karıştırıp sütlacın içine ilave edelim. Böylelikle sütlacın  kıvamını ayarlayabiliriz. 
5 dakikada kaynadıktan sonra kakaolu sütlacı ocaktan alalım. Kaymak tutmadan kaselere koyalım. Kakaolu sütlacımız soğuduktan sonra servis edebilirsiniz. 

Afiyet şifa olsun.
]]>
Fırında Sütlaç Nasıl Yapılır https://www.sutlactarifi.gen.tr/firinda-sutlac-nasil-yapilir.html Thu, 01 Nov 2018 21:49:24 +0000 Fırında Sütlaç Nasıl Yapılır, Tatlı ve pastaları hemen hemen hepimiz çok severiz. Aç da olsak tok da olsak tatlılar için midemiz de mutlaka yer vardır. Mutfaklarımız da tatlıları her çeşit yapabiliriz. Eşsiz lezzetli olan Fırında Sütlaç Nasıl Yapılır, Tatlı ve pastaları hemen hemen hepimiz çok severiz. Aç da olsak tok da olsak tatlılar için midemiz de mutlaka yer vardır. Mutfaklarımız da tatlıları her çeşit yapabiliriz. Eşsiz lezzetli olan bu tatlılar misafir sofralarımızın da vazgeçilmez lezzetlerindendir. 
Evet tatlılar çok lezzetli olabilir ama aşırıya kaçmadan az yememiz gerekir. Çünkü tatlıların içinde çok fazla şeker olduğu için, hem sağlığımıza zararı olur, hemde fazla kilo alımına sebep olur. Tatlıyı çok seviyor ve sürekli yemek istiyor iseniz. Hafif tatlılar tercih etmeniz gerekir. Ben bugün size hem doyurucu olan, hem de besleyici olan bir tatlı tarifi vereceğim. Fırında sütlaç yapılması kolay ve pratik olan bir tatlıdır. Üstelik malzemesi de az olduğundan evimizde rahat bir şekilde yapabiliriz.
Şimdi fırında sütlaç nasıl yapılır öğrenme zamanı.

Fırında sütlaç nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir
 • 5 su bardağı süt
 • 1 su bardağı şeker
 • 1 su bardağı pirinç
 • 1 paket vanilya
 • 2 yemek kaşığı nişasta
 • 1 tane yumurtanın sarısı
Yapılışı: İlk önce pirinçlerimizi yıkayıp süzelim. Sonra pirinçleri bir tencereye alıp 5- 10 dakika kaynatalım ve fazla suyunu süzelim. Daha sonra haşlamış olduğumuz pirinçlerin üzerine sütü ilave edelim. Ocağa alıp yaklaşık 15- 20 dakika kaynatalım. Sonra üzerine şekeri ilave edip biraz daha kaynatalım. 

Sonra nişastayı yarım bardak suyun içinde nişastayı açalım. Daha sonra kaynamakta olan sütlaçın üzerine karıştırarak yavaş yavaş ilave edelim. Biraz daha kaynattıktan sonra vanilyasını da koyalım. Bir beş dakika daha kaynattıktan sonra ocağı kapatalım.
Sonra sütlacı kaselere eşit bir miktarda paylaştıralım. Yumurtanın sarısını iyice çırpıp hepsine üzerine dökelim. Daha sonra bir fırın tepsisinin içine iki parmak kadar su koyup kaseleri içine dizelim. Sütlacı 200 derecelik fırına sürün ve üzeri kızarıncaya kadar pişirin. Üzeri kızardıktan sonra fırından alalım. Soğuduktan sonra isterseniz üzerine tarçın atarak servis yapabilirsiniz.
]]>
Rüyada Sütlaç Görmek https://www.sutlactarifi.gen.tr/ruyada-sutlac-gormek.html Fri, 02 Nov 2018 12:59:07 +0000 Rüyada Sütlaç Görmek, İmrenilen mutluluğa sahip olmaya, huzura ermeye, şan ve şerefe, çalışkan biri olmaya, sevinç verecek büyük paralar kazanmaya, güzel ve tatlı geçime, fakirlikten kurtulmaya, cömertliğe, maneviyatın gü Rüyada Sütlaç Görmek, İmrenilen mutluluğa sahip olmaya, huzura ermeye, şan ve şerefe, çalışkan biri olmaya, sevinç verecek büyük paralar kazanmaya, güzel ve tatlı geçime, fakirlikten kurtulmaya, cömertliğe, maneviyatın güçlenmesine, hastalıklardan kurtulma, can sıkıntılarını geride bırakmaya, duaların kabulüne, hiç kimsenin sahip olamayacağı başarılarla dolu bir hayata, fırsatları iyi değerlendirilmeye, bol kısmet ve berekete, huzura ermeye ve rüya sahibinin dürüstlüğü sayesinde hak ettiği mertebeye ulaşacağına delalet eder. Bazı rüya tabirlerine göre ise rüyada sütlaç görmek, anlayışlı, duruşu güzel, terbiyeli ve çalışkan biri ile tabir edilir ve helal kazanca, refah içinde yaşamaya, rüya sahibinin eline geçecek olan toplu paraya yorumlanır.

Rüyada sütlaç yediğini görmek, kısa zamanda refaha ermeye, rüya sahibine çok sayıda kısmet ve kazanç kapısının açılacağına, işlerinin arzu edildiği gibi gideceğine, yapılan işlerden verim almaya, şansın ve bahtın açılacağına, mutluluğa, bütün çilelerin biteceğine, sorunların üstesinden gelmeye, başarılar elde etmeye, rüya sahibi bekar ise, karşısına çıkacak olan hayırlı bir eş ve hayırlı evlat sahibi olmaya, aydınlık bir geleceğe, kısa zamanda alınacak olan hayırlı haberlere, kötülüklerden kurtulmaya, zorluk çekmeden kazanç elde etmeye, uğraşlarının karşılığını almaya ve temiz rızık anlamına gelir. Rüyada sütlaç yapmak, bir çok kişi tarafından saygınlık kazanmış ve hoş sohbetli hayırlı biriyle tanışmaya, uzun ömre, sevindirici havadisler almaya, menfaat sahibi olmaya, kendisine faydası dokunacak işler yapmaya ve maddi açıdan ferahlamaya rivayet eder.

Rüyada sütlaç dağıttığını görmek, karşılık beklenmeden yapılacak olan hayır işlerine, yardımlaşmalara, maneviyatın güçleneceğine ve yapılan hayır işlerinden yaşanacak olan mutluluk anlamına gelir. Rüyada sütlaç aldığını görmek, rüya sahibinin kendinden büyük olan bir kişiden alacağı bir nasihat sayesinde eksik olan yanlarını tamamlayacağına, rüyada sütlaç sattığını görmek, kendini beğenmiş biri olmaya, bulunduğu durumdan çok daha iyi bir duruma gelebilmek için harcanan emeklerin boşa çıkacağına, rüyada tadı bozuk sütlaç görmek, kendisine faydası olmayacak gelir elde etmeye ve haram paraya yorumlanır. Rüyada sütlaç döktüğünü görmek, rüya sahibinin istemeden birinin kalbini kıracağına, ancak bu nedenle yaşanacak olan pişmanlıklara ve gönül alma çabalarına, rüyada fırında sütlaç görmek, zenginliğe, bolluk ve berekete, kendisi için çok karlı olacak işlerle uğraşmaya ve bulunduğu durumdan çok daha iyi yerlere gelecek rahat içinde yaşanacak olan bir ömre işaret eder.
]]>
Fırında Sütlaç Yumurtalı https://www.sutlactarifi.gen.tr/firinda-sutlac-yumurtali.html Sat, 03 Nov 2018 11:03:01 +0000 Fırında sütlaç yumurtalı, lezzeti ile damaklarda enfes bir tat bırakan, oldukça hafif ve yemeye doyulamayan bir tatlı tarifidir. Herkesin severek yediği bir tatlı olan sütlaç tatlısı vereceğimiz bu tarif ile daha fa Fırında sütlaç yumurtalı, lezzeti ile damaklarda enfes bir tat bırakan, oldukça hafif ve yemeye doyulamayan bir tatlı tarifidir. Herkesin severek yediği bir tatlı olan sütlaç tatlısı vereceğimiz bu tarif ile daha farklı bir boyut kazanıyor. Üzerine sürülecek olan yumurta sarısı ile ve fırına konularak pişirilmesi ile daha farklı ve doyumsuz bir lezzete sahip olmaktadır. Yapımı ile de oldukça kolay ve pratik olan bu tarif ile zahmetsiz ve fazla vakit harcamadan yapabileceğiniz fırında sütlaç yumurtalı tarif ile sofranızı lezzet şöleni haline getirebilirsiniz. İşte bu kadar doyumsuz ve harika bir lezzet sahip olan yapımı ile de sizi yormayacak olan fırında sütlaç yumurtalı tarifinin yapılışını beraber inceleyelim;

Fırında sütlaç yumurtalı için gerekli malzemeler;

 • 1 litre süt,
 • 3 su bardağı toz şeker,
 • 1 çay bardağı pirinç,
 • 1 su bardağı su,
 • 3 yemek kaşığı un nişastası,
 • 1 paket vanilya,
 • 1 adet yumurta,

Fırında sütlaç yumurtalı yapılışı; öncelikle bir tencere içerisine su ve pirinçler eklenerek ocağın üzerine konulur. Yaklaşık olarak beş dakika boyunca kaynatıldıktan sonra suyunu çekmiş olan pirinçlerin üzerine sütü ekleyerek bir süre karıştırın. Daha sonra toz şekeri de ekleyerek kısık ateş üzerinde bir süre boyunca pişirin. Bir yemek kaşığı kadar su yardımı ile birlikte nişastayı eritin ve tencerenin içene yavaş yavaş ekleyerek sürekli bir halde karıştırın. Daha sonra vanilyayı ekleyin ve yumurtayı kırarak sadece sarı olan kısmını da tencereye ekleyerek iyice pişene kadar kaynatın. Küçük olan güveçlerin içine yapmış olduğunuz sütlaçlardan bir miktar koyun ve fırın tepsisinin içine dizin. Daha sonra fırın tepsisinin içine bir miktar su dökün ve fırına koyun. Daha önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırında sütlaçların üzeri pembe bir hal alıncaya kadar pişirin. Artık fırında sütlaç yumurtalı tarifini servis etmeye hazır bir hale getirebilirsiniz. İşte lezzeti ile yemeye doyamayacağınız, hem damağa hem göze hitap eden, yapımı ile de oldukça kolay ve basit olan fırında sütlaç yumurtalı tarifi bu kadardır. Sizde hemen deneyerek sofranızı ve menünüzü daha güzel ve enfes bir hale getirebilirsiniz.

Afiyet olsun.

]]>
Az Pirinçli Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/az-pirincli-sutlac-tarifi.html Sat, 03 Nov 2018 18:00:08 +0000 Az pirinçli sütlaç tarifi, sütlü tatlılar denildiğinde ilk akla gelen, hem lezzetiyle hemde hafifliğiyle gönülleri fetheden sütlaç ilk sıralarda yer alır. İster az pirinçli, ister pirinçsiz sütlaç sevmeyen yoktur sanırım. Az pirinçli sütlaç tarifi, sütlü tatlılar denildiğinde ilk akla gelen, hem lezzetiyle hemde hafifliğiyle gönülleri fetheden sütlaç ilk sıralarda yer alır. İster az pirinçli, ister pirinçsiz sütlaç sevmeyen yoktur sanırım. Şimdi sizlerle bana özel, güzel mi güzel bir sütlaç tarifi paylaşacağım. Bu tarifi farklı kılan ise pirincinin az olması ve limon kabuğunun eşsiz aroması. 

Az pirinçli sütlaç tarifi için malzemeler 
 • Yarım çay bardağından biraz fazla pirinç 
 • 1 paket vanilya
 • 1,5 litre süt
 • 1,5 su bardağı su 
 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • 3 tatlı kaşığı pirinç unu 
 • 1 limon kabuğu rendesi
Üzeri için: Tarçın ve Hindistan cevizi

Az pirinçli sütlaç tarifi yapılışı : Öncelikle pirinçleri temizleyip güzelce yıkıyoruz. Yıkanan pirinçleri 1,5 su bardağı suda iyice açılana kadar haşlıyoruz. Diğer tarafta sütümüzü bir tencereye alıp kaynatıyoruz. Kaynayan sütümüzün içerisine vanilyayı ekleyip karıştırıyoruz. Kaynayan sütün içerisine önceden haşlanan ve iyice açılan pirinçleri ekleyip tekrar karıştırıyoruz. Üzerine şekerimizi ekleyip karıştırıyor ve rendelenmiş limon kabuklarını ekliyoruz. Pirinç ununu topaklanmaması için yarım çay bardağı ılık yada soğuk su ile inceltiyoruz.incelttiğimiz pirinç ununu karışıma yavaş yavaş karıştırarak ekliyoruz. Bu arada dibine tutmasın diye sütlaç olana kadar sık sık karıştırmakta fayda var, yoksa tencerenin tabanına yapışabilir. Sütlaç koyulaşmaya başladığında yine ocak kısık şekilde iken 5-6 dakika daha kaynatıyoruz. pirinç ununun yada kullandığımız nişastanın kokusu gittiğinde sütlaç hazır demektir. Bu arada küçük bir not eğer şekerini az bulursanız üzerine ocaktan almadan önce ekleyebilirsiniz. Hazır olan sütlacı sütlaç kaselerine alıp serin bir yerde soğuması için bekletiyoruz. Soğuyan sütlaçların üzerine seviyorsanız Hindistan cevizi ve tarçını ekleyip buz dolabında iyice soğumasını bekliyoruz. İyice soğuyan sütlaçlarımızı dolaptan çıkarır çıkarmaz servis edebiliriz.

afiyet olsun
]]>
Buğday Nişastalı Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/bugday-nisastali-sutlac-tarifi.html Sun, 04 Nov 2018 03:05:45 +0000 Buğday nişastalı sütlaç tarifi, evimizde kolaylıkla hazırlayacağımız tatlılar arasında bulunur. Özellikle çalışan bir bayan ve anne iseniz misafirlerinize ve çocuklarınıza kolaylıkla ve çabucak hazırlayabilirsiniz. Özell Buğday nişastalı sütlaç tarifi, evimizde kolaylıkla hazırlayacağımız tatlılar arasında bulunur. Özellikle çalışan bir bayan ve anne iseniz misafirlerinize ve çocuklarınıza kolaylıkla ve çabucak hazırlayabilirsiniz. Özellikle çocuklarımız için oldukça da besleyici bir tatlıdır, sütün çocuklar için faydasını hepimiz biliriz, süt içmeyen çocuğumuza buğday nişastalı sütlaç yaparak sütten alacağı vitamini bu şekilde temin edebiliriz. Bir o kadar pirinç de oldukça faydalı bir besinimizdir. Akşam yemeklerinden sonra yiyebileceğiniz oldukça hafif bir sütlü tatlıdır denemenizi tavsiye ederim.

Buğday nişastalı sütlaç için malzemeler:
 • 1 kilo süt
 • 1.5 su bardağı pirinç
 • 1.5 su bardağı şeker
 • 1 kahve fincanı buğday nişastası
 • 1 paket vanilya
 • 1 su bardağı su
 • Tarçın
Buğday nişastalı sütlaç hazırlanışı: 1.5 su bardağı pirinci küçük bir tencere içinde iyice pişiriyoruz, pirincimizi ara sıra karıştırmayı unutmuyoruz aksi halde dibi tutar. Pirincimiz pişmeye yaklaştığı zaman 1 kilo sütü orta boy bir tencereye koyarak kaynatıyoruz, pişen pirinci içine karıştırıyoruz, üzerine 1.5 su bardağı şekeri ilave ediyoruz eriyinceye kadar karıştırıyoruz. Bu arada 1 kahve fincanı buğday nişastasını bir kase içerisinde, 1 su bardağı su ile iyice eriyene kadar karıştırıyoruz ve sütü yavaş yavaş karıştırarak buğday nişastamızı ilave ediyoruz. Topaklanmasını önlemek için karıştırarak beş dakika kaynatıyoruz, üzeri göz göz olduğu zaman hazır demektir, ocaktan almadan önce vanilyamızı ekleyip tekrar iyice karıştırarak vanilyanın karışmasını sağlıyor ocaktan alıyoruz. Sıcakken servis kaselerimize koyarak soğumasını bekliyoruz. Yarım saat dışarıda beklettikten sonra buzdolabımıza alıyoruz ve istediğimiz zaman üzerine tarçın ekerek servis yapabiliriz.

Afiyet olsun.
]]>
Kremalı Fırın Sütlaç https://www.sutlactarifi.gen.tr/kremali-firin-sutlac.html Sun, 04 Nov 2018 21:56:28 +0000 Kremalı fırın sütlaç, damaklarda enfes bir tat bırakan, herkesin evde kolaylıkla yapacağı bir tatlı tarifidir. Herkesin severek yediği sütlaç tatlısı diğer tariflere göre farklı olarak içindeki malzemeler arası Kremalı fırın sütlaç, damaklarda enfes bir tat bırakan, herkesin evde kolaylıkla yapacağı bir tatlı tarifidir. Herkesin severek yediği sütlaç tatlısı diğer tariflere göre farklı olarak içindeki malzemeler arasında bulunan krema ile daha mükemmel bir hal alacaktır. Ayrıca fırında pişirilerek yapılan bu enfes lezzette ki tarif bu özellikleri ile hem damağı hemde göze hitap eden bir tarif olma özelliğine sahiptir. Evde herkesin kolaylıkla yapacağı kremalı fırın sütlaç tarifi gelecek olan misafirleriniz ve evdekiler için yaparak sofranızı daha güzel ve lezzetli bir hale getirebilirsiniz. İşte bu kadar kolay ve pratik olan lezzetine doyamayacağınz hafif bir lezzete sahip olan kremalı fırın sütlaç tarifinin yapılışını beraber inceleyelim;

Kremalı fırın sütlaç için gerekli malzemeler

 • 1 çay bardağı pirinç,
 • 1 su bardağı su,
 • 1 litre süt,
 • 1 kahve fincanı pirinç unu,
 • Yarım kahve fincanı nişasta,
 • 1 buçuk su bardağı toz şeker,
 • 1 paket vanilya,
 • 1 adet yumurta,
 • Yarım paket krema,

Kremalı fırın sütlaç yapılışı; öncelikle bir tencere içerisine su ve pirinç konulara ocağın üzerinde kaynamaya bırakılır. Diğer taraftan bir tencere içerisine süt ve krema konularak ocağın üzerine konulur. Daha sonra toz şeker de eklenerek iyice karıştırılır ve kaynamış olan pirinçleri suyu ile birlikte tencerenin içine koyun. Bir miktar karıştırdıktan sonra nişasta ve pirinç ununu eriterek yavaş yavaş tencerenin içine sürekli bir şekilde karıştırarak ekleyin. Bir adet yumurtayı kırarak sadece sarısını tencerenin içine koyun ve en son olarak vanilyayı da ekleyip iyice karıştırın. Tüm malzemeler iyice kaynadıktan sonra küçük güveçlerin içine bir miktar sütlaç konulur ve bu şekilde pay edilerek fırın tepsisinin içine dizilir. Fırın tepsisinin içine bir miktar su koyun ve fırına koyun. Daha önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırında sütlaçların üzeri pembe bir hal alıncaya kadar pişirin. İyice pişen sütlaçlar artık servis edilmeye hazır bir hale gelmiş demektir. İsteğinize göre fındık veya ceviz içi ile tadına ta katacağınız kremalı fırın sütlaç tarifiniz işte bu kadar basit ve pratiktir. Sizde bu enfes lezzeti yaparak sofranızı şenlendirebilirsiniz. 

Afiyet olsun..

]]>
2 Kişilik Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/2-kisilik-sutlac-tarifi.html Mon, 05 Nov 2018 04:12:50 +0000 2 kişilik sütlaç tarifi, sütlaç yaparken en çok sorulan sorulardan biri de ne kadar şeker ya da pirinç konur olsa gerek. Sütlacın yapımı kolay gibi görünse de çoğu zaman kıvamını tutturmak kolay değildir. Kıvamını tut 2 kişilik sütlaç tarifi, sütlaç yaparken en çok sorulan sorulardan biri de ne kadar şeker ya da pirinç konur olsa gerek. Sütlacın yapımı kolay gibi görünse de çoğu zaman kıvamını tutturmak kolay değildir. Kıvamını tutturmak için her zaman pirinç unu ve nişasta konur. Bu tarifte de ne pirinç unu var ne de nişasta. Bu sütlacı koyulaştırmak için sadece kısık değil de biraz daha yüksek ateşte pişirelim ve süt pirinçle kaynadıktan sonra pirinçteki nişasta kendini bırakarak koyulaşacak ve muhallebi kıvamına gelecek. 2 kişilik sütlaç tarifinde sütlacı çoğu evde bulunan malzemeler ile pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Karıştırma derdimiz yok.

Sütlacın şeker miktarı damak tadına göre ayarlanabilir bazı insanlar az tatlı sever bazıları çok tatlı. Şekerini ayarlamak üzere şekeri az az ekleyip kaşıkla tadını kontrol ederseniz iyi olur. Sütlacın tadını hafifletmek amacıyla çay kaşığının ucuyla tuz ekleyin ama biz tercih etmiyoruz. Muhallebi kıvamında olan pirinci çok yoğun olmayan bir tatlı olan sütlaç da biraz daha pirinci yoğun olarak isterseniz yarım çay bardağından az daha fazla kullanın.

2 Kişilik Sütlaç Tarifi İçin Malzemeler

 • bir buçuk yemek kaşığı pirinç
 • yarım su bardağı su
 • 2 su bardağı süt
 • yarım çay bardağı şeker

2 Kişilik Sütlaç Yapılışı

Pirinç yıkanır, süzülür ve tencereye koyulur. Üstüne 2 buçuk su bardağı soğuk su eklenir, diri kalacak biçimde haşlanır. Haşlanmadan sonra 2 buçuk su bardağı sudan aşağı yukarı yarım su bardağı kadar su kalır tencere de. Haşlanan pirincin üstüne suyunu süzmeden üstüne süt ilave edilir ve kaynamaya bırakılır.  Kaynadıktan sonra ocağın altı biraz kısılır için de kepçe bırakılır pirinçler güzelce yumuşayıncaya kadar pişmeye bırakılır(35-40 dakika )Arada sırada karıştırılarak pirincin tencereye yapışması önlenmiş olur.  Bu pişme esnasında pirince sütün koyuluğuna ve ateşin derecesine göre değişecektir zaten sütlaç piştikçe koyulaşacaktır. Pişmesine en son 10 dakika kala şekeri koyun, şekeri koyduktan sonra tam kıvamına ulaşacak. Koyu ama bir o kadar da kolay akışkan bir çorba kıvamına geldikten sonra kaselere pirinci ve sütü eşit olacak biçimde kepçe ile paylaştırın. Soğuduktan bir müddet sonra buzdolabına kaldırın. Yaklaşık 3-4 saat sonra fıstıkla fındıkla veya cevizle süsleyerek ikram edebilirsiniz. 2 kişilik sütlaç tarifiniz hazır.

Afiyet olsun.

]]>
Meyveli Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/meyveli-sutlac-tarifi.html Tue, 06 Nov 2018 01:57:05 +0000 Meyveli Sütlaç Tarifi, sütlaç herkes tarafından en sık olarak tüketilen bir sütlü tatlıdır. Genellikle klasik olarak süt, pirinç ve toz şeker ilave edilerek hazırlanan sütlaç meyveler ilave edildiğinde çok daha lezzetli olma Meyveli Sütlaç Tarifi, sütlaç herkes tarafından en sık olarak tüketilen bir sütlü tatlıdır. Genellikle klasik olarak süt, pirinç ve toz şeker ilave edilerek hazırlanan sütlaç meyveler ilave edildiğinde çok daha lezzetli olmaktadır. Meyveli sütlaç tarifi yapımı oldukça basit olan bir tatlıdır. Özellikle çocukların en çok severek tükettiği ve çok sağlıklı olan meyveli sütlaç tarifini anneler evde sıklıkla pişirmektedir. Aslında laf aramızda beyler ve hanımlarda bu muhteşem lezzetten asla vazgeçemezler. Meyveli sütlaç tarifi kendi damak zevkinize uygun olan her türlü meyve püresi ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Çoğunlukla yaz aylarında hava çok sıcakken meyveli sütlaç tarifinin yanına birde dondurma ile servis yapıldığı zaman lezzetine lezzet katılmaktadır. Ayrıca süt protein açısından zengin olduğu için meyveli sütlaç tarifi hem çok besleyici hem de meyve ilave edildiği zaman görsel olarak kişilerin gözüne hitap etmektedir. Meyveli sütlaç tarifini eğer sizde denemek isterseniz, hemen kolları sıvayın ve yapmaya başlayın.

Meyveli Sütlaç Tarifi İçin Gerekli Malzemeler
 • 3 su bardağı soğuk süt
 • 1 su bardağı su
 • Yarım çay bardağı pirinç
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 adet damla sakızı
 • 300 gram yumuşak kayısı
Üzerini Süslemek İçin
 • Ceviz içi
 • Çilek
 • Vişne
Meyveli Sütlaç Tarifi Hazırlanışı, bir gece öncesinden kayısıları su dolu olan bir kabın içerisinde sabaha kadar bekletiyoruz. Ertesi sabah pirinçleri yıkayalım ve tencerenin içerisine koyalım. Ardında pirinçlerin üzerine suyu ilave edip pirinçler yumuşayıncaya kadar kısık ateşte pişirelim. Suyunu çekerek yumuşamış olan pirinçlerin üstüne sütü ilave ediyoruz. Tenceredeki süt hafiften kaynamaya başlayınca içine toz şekerini ve havanda dövülmüş olan damla sakızını ekleyerek karıştırıyoruz. Sütlacı sürekli olarak karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz. Ardından kaynayan sütlacı pişince kaselere dolduruyoruz. Geceden beklettiğimiz kayısıların içindeki çekirdekleri çıkardıktan sonra az miktarda içine toz şeker ilave edip blenderdan çekerek püre kıvamına getiriyoruz. Hazırladığımız kayısı püresini sütlacın üzerine paylaştırıyoruz ve ceviz içi serpiyoruz. Eğer arzu ederseniz meyveli sütlacı kayısı dışında çilek ve vişne püreleri ile de hazırlayabilirsiniz. Meyveli sütlaç tarifi buzdolabında iyice soğuduktan sonra servis için hazır. İsterseniz üzerine dondurma topu ile ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Tarçınlı Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/tarcinli-sutlac-tarifi.html Tue, 06 Nov 2018 12:56:34 +0000 Tarçınlı sütlaç tarifi, az zahmetle kısa süre içinde hazırlayabileceğiniz çok olay lezzetli besleyici ve bol protein deposu olan tarçınlı sütlaç, tatlıların en sağlıklısı olarak adlandırılır. Süt içmesini sevme Tarçınlı sütlaç tarifi, az zahmetle kısa süre içinde hazırlayabileceğiniz çok olay lezzetli besleyici ve bol protein deposu olan tarçınlı sütlaç, tatlıların en sağlıklısı olarak adlandırılır. Süt içmesini sevmeyen çocuklarınıza sütlaç yedirerek, günlük protein ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Tarçınlı sütlaç sütlü bir tatlı olması dolayısı ile şerbetli tatlılara göre çok daha hafiftir. Kilo almak istemeyen hanımların tatlı krizleri tuttuğu zamanlarda sütlaç yemeyi tercih etmeleri   çok daha uygun olacaklardır. Hepinize kolay gelsin.

Tarçınlı  sütlaç Tarifi Malzemeler:

 • 1 Litre süt
 • 3 su bardağı su
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı pirinç

Üzeri için:

 • Tarçın
 • İnce kıyılmış ceviz içi       

Tarçınlı sütlaç tarifi pişirmek için büyük bir tencereyi, ocağın üzerine koyalım. Tencerenin dibi tutmaması için su ile çalkalayın ocağın üstüne koyalım. Ocağın üstüne koyduğumuz tencerenin içine 3 su bardağı suyu boşaltalım ve kaynamaya bırakalım. Daha önce ayıklayıp yıkamış olduğumuz, pirinçleri ocakta kaynayan suya ilave edelim. Pirinçleri yumuşayıncaya kadar kısık ateşte pişirelim pirinçlerin tencerenin dibine yapışmaması için ara ara karıştıralım.Tarçınlı sütlaç tarifi pişirirken taşmaması için tencerenin ağzını açık bırakalım. Pirinçler suyunu çektiği vakit, sütü ilave edelim pirinç ve sütün özleşmesi için 5-6 dakika kadar kaynatıyoruz. Daha sonra da şekeri ilave edelim şekeri eriyene dek bir süre sütlacı karıştın ve ocağın altını kapatalım. Ocaktan aldığımız sütlacı karıştırıp, dibinden olacak şekilde kepçe yardımı ile  servis edeceğimiz kaselerin içine dolduralım. İki saat kadar oda sıcaklığında bekledikten sonra buz dolabına soğumaya bırakalım. Tarçınlı sütlaç tarifi tatlısının üzerine tarçın ve ince kıyılmış ceviz parçaları ile süsleyerek soğuk olarak servis yapabilirsiniz. 

Afiyet olsun!

]]>
Güllaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/gullac-tarifi.html Tue, 06 Nov 2018 14:52:47 +0000 Güllaç tarifi, 11 ayın sultanı olan ramazan ayı bizler için çok önemli bir yer tutar hayatımızda. Çünkü oruç tutmak İslam dininin, Rabbimizin bize yapmamızı emrettiği şeylerden bir tanesidir. Bizde oruç tutmaya, ramazan ay Güllaç tarifi, 11 ayın sultanı olan ramazan ayı bizler için çok önemli bir yer tutar hayatımızda. Çünkü oruç tutmak İslam dininin, Rabbimizin bize yapmamızı emrettiği şeylerden bir tanesidir. Bizde oruç tutmaya, ramazan ayına gerçekten çok dikkat ederiz bu konuda. İftar sofraları, sahur sofraları,aile veya arkadaş ortamları bu ayda hep olur. Tüm akrabalar bir araya gelir ve böylece akraba bağları da kopmamış olur. Ramazan ayı öyle bir ay ki aslında zenginin fakirin halinden, tok olanın aç olanın halinden çok iyi bir şekilde anlayabileceği bir aydır. Ramazan ayının olmazsa olmazlarından bir tanesi de güllaçtır elbette. İftardan sonra çayın yanına mutlaka güllaç ikram edilir. Bende bugün sizlere çok güzel bir güllaç tarifi vereceğim. Şimdiden kolay gelsin. 

Güllaç tarifi için gerekli malzemeler 
 • 10-12 yaprak güllaç 
 • 1,5-2 litre kadar süt 
 • 2 su bardağı şeker 
 • Çekilmiş ceviz
 • İsteğe bağlı 2 yemek kaşığı gül suyu 
Üzeri için 
 • 3 yemek kaşığı file fıstık
 • 3 yemek kaşığı ceviz
 • Nar
Güllaç tarifi dediğim gibi ramazan aylarının vazgeçilmez tatlılarından bir tanesidir. Osmanlı zamanlarından beri bu güne kadar ramazan aylarında misafirlere ikram edilir. 
Güllaç için ilk olarak süt ve şekeri bir tencereye koyun. Şeker eriyene kadar sütü ısıtın. Şeker eriyip süt ısınınca altını kapatın. Yalnız süt çok sıcak olmasın eğer çok sıcak olursa güllaçlarınızı hamur edecektir. Süt ve şeker elinizi yakmayacak sıcaklığa gelince güllaç yapraklarını bir tepsiye dizin. Güllaç yapraklarınızın parlak kısımları üst tarafa gelecek şekilde bir yaprak dizin üzerine iki kepçe süt ve şekerden dökün. 5 yaprağı aynı şekilde yaptıktan sonra 5. nci yaprağı koyun ve üzerine sütten döküp çekilmiş cevizden her tarafına olacak şekilde serpiştirin. Cevizin üzerine  kalan 5 güllaç yaprağını da aynı şekilde ıslatarak dizin. Şekerli sütten 1 bardak ayırıp içerisine 2 yemek kaşığı gül suyunu ekleyip güllacın üzerine dökün. Güllacınızı 2-3 saat kadar buzdolabında dinlendirin. En son olarak nar, file fıstık ve ceviz ile süsleyip servis edebilirsiniz. 
Afiyet olsun. 
]]>
Güveç Sütlaç https://www.sutlactarifi.gen.tr/guvec-sutlac.html Wed, 07 Nov 2018 04:52:50 +0000 Güveçte Sütlaç, Tüm sütlü tatlılar gibi oldukça sağlıklı ve tam bir vitamin deposudur. Yapılan diğer sütlaç çeşitlerinden oldukça değişik olarak fırın içinde pişirilen bu muhteşem lezzetteki sütlaç tarifin kı Güveçte Sütlaç, Tüm sütlü tatlılar gibi oldukça sağlıklı ve tam bir vitamin deposudur. Yapılan diğer sütlaç çeşitlerinden oldukça değişik olarak fırın içinde pişirilen bu muhteşem lezzetteki sütlaç tarifin kıvamı ile vanilya aromasına katmış olduğu hoş bir lezzete sizde hayran olacaksınız. Ayrıca sütlü bir tatlı olmasından dolayı şerbetli olan tatlılara göre daha sağlıklı ve çok daha hafif bir lezzettir. Sütlaç tatlısı sevmeyen kişilere birde güveç kap içinde sütlacı denemelerini tavsiye ederim

Güveçte Sütlaç İçin Gerekli Olan Malzemeler 
 • Bir su bardağı kadar toz şeker
 • Üç su bardağı kadar su
 • Bir su bardağı kadar baldo pirinç
 • Üç çorba kaşığı kadar pirinç nişastası yada buğday nişastası
 • Bir litre kadar süt
 • Bir paket vanilya
Üzeri İçin
 • Ceviz içi
 • Tarçın
Güveçte Sütlaç Yapılışı

Bu enfes hafif ve farklı sütlaç tarifini yapmak için öncelikle pirinçleri iyice yıkayın. Daha sonra sütlacı yapacağınız  tencereyi ocağın üstüne alın ve biraz su ilave edin ve su kaynadıktan sonrada pirinçleri yumuşaması için kaynayan suyun içine atın. Pirinçler kısık ateşte yumuşasın sonra pirinçlerin üstüne sütü de ilave edin ve tam beş dakika kadar kaynatın. Bu arada da pirinçlerin kesinlikle tencere dibine tutmasına izin vermeyin bunu engellemek için sık, sık karıştırın. Daha sonra küçük bir kase içerisinde nişastayı su ile karıştırarak ocaktaki pirinçlerin üstüne ilave edin. En son yapılacak olan işlem şekeri eklemek ve ocağın altını kapatmaktır. Pişen sütlacı güveç fırın kapları içine doldurun ve fırın tepsisi içine sıralayın. Tepsinin dibine biraz su ekleyerek fırına verin önceden ısıtılan iki yüz derece ısıda üstleri kızarana dek pişirin. Fırından aldığınız sütlacı oda sıcaklığında tam iki saat kadar bekletin. Soğuyan güveç sütlaçların üstünü tarçın ve ceviz ile süsleyerek servis edin.

Afiyet Olsun.

]]>
Nefis Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/nefis-sutlac-tarifi.html Wed, 07 Nov 2018 09:20:41 +0000 Nefis sütlaç tarifi, sütlaç geleneksel sütlü tatlılarımızdan biridir. Küçük büyük herkes sütlacı sever. Farklı sütlaç tarifleri vardır. Kimizi fırında pişirilir, kimisi ocakta. Ancak her biri nefis sütlaç tarifi olarak Nefis sütlaç tarifi, sütlaç geleneksel sütlü tatlılarımızdan biridir. Küçük büyük herkes sütlacı sever. Farklı sütlaç tarifleri vardır. Kimizi fırında pişirilir, kimisi ocakta. Ancak her biri nefis sütlaç tarifi olarak anılır. Hele güveçlerde fırında pişirilenin tadına doyamazsınız. Bu tatlının en önemli özelliği akşam yemeklerinin ardından bile rahatlıkla tüketilebilmesidir. Çünkü sütle yapıldığından çok hafif olur. Sütlaç pirinç ve süt ana malzemesi olan bir tatlıdır. Bu nedenle son derece faydalıdır. Sindirimi kolay, kalorisi azdır. Sütlaca en fazla yakışanı da tarçındır. Üzerine tarçın serptiğinizde kendine has bir aromaya sahip olur. Bu lezzetli nefis sütlaç tarifi malzemeleriniz hazırsa, kısa sürede pişer. İsterseniz hazırlıklarımıza başlayalım. Hepinize kolay gelsin.

Nefis sütlaç tarifi için gerekli malzemeler
 • 2 litre süt
 • 1,5 çay bardağı pirinç
 • 1 paket vanilya
 • 2,5-3,5 su bardağı toz şeker
 • Toz tarçın
Nefis sütlaç tarifi yapılışı

Verdiğimiz malzemeler içinde nişasta ya da pirinç unu yok. Biz pirincin kendi nişastasının sütlacı yeterince kıvamında yapacağını söyleyebiliriz. Bunu denemenizi tavsiye ederiz. Uygun boyda bir tencereye sütü koyun. İçine pirinci ilave ederek, kısık ateşte pirinç iyice özdeşleşinceye kadar pişirin. Bu aşamada nefis sütlaç tarifi içine şeker koymayın. Şekeri erken koyarsanız sütlacın dibi tutabilir. Pirincin nişastası iyice süte işleyinceye kadar kısık ateşte kaynatın.

Tenceredeki karışımda pirinç tam olarak pişince, kıvamı da koyulaşacaktır. Bu aşamada içine şekerini koyabilirsiniz. Şeker ölçüsünü aralıklı olarak verdik. Tatlıyı yoğun seviyorsanız, şekeri buna göre 3,5 bardak olarak ilave edin. Eğer ben tatlı sevmem derseniz 2,5-3 bardak şeker yeterli gelecektir. Vanilyayı da içine şimdi koyabilirsiniz. Birkaç taşım kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın. Nefis sütlaç tarifi görsel kaselere paylaştırılır. Üzerlerine tarçın serpilerek, kenarda dinlendirilir. İster ılık olarak, ister soğuk olarak nefis sütlaç tarifi servis edilebilir. İlk zaman sütlaç biraz daha sulu olsa da, soğudukça kıvamı yoğunlaşacaktır. Bu yüzden sütlaç sulu oldu demeyin. Zaten sütlaç ne çok koyu olmalı, ne de çok sulu olmalı. Eğer nişasta koyarsanız sütlacınız soğuduğunda, muhallebi kıvamına gelebilir.

Afiyet olsun.
]]>
Güveçte Fırın Sütlaç https://www.sutlactarifi.gen.tr/guvecte-firin-sutlac.html Wed, 07 Nov 2018 14:19:34 +0000 Güveçte Fırın Sütlaç, Özellikle bayramlara yakışan bu lezzeti bu şekliyle sevdiklerinize daha büyük bir gururla sunacaksınız. Yapımı kolay bu tarifin tadı damaklarda yer etmiş. Size kalan tek şey güveçlere koyup fırına s Güveçte Fırın Sütlaç, Özellikle bayramlara yakışan bu lezzeti bu şekliyle sevdiklerinize daha büyük bir gururla sunacaksınız. Yapımı kolay bu tarifin tadı damaklarda yer etmiş. Size kalan tek şey güveçlere koyup fırına sürmek. Hem misafirlere, hem sevdiklerinize, dilediğiniz her an kolaylıkla yapıp ikram edebilirsiniz. 

Güveçte Fırın Sütlaç Malzemeleri
 •  Çay bardağı pirinç
 •  5 su bardağı süt
 • 1 su bardağı su 
 • 1 adet çay bardağı toz şeker 
 • 1 yumurtanın sarısı 
 • 1 tatlı kaşığı nişasta 
 • 1 paket vanilin 
Güveçte Fırın Sütlaç Yapılışı

Pirincin suyu duru olana kadar yıkıyoruz. Ardından bir miktar sıcak su ile ortalama 30 dakika kadar bir kase içinde bekletiyoruz. Sürenin sonunda derin bir tencereye 1 su bardağı suyu koyup üzerine pirinçleri döküyoruz. Kapağı kapalı bir şekilde orta ateşte kaynamaya bırakıyoruz. Pirinçler yumuşayıncaya kadar kaynama işlemi devam etsin. Ancak dibinin tutmaması için sık sık kontrol etmeyi ihmal etmeyelim. Pirinçler yeteri kıvama geldiğinde üzerine sütü ekleyip 15 dakika kaynamaya bırakalım. Bu arada kalan 1 su bardağı sütün içine yumurtanın sarısını ve nişastayı ekleyelim. Güzelce çırpalım. Hazırladığımız yumurtalı, nişastalı sütü tencereye yavaş yavaş dökelim. Bu arada hızlı hızlı karıştıralım. Yaklaşık 5 dakika kadar kaynasa yeterli olacaktır. Ardından şekeri ve vanilini tencereye ekledikten sonra 2-3 taşım kaynayana kadar bekletip sonra ocağı kapatalım. Güveçlere sütlacı koyarken üzerinde 1 parmak boşluk kalacak şekilde dolduralım. Hazırladığımız güveçleri tepsiye dizelim. Fırın tepsisinin içine güveçlerin yarısına kadar gelecek şekilde su dökelim. Fırının yalnızca üst ızgarasını yakalım. Fırına koymadan önce tarçını da sütlaçların üzerine serpelim ve Sütlaçları fırına verelim. Fırının önceden ısıtılması önemli bir detaydır. Derecesi 200 ya da üzeri olabilir. Sütlaçların üzeri kızardığında tepsiyi fırından çıkarabiliriz. Soğuk servis edebilirsiniz. 

Afiyet Olsun
]]>
Susuz Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/susuz-sutlac-tarifi.html Thu, 08 Nov 2018 05:31:21 +0000 Susuz Sütlaç Tarifi, Annelerin klasik sütlacıdır susuz sütlaç. Aslında çocukluğumuzdan kalan bu lezzeti yeniden masalara taşımak gerekir. Hem çocuklarımıza hem de misafirlerimize sunabileceğimiz oldukça kolay olan bu tarif biz Susuz Sütlaç Tarifi, Annelerin klasik sütlacıdır susuz sütlaç. Aslında çocukluğumuzdan kalan bu lezzeti yeniden masalara taşımak gerekir. Hem çocuklarımıza hem de misafirlerimize sunabileceğimiz oldukça kolay olan bu tarif bizlere zaman makinesinde yolculuk havası yaşatacaktır. Sütü eğer hazır paket şeklinde değil de kilo ile günlük şekilde alma şansımız var ise bu lezzet ikiye katlanır. 

Susuz Sütlaç Tarifi Malzemeleri 
 • 2 kilo süt 
 • 1 su bardağı pirinç 
 • 1,5 su bardağı toz şeker 
 • 1 fincan çekilmiş fındık ya da hindistan cevizi
 • Tarçın
Susuz Sütlaç Tarifi Yapılışı

2 kilo sütü derin bir tencereye koyup kaynamaya bırakalım. 1 su bardağı pirinci güzelce yıkadıktan sonra sıcak suda süt kaynayana kadar üstü kapalı bir şekilde bekletelim. Süt kaynadıktan sonra suyunu süzüp pirinci tencereye dökelim. Pirinçler yeterince pişene kadar sütü kaynatalım. Ara sıra karıştıralım dibi tutmasın. Pirinçler yeterli miktarda yumuşadığında toz şeker koyalım. İsteğe göre vanilin de eklenebilir. Bir sürede şekerle kaynadıktan sonra altını kapatıp sütlacı kaselere alabiliriz. Üzerine tarçın serpebilirsiniz. Tercihe göre çekilmiş fındık ya da hindistan cevizi ile de servis edebilirsiniz. 
Afiyet Olsun 
]]>
Klasik Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/klasik-sutlac-tarifi.html Thu, 08 Nov 2018 13:21:05 +0000 Klasik sütlaç tarifi: Oldukça sevilen klasik sütlaç eskilerden günümüze gelen bir tatlı çeşididir. Geçmişten günümüze tarifinde bir değişiklik yapılmamıştır. Klasik sütlaç Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Klasik sütlaç tarifi: Oldukça sevilen klasik sütlaç eskilerden günümüze gelen bir tatlı çeşididir. Geçmişten günümüze tarifinde bir değişiklik yapılmamıştır. Klasik sütlaç Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Bundan dolayıdır ki Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramının ilk günü evlerde eksik olmayan tatlı çeşitleri arasında yer almaktadır. Klasik sütlaç bayram haricinde özel günlerin de olmazsa olmaz tatlı çeşitleri arasında yer almaktadır. Kadın günlerinde, misafir alımlarında, arkadaş toplantılarında ve daha bir çok özel günlerde konuklara sunumu yapılmaktadır. Besin değeri yüksektir ve vücuda sağlığıyla bilinmektedir. Yüksek miktarda kalsiyum içermektedir. Yapımı oldukça pratik ve kolaydır.lezzeti ise eşsizdir. Çocuklar içinde oldukça besleyici olan klasik sütlaç özellikle yaz günlerinde ferahlatıcı bir lezzet rolüne sahiptir. Sizde evde kendi ellerinizle bu eşsiz lezzeti yapmak istiyorsanız işte klasik sütlaç tarifi. Denemenizi tavsiye ederiz.

Klasik sütlaç tarifi için gerekli malzemeler:
 • 1 su bardağı pirinç
 • 7 su bardağı süt
 • 2 su bardağı şeker
 • 2 su bardağı pirinci haşlamak için su
Üzeri için:
 • 2 yemek kaşığı tarçın 
 • Yarım çay bardağı dövülmüş ceviz
Klasik sütlaç triğfi yapılışı: Öncelikle pirinci ayıklayıp bol su ile yıkayın. Pirinç suyunun bulanıklığı geçene kadar yıkamaya devam edin. Su berraklaşınca pirinci süzülmeye bırakın. Bu arada bir tencere içerisine bir miktar su ekleyerek ocağın üzerine koyun. Pirinci ilave ederek pişirin. Pirinçler yumuşayana kadar pişirmeye devam edin. Pirinç suyunu çekince üzerine sütü ekleyin. Kısık ateşte pişirmeye devam edin. Ara ara karıştırarak sütlacın dibine yapışmasını engelleyebilirsiniz ve kıvamını almasını sağlayabilirsiniz. Süt ve pirinç kıvam alınca toz şekeri ilave edebilirsiniz. Şeker eklendikten sonra 15 dakika daha kısık ateşte sütlacı pişirin. Sonrasında ocağın altını kapatarak sütlaçları kaselere bölüştürün. Kaselerdeki sütlaç ılıklaşınca buzdolabına koyun ve soğumasını bekleyin. Soğuyan sütlaçların üzerine dövülmüş ceviz ve tarçın ekleyerek sütlaçlara görsellik kazandırabilirsiniz. Soğuk olarak servis yapın. Klasik sütlaç yapmak işte bu kadar kolay. Afiyet olsun.
]]>
1 Kilo Sütle Sütlaç Yapımı https://www.sutlactarifi.gen.tr/1-kilo-sutle-sutlac-yapimi.html Fri, 09 Nov 2018 06:27:25 +0000 1 Kilo Sütle Sütlaç Yapımı, Sütlacı eminim herkes çok sever. Ancak alışkın olanlar beş kilodan az yapmasının ölçüsünü tutturamaz. Bu nedenle size hem pratik hemde bir litre süt ile yapılan çok kolay bir sütlaç tarifini 1 Kilo Sütle Sütlaç Yapımı, Sütlacı eminim herkes çok sever. Ancak alışkın olanlar beş kilodan az yapmasının ölçüsünü tutturamaz. Bu nedenle size hem pratik hemde bir litre süt ile yapılan çok kolay bir sütlaç tarifini paylaşacağım. Sütlacın az olması nedeni ile kolayca tüketilmesi yada ani gelen misafirlerinize hazırlayacağınız çok basit ve çok pratik bir tatlıdır. uzak doğular da sütlacı sıcak olarak ikram ederlerken ülkemiz sütlacı soğuk olarak yemeyi tercih eder. Sıcak yemek gibi yenilen sütlaç dinlenmediği için kıvamı koyulaşmaz. Ancak dinlendikten sonra sütlaç kıvamını bulur. Ben gelen misafirlerime dolapta bir saat beklettikten sonra ikram ettim ve sütlaçım için çok olumlu tepkiler aldım. Sizde dinlendirerek servis edin. Mutlaka deneyin. Pişman olmayacaksınız.

1 Kilo Sütle Sütlaç Yapımı Malzemeler:
 • 1 litre süt
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 yemek kaşığı buğday yada mısır nişastası 
 • bir çay bardağı sıcak su 
 • 1 çay bardağı kırık pirinç ve 1 yemek kaşığı baldo pirinç
 • Bir su bardağı su (pirinçleri haşlamak için)
 • Yarım limon kabuğu rendesi
 • Üzeri için iri kıyılmış fındık kırığı, yada ceviz kırığı yada fıstık kırığı
1 Kilo Sütle Sütlaç Yapımı Hazırlanışı:

1 Kilo Sütle Sütlaç Yapımı, Öncelikle kırık pirinci ve baldo pirinci suyun altına tutup iyice yıkayalım. Daha sonra suyu ve pirinçleri geniş bir kaba koyup ocağın altını yakın ve ve hafif diri kalacak şekilde haşlayın. Haşlanan pirinçlerin üzerine sütü ekleyerek karıştırın. Sürekli kaynayana kadar karıştırın yoksa topak topak olur. Daha sonra sıcak su içine mısır nişastasını döküp sıcak suyun içinde eriyene kadar çırpın ve sütün içine dökerek karıştırın. birden dökerseniz topak topak olur. Bu durumda sütlaçta hiç de hoş olmayan bir görüntüye neden olur. Sütlaç kıvama gelmeye başladığında şekerini azar azar döküp karıştırın. Birden dökerseniz sütlaç şerbetlenir.

1 Kilo Sütlaç Yapımı, Sütlaç kıvama geldiği zaman aroma katmak için dilerseniz vanilya ve ya limon kabuğu rendesi kullanabilirsiniz. Ben limon kabuğu rendesi kullanıyorum. Sütlaca daha güzel bir aroma kattığı için yarım limon kabuğu rendesi kullanmanız bir litrelik süt için yeterli olacaktır. Limon kabuğunu rendelerken ocağın altını kapattığınızdan emin olun. Limon kabuklarını yoğun ateş altında tutarsanız eğer, acılaşır ve sütlaca ağır bir tat verir. Bu da sütlacın istediğimiz aromaya ulaşmasını engeller. Daha sonra sunumunu yapacağınız sütlaç kalıplarına dökerek oda sıcaklığında bir süre bekletip, üzerine iri kıyılmış fındık yada iri kıyılmış ceviz veya iri kıyılmış fıstık ile şenlendirip süsleyebilirsiniz. Oda sıcaklığında soğuyan sütlacı buzdolabında yaklaşık bir saat dinlendirdikten sonra misafirlerinize ve sevdiklerinize soğuk servis edin. Şimdiden Afiyet Olsun.
]]>
2 Kişilik Fırında Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/2-kisilik-firinda-sutlac-tarifi.html Fri, 09 Nov 2018 16:21:48 +0000 İki kişilik fırında sütlaç tarifi, baş başa yiyecek en güzel sütlü tatlılardan biridir. Gerçekten hem sağlıklı hemde besleyicidir. Özellikle yaz aylarında soğuk bir sütlü tatlı ne güzelde gider.İk İki kişilik fırında sütlaç tarifi, baş başa yiyecek en güzel sütlü tatlılardan biridir. Gerçekten hem sağlıklı hemde besleyicidir. Özellikle yaz aylarında soğuk bir sütlü tatlı ne güzelde gider.

İki kişilik fırında sütlaç tarifi için gerekli olan malzemeler
 •  Çeyrek su bardağı kadar pirinç
 • Yarım su bardağı kadar su
 • 2,5 su bardağı kadar süt
 • 1 yemek kaşığı kadar nişasta
 • 1 paketten az vanilya 
 • 1 su bardağından bir parmak daha az toz şeker
İki kişilik fırında sütlaç tarifinin yapılışı

Öncelikle pirinci iyice yıkandıktan sonra, yarım saat kadar ılık suda bekletin. Ve sonra yine bol suyla yıkayın ve ince delikli bir süzgeç yardımıyla sudan çıkarın ve süzün. Üzerine suyu ilave ederek kısık ateşte pirinçler suyunu çekinceye ete kadar pişirip. Üzerine sütü, vanilya ve şekeri sırasıyla ekleyin ve iyice pirinçleri yumuşayana kadar pişirin. Daha sonra nişastayı 2-3 yemek kaşığı kadar suyla karıştırılarak sütlacın içine ilave ederek karıştırın. Bu şekilde 5-6 dakika kadar pişirin. Başka bir kapta yumurta sarısını çırparak kabın içine bir kepçe sütlaç koyun. Ve hazırladığınız bu karışımı sütlacın içine döküp karıştırın. Bir kaç taşım daha kaynatın. Ve ocağın altını kapatın ve üzerinden alın. Sütlacınız piştikten sonra fırın ısısına dayanıklı kanlar veya küçük güveçler kullanın. Sütlaçları kaselere paylaştırın ve fırın tepsisine dizin. Yalnız fırın tepsisinin içini kablarının yarısına gelecek şekilde suyla doldurun. Ve fırının en üst rafına yerleştirin ve üzeri kızarana kadar pişirin. Yalnız hemen kızarana kadar bir yere ayrılmayın çünkü bu süre çok kısa sürecektir. İki kişilik fırında sütlaç tarifi hazır. Şimdiden ikinize de afiyet olsun. 
]]>
Hazır Sütle Sütlaç Yapımı https://www.sutlactarifi.gen.tr/hazir-sutle-sutlac-yapimi.html Sat, 10 Nov 2018 02:12:19 +0000 Hazır sütle sütlaç yapımı, bulunabilirse pastörize olmayan süt ile yapılan sütlaç hem daha sağlıklı hemde tabi ki daha lezzetli olur. Benim bulunduğum yerde köy sütü bulma imkanım olduğu için sütlü tatlıları ve yoğurd Hazır sütle sütlaç yapımı, bulunabilirse pastörize olmayan süt ile yapılan sütlaç hem daha sağlıklı hemde tabi ki daha lezzetli olur. Benim bulunduğum yerde köy sütü bulma imkanım olduğu için sütlü tatlıları ve yoğurdu hazır süt ile değilde köy sütü ile yapıyorum ve tabi ki inanılmaz lezzetli oluyor. Ama köy sütü bulamayanlar da hazır süt ile bu lezzete yakın bir lezzette tatlılar yapabilirler. Aslında iki sütte de sütlaç yapımı için kullanılan malzemeler aynıdır. Sadece lezzet olarak biraz farklılık olabilir. Şimdi hazır süt le sütlaç yapımına gelelim.

Hazır sütle sütlaç yapımı için gereken malzemeler:
 • 1 çay bardağı kadar pirinç
 • 2 su bardağı su
 • 5 su bardağı süt
 • 1 yada 1,5 su bardağı (isteğe göre) toz şeker
 • 1 yemek kaşığı pirinç unu yada nişasta
 • 1 paket vanilya
Üzeri için: tarçın, Hindistan cevizi (isteğe göre seçenekler değiştirilebilir)

Yapılışı: Pirinçler temizlenir ve yıkanır. Yıkanan pirinçler küçük bir tencere yada tavada suyla haşlanır. Geniş bir tencereye süt konulur ve ocağa alınır. Kaynayan sütün içerisine önceden haşlanan ve açılan pirinçler ilave edilir ve karıştırılır. Bir paket vanilyayı da karışımın içine koyup ardından toz şekeri ilave ederiz. Küçük bir kaseye aldığımız pirinç unu yada nişastayı içine çok az ılık su koyarak inceltiyoruz. Ve yavaş yavaş karıştırarak sütlacın içerisine ekliyoruz. Orta ateşte sürekli karıştırarak koyu bir kıvama gelmesini bekliyoruz. Koyu bir kıvama gelen ve pirinç unu kokusu giden sütlacı artık ocaktan alabiliriz. Ocaktan aldığımız sütlacı servis yapacağımız kaselere alıyor ve ardından ılımaya bırakıyoruz. Ilıyan sütlacın üzerini tarçın ve Hindistan cevizi ile süsleyip buzdolabında 2-3 saat kadar soğuması için bekletiyoruz. Soğuyan sütlacımız artık servise hazır.

Afiyet olsun
]]>
2 Kilo Sütten Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/2-kilo-sutten-sutlac-tarifi.html Sat, 10 Nov 2018 17:43:24 +0000 2 Kilo Sütten Sütlaç Tarifi, Sütün faydaları çoktur. Sütü bazen sade içeriz bazen de tatlı yaparken kullanırız. Sütle yapılan tarifler çoktur. Mesela, kek, poğaça, puding, sadrazam lokumu, kurabiyeler, kazandibi, keşkü 2 Kilo Sütten Sütlaç Tarifi, Sütün faydaları çoktur. Sütü bazen sade içeriz bazen de tatlı yaparken kullanırız. Sütle yapılan tarifler çoktur. Mesela, kek, poğaça, puding, sadrazam lokumu, kurabiyeler, kazandibi, keşkül, muhallebiler, irmik tatlıları ve adı üstünde sütlaç vs. gibi tatlıların yapımında kullanılır. Enfes bir tat katar. Sütlaç pirinçle yapılan soğuk bir tatlıdır. Severek yenilir. Canınızın istediği zaman gece gündüz yapılabilecek pratik bir tatlı olmakla beraber hemde bereketlidir. Bazıları sütlaç yaparken, sütün içine suda ekleyerek sütün çoğalmasını sağlarlar. Sütünüz azsa böyle bir yöntem kullanarak da sütlaç yapabilirsiniz. Ama suyun sütten az olması gerekir. Mesela, 2 kilo süte yarım litre veya bir litre su kullanılmalıdır. Kalabalık için böyle bir yöntem uygulayabilirsiniz. Şimdi size sadece süt kullanarak yapılan bir sütlaç tarifi vereceğim. Çocuklarınıza da hemen yapıp yedirebilirsiniz. Hatta akşam için yemek sonrası tatlınız yoksa bu tariften güzel bir sütlaç hazırlayıp dolaba atabilirsiniz. 

Sütlaç için gereken malzemeler 
 • 2 kilo süt
 • 2 su bardağı kadar pirinç 
 • 2,5 su bardağı toz şeker
 • 2 yemek kaşığı kadar pirinç unu 
 • 1 paket vanilya 
 • Bir tutam kadar tuz 
Üzerini süslemek için; 
 • Toz tarçın 
2 Kilo Sütten Sütlaç Tarifi Yapılışı;

Pirinçleri bir güzel yıkayın ve süzün. Sütlacı yapacağınız tencereye koyun. Sonra 2 litrelik sütünüzü ekleyin. Arada karıştırın tabi bu sırada tuzu atmayı unutmayın. Süt kaynayınca şekeri de ilave edin. Şekeri de koyduktan sonra karıştırın ve ayrı bir kapta pirinç ununu az miktar suyla karıştırın. Onuda süte ekleyin. Tekrar karıştırın. Vanilyayı pişmeye yakın kapatmadan 5 dakika önce katın. Baktınız katı olduysa biraz süt eklersiniz. Veya sütlaç sulu olduysa biraz daha pirinç ununu suyla eritip içine salın. Piştikten sonra ocağı kapatın. Sütlacı koyacağınız kaseleri önce tencerenin buharına tutup (bu işlem cam kase ise çatlamasını önler)sonra kepçeyle sütlacı kaselere alın. Üzerini süsledikten sonra dilediğiniz gibi ister sıcak yada soğuk servis edebilirsiniz. 

Afiyet olsun...
]]>
En Kolay Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/en-kolay-sutlac-tarifi.html Sat, 10 Nov 2018 21:37:52 +0000 En Kolay Sütlaç Tarifi, Eminim sütlacı herkes sever özellikle bayramların ve özel günlerin olmazsa olmazı sofraların baş tacıdır. Sütlacın olmadığı bir bayram neredeyse düşünülemez. Uzak doğuda özellikle bayram şenlikl En Kolay Sütlaç Tarifi, Eminim sütlacı herkes sever özellikle bayramların ve özel günlerin olmazsa olmazı sofraların baş tacıdır. Sütlacın olmadığı bir bayram neredeyse düşünülemez. Uzak doğuda özellikle bayram şenliklerinde sütlacı bir yemek gibi, sıcak ikram eder ve öyle severler. Ancak bizim Ülkemiz sıcak bir ülke olduğundan sütlacı soğuk yemeyi sever. Ayrıca oda sıcaklığında soğuyan be dolapta bir saat dinlenen sütlacın tadına doyum olunmaz. Hem pratik hem kolay her evde bulunan malzemeler ile size çok basit bir sütlaç tarifi veriyorum. Sizde sevdiklerinizle bu lezzeti buluşturmak için geç kalmayın. En Kolay Sütlaç Tarifini mutlaka deneyin. Pişman olmayacaksınız. 

En Kolay Sütlaç Tarifi Malzemeler İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 litre süt
 • 1 su bardağı su
 • 1 buçuk çay bardağı kırık pirinç
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 yemek kaşığı mısır unu
 • 1 çay bardağı sıcak su 
 • 1 paket şekerli vanilya 
 • İsteğe bağlı tarçın
 • 1 yemek kaşığı fındık 
 • 1 yemek kaşığı ceviz 
 • 1 yemek kaşığı doğranmış fıstık 
En Kolay Sütlaç Tarifi Yapılışı

Öncelikle bir buçuk çay bardağı kırık pirinçleri suyun altına tutup süzün ve daha sonra geniş bir tencereye boşaltın ve üzerine bir su bardağı normal musluk suyunu da ekleyip yüksek ateşte kaynayana kadar pişirin. Daha sonra suyunu çeken pirinçlerin üzerine azar azar sütü ekleyerek karıştırın. Sürekli karıştırın yoksa sütlaç topak topak olur. Bu da sütlaç da hiç istemediğimiz bir görüntüdür. Daha sonra kaynamaya bırakın. Ara ara karıştırmayı unutmayın. Ayrı bir yerde bir çay bardağı sıcak suyun içinde bir yemek kaşığını eritene kadar karıştırıp yavaş yavaş ve azar azar süte ekleyin. Süte eklerken sütlacı iyice karıştırın ki, topak topak olmasın. Yoksa mısır nişastası sütün içinde un haline gelir ve sütü çürütür. Daha sonra sütlacın koyulaşarak kıvama geldiğini göreceksiniz. Perk olmaya başlayan ve kıvama gelen sütlaca bir su bardağı toz şekeri azar azar dökerek karıştırın. Birden dökmeniz sütlacın şerbet gibi olmasına neden olur. Şeker ölçünüzü mutlaka ayarlayın. Son olarak dilerseniz bir paket şekerli vanilya atıp karıştırın yada dilerseniz ocağın altını kapattıktan sonra yarım limon kabuğu rendesi rendeleyerek sütlaca aroma tadı katabilirsiniz. 

En Kolay Sütlaç Tarifi, Pişmiş olan sütlacı istediğiniz ve sunumunu yapacağınız şık servis kaselerine doldurarak oda sıcaklığında soğuyana kadar bekletin. Daha sonra arzu ettiğiniz fındık kırığı, ceviz kırığı yada fıstık kırığını sütlacın üzerine serperek buz dolabında yaklaşık olarak en az bir saat bekletin. Ben daha uzun bekletiyorum. Ne kadar beklerse kıvamı o kadar toparlanıyor. Daha sonra buz dolabından çıkarıp bir kaç dakika oda sıcaklığında bekletip servis edin. Şimdiden Afiyet Olsun.
]]>
Oktay Usta Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/oktay-usta-sutlac-tarifi.html Sun, 11 Nov 2018 01:28:54 +0000 Oktay Usta Sütlaç Tarifi, süt ile yaptığımız en güzel olan tatlılardan birincisi de sütlaç olsa gerek. Çocukların da çok sevdiği bir tatlı türüdür. Pirinç ve süt karışımı olan bu tatlı türü Türk mutfağının Oktay Usta Sütlaç Tarifi, süt ile yaptığımız en güzel olan tatlılardan birincisi de sütlaç olsa gerek. Çocukların da çok sevdiği bir tatlı türüdür. Pirinç ve süt karışımı olan bu tatlı türü Türk mutfağının vazgeçilmez bir tatlı çeşididir. İsteğe göre fırında isterseniz de normal olarak yapın mutlaka bu tatlı türünü denemelisiniz. Hemen hemen herkes tarafından çok sevdiği ama herkesin kıvamını tutturamadığı bu tatlıyı Oktay Usta'nın kaleminden sizlerle paylaşmak istedim. Yapmak isteyenler için şimdiden afiyet olsun.

Oktay Usta Sütlaç Tarifi İçin Gerekli Malzemeler 
 • İki litre süt 
 • Bir su bardağı su 
 • Bir çay bardağı toz şeker 
 • Bir su bardağı pirinç 
 • İki tatlı kaşığı pirinç unu 
 • Tarçın 
Oktay Usta Sütlaç Tarifi Yapılışı 
İlk olarak pirinç ayıklanarak güzel bir şekilde yıkanır. Bir tencere içerisine pirinci alarak üzerine tarifte ki kadar bir su bardağı su koyun. Daha sonra bir müddet pirinçler koyduğumuz suyu çekene kadar orta dereceli ateşte pişirmeye başlayın. Suyunu çekmeye başlayan pirinçlerin üzerine sütü ilave ederek arar ara karıştırarak kaynamasını sağlayın. Bir kase içerisine pirinç ununu ve bir çay bardağı su ile karıştırın. Daha sonra üzerine kaynatmakta olduğunuz sutten beş kaşık alarak bu karışıma ekleyin. Pirinç unlu karışımını tencere içerisinde kaynamakta olan sütün içine ilave ederek 15 dakika kadar arada bir karıştırarak pişirmeye devam edin. Son olarak toz şekerini de üzerine ekleyerek karıştırmaya devam edin. Bu şekilde 2-3 taşım kaynattıktan hemen sonra tencerenizi ateşin üzerinden alıyoruz. Hazır olan sütlacımızı kaselere paylaştırarak soğumasını bekleyin. Sütlacımız soğuduktan sonra üzerine tarçın serperek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun...
]]>
10 Kişilik Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/10-kisilik-sutlac-tarifi.html Sun, 11 Nov 2018 08:09:37 +0000 10 Kişilik Sütlaç Tarifi, En çok istenen ve en çok arzu edilen tatlı olan sütlacı sevmeyen yoktur. Üstelik bir kez hazırlandığında da bir çok kase sütlaç çıkarak fazla gelecek olan misafire sizi mahcup etmez. Ben özellikle k 10 Kişilik Sütlaç Tarifi, En çok istenen ve en çok arzu edilen tatlı olan sütlacı sevmeyen yoktur. Üstelik bir kez hazırlandığında da bir çok kase sütlaç çıkarak fazla gelecek olan misafire sizi mahcup etmez. Ben özellikle kalabalık gelen misafirlerim de yada gün menülerinde tatlı olarak sütlaç yapmayı tercih ediyorum. Hem yapımı kolay hemde hazmı kolay ve mideyi rahatsız etmemesi nedeni ile de bu tatlı şerbetli tatlılara nazaran daha çok tercih edilir. Uzak Doğu ülkelerine baktığımız zaman sütlacı çok fazla yaparak bir yemek gibi, sıcak olarak ikram eder ve tüketirler. Ancak bizim Ülkemiz, sütlacı soğuk olarak ve tatlı niyetine tüketir. Ayrıca soğuk olarak sütlacı tüketmek, Sütün kendini toparlayıp kıvama gelmesi ve yoğun bir tat vermesini sağlar. 

10 Kişilik Sütlaç Tarifi Malzemeler 
 • 4 litre doğal inek sütü
 • 4 çay bardağı su
 • 3 çay bardağı kırık pirinç
 • 3 su bardağı toz şeker
 • 1 paket şekerli vanilya
 • 1 çay bardağı iri doğranmış fındık kırığı yada 1 çay bardağı iri kıyılmış ceviz kırığı yada 1 çay bardağı iri iri kıyılmış fıstık kırığı  
NOT : Kıvama gelmez ise bir yemek kaşığı mısır nişastasını bir çay bardağı sıcak suyun içinde eritip süte aktarın. Yavaş yavaş döküp sürekli karıştırın. Yoksa topak topak olur. 

10 Kişilik Sütlaç Tarifi Hazırlanışı

10 Kişilik Sütlaç Tarifi için, Öncelikle üç çay bardağı kırık pirinçleri musluk suyunda iyice yıkayıp, süzüyoruz daha sonra geniş bir kabın içine süzülen pirinçleri aktarıp, dört çay bardağı suyun içinde haşlamak üzere ocağın üzerine alın. Kaynayana kadar yüksek ateşte pişirin. Ayrıca topaklanmaması için sürekli karıştırın. Haşlanan pirinçlerin daha sonra süzüp bekletin. Dört litre doğal inek sütünü derin bir tencereye alarak kaynatın. Daha sonra haşlanan kırık pirinçleri sütün içine ekleyin. Kıvama gelene kadar sık sık karıştırın. Şayet yoğun sütlaç kıvamına gelmez ise, bir yemek kaşığı mısır nişastasını bir çay bardağı sıcak su içinde eriterek sütlacın içine yavaş yavaş döküp, hızlı hızlı karıştırın. Yoksa sütlacın çürümesine ve sütün dalgalanmasına neden olur ki bu da sütlaç da hiç istemediğimiz bir görüntüdür ve sütlacın tadını ve görüntüsünü bozar. 

10 Kişilik Sütlaç Tarifi, Kıvama gelen sütlacın içine şekerini ayarlamak için azar azar üç su bardağı toz şekeri döküp karıştırın. Birden dökerseniz sütlaç şerbetlenir. Bu nedenle yavaş yavaş dökün. Daha sonra aromasını ayarlamak için arzu edenler ve vanilya tadı sevenler bir paket şekerli vanilya döküp karıştırıp daha sonra ocağı kapatabilirler. Ancak ben limon kabuğu rendesini daha çok beğeniyorum. Bu nedenle ocağın altını kapattıktan sonra bir adet limon kabuğunu sütlacın üzerine rendeleyip karıştırıyorum. Ocağın altı hala açıkken limon kabuklarını rendelemeniz, limon kabuğunu acılaştırıp sütlaca acı ve ağır bir tat vermesine neden olacaktır. Bu nedenle ocağın altının kapalı olduğundan emin olun. Arzu edenler aynı işlemi uygulayarak portakal kabuğu rendesi de kullanabilirler. Ancak benim tercihim her zaman limon aromasından yanadır. 

10 Kişilik Sütlaç Tarifi, Tarifimiz tam olarak on kişilik tarife göre ayarlanmıştır. Sütlaçların sunumunu yapacağınız şık servis kaselerinden on tanesine sütlacı doldurarak oda sıcaklığında bekletin. Daha sonra arzu ettiğiniz, iri kıyılmış fındık kırığını yada iri kıyılmış ceviz kırığını yada iri kıyılmış fıstık kırığını ekleyerek buz dolabında yaklaşık olarak bir saat bekletin. Ben bir saatten daha fazla bekletiyorum. Böylece sütün yoğunluğu artıyor ve daha sonra dışarı çıkartıp bir kaç dakika dinlendikten sonra servis edin.

Şimdiden Afiyet Olsun......
]]>
Güllaç Nasıl Yapılır https://www.sutlactarifi.gen.tr/gullac-nasil-yapilir.html Sun, 11 Nov 2018 17:47:36 +0000 Güllaç Nasıl Yapılır, güllaç herkes tarafından en çok sevilerek tüketilen sütlü tatlılardan birisidir. Ancak sadece ramazan aylarında marketlerde bulunan güllaç özellikle oruç tutan kişilerin iftar yaptıktan sonra ağızlar Güllaç Nasıl Yapılır, güllaç herkes tarafından en çok sevilerek tüketilen sütlü tatlılardan birisidir. Ancak sadece ramazan aylarında marketlerde bulunan güllaç özellikle oruç tutan kişilerin iftar yaptıktan sonra ağızlarını tatlandırmak için en hafif sütlü tatlıdır. Ramazan aylarında tutulan orucun sonrasında vücudun ihtiyaç duyduğu şeker ihtiyacını karşılayan, hatta iftar sonrasında tüketildiğinde bile rahatsız etmemesi sebebi ile en çok tercih edilen tatlı çeşididir.  Çünkü şerbetli tatlılar çok güzel olmasına rağmen oldukça ağırdır, ancak süt il hazırlanan tatlılar daha hafiftir. Ayrıca güllaç yapraklarının hazırlanmasında nişasta, un ve su ilave edilerek yapılan ve hiç bir katkı maddesi olmadığı için güllaç oldukça sağlıklı olan bir tatlıdır. Ramazan ayında piyasada bulunan güllacı bolca tüketmeye özen gösterin. Bol süt ve ceviz kullanılarak yapıldığı için güllaç protein, vitaminler ve mineraller açısından zengin, besin değeri yüksek ve kalorisi düşük olan hafif tatlı çeşitlerinden birisi olarak söylenebilir. Özellikle çocukların bu değerli besin kaynağı olan güllacı mutlaka tüketmeleri gerekmektedir. 

Güllaç Nasıl Yapılır, Püf Noktaları, özellikle güllacı yaparken püf noktası bolca süt kullanılmasıdır. Eğer az miktarda süt kullanılır ise, güllaç istediğiniz lezzette olmayabilir. Çünkü güllaç yapraklarının üzerine sütü döktükçe yapraklar içine çeker. Bu nedenle bolca süt kullanılması önerilmektedir. Bir tepsi güllaç yapmak için 10 yaprak kullanılması idealdir. Eğer fazla yaprak koyarsanız güllaç hem çok kalın hem de yanlara doğru ayrılabilir. Güllaç yapımında kullanılan güllaç yaprakları mutlaka kararında olmalı, hatta içerisine konulan ceviz içininde kararında olması en önemli püf noktasından birisidir. Eğer aşırı ceviz kullanılırsa sütün tadının kaçmasına sebep olur, bunun için güllaçta ilk aldığınız damak tadını bulamayabilirsiniz. Güllaç özellikle gül suyu ilave edilerek yapılır, kısacası gül suyu olmadan bir güllaç düşünülmez. Ancak bazı kimseler gül suyu olmadan yemeyi tercih ediyorlar, tabi bu şekilde de lezzetli oluyor ama gül suyu ile çok daha lezzetli olduğunu unutmamak gerekir. 

Güllaç Nasıl Yapılır, Gerekli Olan Malzemeler
 • 10 yaprak güllaç
 • 1,5 su bardağı süt
 • 2 su bardağı çekilmiş ceviz içi
 • 2 yemek kaşığı gül suyu (isteğe bağlı)
Üzerini süslemek İçin
 • Ceviz
 • Nar taneleri
 • File fıstık
Güllaç Nasıl Yapılır İlk önce tencerenin içine  sütü, toz şekeri ilave ederek iyice ısıtalım. Sütün içindeki toz şekerin iyice erimesi gerekmektedir. Ardından sütü ocaktan alalım ve oda sıcaklığında ılımasını bekleyelim. Eğer süt kaynar vaziyette iken güllacı yaparsanız güllaç yaprakları hamur olur. Bunun için güllacı yaparken hazırladığımız süt serçe parmağı hafifçe yakacak şekilde olmalıdır. Şimdi güllacı yapmaya başlayalım. Geniş ve derin bir tepsinin içerisine bir kepçe süt koyalım ve güllaç yapraklarının parlak olan kısımları üste gelecek şekilde tepsinin içine dizelim. Daha sonra iki kepçe sütü güllaç yaprağının her tarafı ıslanacak şekilde gezdirelim. Aynı bu işlemi beş güllaç yaprağını tepsiye dizerek tekrarlayalım. Beşinci kattaki güllaç yaprağını üt ile ıslattıktan sonra bu katının üzerine orta irilikte çekilmiş ceviz içini her tarafına serpelim. Tekrar altıncı güllaç yaprağını üzerine koyduktan sonra süt ile ıslatmaya devam edelim. Bütün güllaç yapraklarını aynı işlem ile sütle ıslattıktan sonra kalan sütün içerisine gül suyunu ilave edelim ve güllacın üzerine gezdirerek dökelim. Ardından güllacı soğuması için buzdolabına kaldıralım. Güllaç buzdolabında en az 2-3 saat dinlendirilerek soğutulmalıdır. Güllaç iyice soğuduktan sonra dilimleyerek servis tabağına alalım ve üzerini istediğiniz gibi süsleyerek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Yumurtasız Fırın Sütlaç https://www.sutlactarifi.gen.tr/yumurtasiz-firin-sutlac.html Mon, 12 Nov 2018 17:18:33 +0000 Yumurtasız Fırın Sütlaç, Sütlaca bambaşka bir bakış açısı kazandıran fırın sütlacı hiç daha önce denediniz mi Dışarıda satılan fırın sütlacı artık unutun. Yapımı çok kolay ve mükemmel olan bu lezzeti artık sizd Yumurtasız Fırın Sütlaç, Sütlaca bambaşka bir bakış açısı kazandıran fırın sütlacı hiç daha önce denediniz mi Dışarıda satılan fırın sütlacı artık unutun. Yapımı çok kolay ve mükemmel olan bu lezzeti artık sizde eviniz de kolayca hazırlayabileceksiniz. Uzak Doğu ülkelerinin özellikle sıcak bir yemek olarak tüketmek istedikleri bu lezzeti, kendi Ülkemizin hemen hemen kesiminde soğuk bir tatlı olarak tüketilir. Sütlacın fırında yanık kokusu ile buluşan enfes olan bu tatlıyı sizde sevdiklerinizle buluşturup sofranızı taçlandırın. Eminim sütlacın dayanılmaz tadına şahit olmuşsunuzdur. Şimdi fırında sütlaç yemenin tam zamanı mutlaka deneyin, Eminim pişman olmayacaksınız. 

Yumurtasız Fırın Sütlaç Malzemeler 
 • Yarım su bardağı kırık pirinç
 • 1 litre süt
 • 3 yemek kaşığı mısır nişastası yada buğday nişastası
 • 1 su bardağı sıcak su
 • 1 paket vanilya
 • 1 su bardağı toz şeker
Yumurtasız Fırın Sütlaç Hazırlanışı 

Öncelikle yarım su bardağı pirinçleri musluk suyunda yıkayıp süzün. Daha sonra genişçe derin bir kap alıp ocağın üzerine koyun ve ocağın altını açın. Daha sonra bir litre sütü ekleyin bir litre sütü kaynatıp pirinçleri üzerine yavaş yavaş döküp karıştırın. Bu arada sürekli karıştırın ki dibi tutmasın ve topak topak olmasın. Daha sonra bir su bardağı sıcak su içine üç yemek kaşığı mısır nişastası yada üç yemek kaşığı buğday nişastasını döküp eriyene kadar karıştırın. Daha sonra eriyen nişastalı suyu yavaş yavaş sütlacın içine acele etmeden dökün ve sütlacı hızlı hızlı karıştırın. Yoksa nişastalar süt ile karışmaz ve sütün çürümesine ve un gibi dağılmasına neden olur ki buda sütlaca kesinlikle istemediğimiz bir görüntü oluşmasına neden olur. 
]]>
Rüyada Sütlaç Yemek https://www.sutlactarifi.gen.tr/ruyada-sutlac-yemek.html Tue, 13 Nov 2018 16:04:30 +0000 Rüyada sütlaç yemek, oldukça kısmet olarak bilinmektedir. Birçok yorum sahibine göre sütlaç yenmesi rüya sahibinin sevinçli bir haber alarak hayatında bir takım şeylerin düzene girmesi ve mutlu olacağının habercisi olarak bi Rüyada sütlaç yemek, oldukça kısmet olarak bilinmektedir. Birçok yorum sahibine göre sütlaç yenmesi rüya sahibinin sevinçli bir haber alarak hayatında bir takım şeylerin düzene girmesi ve mutlu olacağının habercisi olarak bilinir. Bazı yorumlar arsında ise kişinin sütlaç yemesi evli ise çocuk sahibi olacağına işarettir. Bu nedenle rüya sahibi ise beklediği haberin olumlu olması olayları yaşayıp aydınlık günlerin yakın olduğunu belirtmesinin habercisi olarak bilinmektedir. Rüyayı gören kişi, ise bolluk ve bereketli bir yıl yaşayacağının habercisidir.

Rüyada sütlaç yemek: rüyayı gören kişinin aydınlığa çıkması yaşadığı günlük hayatta, maddi ve manevi yönden her türlü sorunların aşılması ve bol kazançlar elde etmesinin habercisi olarak bilinir. Bazı yorumlara göre rüya sahibi evli ise hayırlı evlatlara sahip olacağının işareti olarak bilinmektedir. Hayırlara vesile olması ve güzel anlama gelen rüyada ise sütlaç yemenin oldukça kişiler için güzel yorumlanması ve rüya sahibini bekleyen bir kısmet ile sevineceğinin habercisi olarak bilinir. Bu nedenle rüya sahibine gelecek olan güzel haberlerin ardından günlük yaşantısında her şeyin yoluna girmesi ve bir takım sorunların üstesinden geleceğinin habercisi olarak bilinir.

Rüya sütlaç yemek: bir çok yorumlar arasında olan rüyayı çok farklı olarak yaşayan ve yorumlayan kişilere göre sütlaç yemenin önemli olarak bilinmesi, bir devlet kapısından gelecek haber ile kişinin hayatında bir takım olumlu şeyler yaşayacağına işarettir. Ayrıca başka bir yorum düşüncesi ile sütlaç yemenin rüya sahibi için anlamı ise ömrünün uzun olacağına ve sağlıklı yaşayacağına işaret eder. Bazı yorumlara göre ise bekar kişiler için mutlu bir evlilik yapacağı ve sağlıklı evlatlara kavuşacağının habercisi olarak bilinmektedir.

Rüyada sütlaç yemek: bazı yorumlara göre kişiler için iyi iş fırsatlarını değerlendirerek yükseleceğine işaret etmektedir. Ayrıca rüyayı gören kişi ise maddi sıkıntıların ardından rahat yaşayacağı günlerin yakın olmasının habercisi olarak bilinir. Bir çok yorumlar arsındaki düşünceler ise sütlaç bereket ve bol para olarak bilinir. Rüyayı gören kişi ise oldukça rahat hayat yaşamasına işarettir.

Rüyada sütlaç yemek: bazı yorumlar arasında ise zengin olan rüya sahibinin maddi yardım dağıtarak ihtiyacı olan kişilere yaptığı yardım ile başkalarına destek çıkması ve birçok hayır duası alarak işinin yolunda gitmesi servetinin artmasının habercisi olarak bilinmektedir. Ayrıca kişilerde görülen rüyada sütlaç yenmesi yapılan yardımların işareti olarak bilinir.

Rüyada sütlaç yemek: görülen rüyada ise fakir olan ve zor şartlarda yaşayan kişinin bir anda hayatının değişmesi sonucu durumunun düzeleceğinin habercisidir. Sıkıntılarını bir anda unutup rahat yaşayacağı günler yaşayacağının habercisidir.
]]>
15 Kişilik Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/15-kisilik-sutlac-tarifi.html Tue, 13 Nov 2018 23:17:54 +0000 15 Kişilik Sütlaç Tarifi, Sütlaç yapımı son derece kolay ve pratiktir.Sizde sevdiklerinizle hafif ve mideye baskı yapmayan pratik bir tatlı hazırlamak istiyorsanız hemen sütlaç yapımına başlayabilirsiniz. Mutlaka deneyin 15 Kişilik Sütlaç Tarifi, Sütlaç yapımı son derece kolay ve pratiktir.Sizde sevdiklerinizle hafif ve mideye baskı yapmayan pratik bir tatlı hazırlamak istiyorsanız hemen sütlaç yapımına başlayabilirsiniz. Mutlaka deneyin Pişman olmayacaksınız.

15 kişilik sütlaç tarifi için gerekli malzemeler
 • 5 litre süt
 • 2 su bardağı su
 • 1 su bardağı sıcak su
 • 1 orta boy cam kase kırık pirinç+bir yemek kaşığı baldo pirinç
 • 2 yemek kaşığı mısır nişastası 
 • 5 su bardağı toz şeker 
 • 1 paket şekerli vanilya
 • 1 yemek kaşığı fındık kırığı
 • 1 yemek kaşığı ceviz kırığı
 • 1 yemek kaşığı fıstık kırığı
15 Kişilik Sütlaç Tarifi Hazırlanışı 

Öncelikle bir orta boy kasede kırık pirinçleri ve bir yemek kaşığı baldo pirinçleri musluk suyunda iyice yıkayıp süzün. Daha sonra derin bir tencereye koyup ocağın üzerine alın. Daha sonra üzerine iki su bardağı su ilave edin ve ocağın altını yakın. Hafif diri kalacak şekilde suyunu çekene kadar pişirmeye devam edin. Daha sonra suyunu çekince üzerine azar azar acele etmeden beş litre sütü döküp hızlı hızlı karıştırın. Daha sonra kıvama gelmesine yakın bir su bardağı sıcak su içinde iki yemek kaşığı mısır nişastasını eriterek süte azar azar döküp hızlı hızlı karıştırın. Yoksa mısır nişastası süt ile kaynaşmaz ve topak topak olur. Bu da son derece kötü bir görüntüye sebep olur. Bu durum sütlaç da hiç de olmasını istemediğimiz bir görüntüdür. Daha sonra kıvama gelene kadar ara ara karıştırın ki dibi tutmasın ve topak topak olmasın. Daha sonra sütlaç kıvama geldiği zaman artık şekerini ayarlayabilirsiniz. Şekeri azar azar döküp sütlacı diğer bir yandan karıştırın. Şekeri kıvama gelmeden dökerseniz şekeri çok kaynamak zorunda kalacağından şerbetlenir ve bu durum sütlacın tadını ve görüntüsünü bozar. Bu nedenle sütlaç da buna çok dikkat edin. 

15 Kişilik Sütlaç Tarifi, Son olarak pişen sütlacın aromasını ayarlamak için vanilya aroması sevenler, ocağın altını kapatmadan bir paket şekerli vanilya ekleyip karıştırdıktan sonra ocağın altını kapatabilirler. Ancak ben limon kabuğu rendesini daha çok yakıştırıyorum. Bu nedenle ocağın altını kapattıktan sonra bir adet büyük boy limonu sütlacın üzerine rendeleyip karıştırıyorum. Daha sonra sütlacın sunumunu hazırlayacağınız şık cam servis kaselerine doldurun. Oda sıcaklığında soğuduktan sonra buz dolabında yaklaşık olarak bir saat kadar dinlendikten sonra üzerini fındık, fıstık ve ceviz kırıkları ile süsleyip servis edebilirsiniz. Afiyet Olsun....
]]>
Fırında Sütlaç Oktay Usta https://www.sutlactarifi.gen.tr/firinda-sutlac-oktay-usta.html Wed, 14 Nov 2018 08:27:59 +0000 Fırında Sütlaç Oktay Usta, Sütlacı herkes çok sever. Özellikle fazla ve aniden gelen misafirlerinize sunumu şık tadı lezzetli ve pratik bir tatlı hazırlamak istiyorsanız Oktay ustanın tarifindeki fırında sütlacı mutlaka dene Fırında Sütlaç Oktay Usta, Sütlacı herkes çok sever. Özellikle fazla ve aniden gelen misafirlerinize sunumu şık tadı lezzetli ve pratik bir tatlı hazırlamak istiyorsanız Oktay ustanın tarifindeki fırında sütlacı mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Kıvamı yoğun ve fırınlanmış olan sütlacı daha önce sütlaç deneyimi olmayan biri bile rahatlıkla bu pratik bilgiler ile hazırlayabilir. Üstelik lezzeti hazır olan sütlaç tadından daha lezzetli olduğu halde görüntüsü hazır olan katkı maddesi kullanılan sütlaç dan hiç bir farkı yoktur. Bu önemli detayı da paylaştıktan sonra Fırında Sütlaç Oktay Usta tarifine başlayalım.

Fırında Sütlaç Oktay Usta Malzemeler 
 • 1 litre süt 
 • 1 su bardağı kırık pirinç
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 paket şekerli vanilya
 • 1 yemek kaşığı nişasta 
 • 1 çay bardağı sıcak su nişastayı eritmek için
 • Üzeri için bir yumurta sarısı 
Fırında Sütlaç Oktay Usta Hazırlanışı 

Fırında Sütlaç Oktay Usta, Öncelikle bir su bardağı kırık pirinçleri musluk suyunda yıkayıp süzün ve daha sonra geniş bir tencereye süzdüğünüz pirinçleri alarak bir su bardağı suda haşlamak üzere ocağın üzerine alın ve ocağın altını yakın. Daha sonra üzerine azar azar bir litre sütü döküp hızlı hızlı karıştırın. Topak topak olmamasına özen gösterin. Daha sonra kıvama gelmesi için üzerine bir çay bardağı sıcak su içinde bir yemek kaşığı nişastayı yada pirinç ununu ekleyip eritin. Daha sonra sütlacın içine yavaş yavaş döküp içinde iyice karışması için hızlı hızlı karıştırın. Hızlı karıştırmanız çok önemli yoksa sütlaç çürür ve sütlaç da hiç de istemediğimiz bir görüntü meydana gelir. Sütlaç kıvama geldikten sonra bir su bardağı toz şekeri azar azar döküp karıştırın. Daha sonra bir paket şekerli vanilyayı da sütlacın içine atıp iyice karıştırın ve ocağın altını kapatın. 

Fırında Sütlaç Oktay Usta, Pişen sütlacı sıcağı gitmenden fırına dayanıklı güveç kaplarında yada alüminyum kaselerde ya cam borcam kasede de hazırlayabilirsiniz. Sunumunu yapacağınız fırına dayanıklı kaseler sütlacı doldurarak iki parmak kalınlığında fırın tepsisine su doldurun ve teker teker kaseleri yerleştirin. Sütlacı fırına yerleştirmeden sütlacın sütünden ve yumurta sarısını bir kaseye alıp çırpın. Daha sonra kaselerin üzerine gelecek şekilde bütün kaselere pay edin ve daha önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırında yaklaşık olarak 15 dakika yada 20 dakika kadar üzeri kızarana kadar pişirin. Daha sonra fırından çıkararak istediğiniz süslemeler ile yada sadede yanık olduğu için çok güzel oluyor şık bir servis tabağı ile servis edin.
]]>
Sütlaç Güveci https://www.sutlactarifi.gen.tr/sutlac-guveci.html Wed, 14 Nov 2018 15:33:54 +0000 Sütlaç Güveci, Tatlılarda en çok sevilen ve en çok tercih edilen sütlaç olduğunu herkes bilir. Gerek hafif bir tatlı olması gerek hazmı kolay olması ve mide dostu olduğu için, bu tatlı daha çok tüketilir. Üstelik şimdi güv Sütlaç Güveci, Tatlılarda en çok sevilen ve en çok tercih edilen sütlaç olduğunu herkes bilir. Gerek hafif bir tatlı olması gerek hazmı kolay olması ve mide dostu olduğu için, bu tatlı daha çok tüketilir. Üstelik şimdi güveçte hazırlanan sütlaç daha sağlıklı olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Sütlacı ister buzdolabında bekletip soğutup servis edebilir isterseniz de sıcak olarak tüketebilirsiniz. İki lezzette sütlaç güveçlerde ikram edilir. Güvecin topraktan olması nedeni ile bekleyen sütlaç bakteri oluşturmaz ve doğal tazeliğini korur. Bu nedenle sütlacı hazırlarken yada fırınlar iken mutlaka toprak yapımı güveçleri tercih etmenizde fayda vardır. Şimdi Sütlaç Güvecin yapım aşamasına geçelim.

Sütlaç Güveci Malzemeler:
 • 2 litre süt 
 • 1,5 çay bardağı kırık pirinç 
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 1 paket şekerli vanilya
 • 1,5 su bardağı su 
 • 1 çay bardağı sıcak su 
 • 1 yemek kaşığı pirinç unu yada mısır nişastası
Sütlaç Güveci Hazırlanışı:

Sütlaç Güveci, Öncelikle pirinçleri musluk suyunda iyice yıkayıp süzün. Daha sonra pirinçleri haşlamak üzere geniş bir tencereye pirinçleri atın ve üzerine suyu ekleyip ocağa koyun. Suyunu çekmeye başlayınca sütü ekleyerek hızlı karıştırın. İçine aktarmak için sıcak suyun içinde mısır nişastasını yada pirinç ununu yada buğday nişastasını eriterek sütlacın içine karıştırın. Bu noktada hızlı hızlı karıştırmak çok önemlidir. Sütle iyice karışana kadar iyice karıştırın. Daha sonra sütlaç kıvama geldiği zaman vanilyayı ekleyerek karıştırın. Daha sonra ocağın altını kapatın ve sıcakken güveç kaplarına boşaltın. Fırın tepsisi içine (bir çay bardağı yada bir su bardağı tepsinin ölçüsüne göre) su koyarak güveç kaselerini tepsiye yerleştirin. Son olarak üzeri kızarana kadar önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar pişirin. Daha sonra fırından çıkararak oda sıcaklığında ilk sıcağı gidene kadar bekleyip, servis edin. Dilerseniz farklı kuru yemişlerle süsleyerek şık bir sunum elde edebilirsiniz ancak sade üzeri yanık olan güveç sütlaç daha çok tercih edilir.

Şimdiden Afiyet Olsun.
]]>
Ölçülü Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/olculu-sutlac-tarifi.html Wed, 14 Nov 2018 16:39:38 +0000 Ölçülü Sütlaç Tarifi, Sütlaç, sütlü tatlılar içerisinde en çok bilinen ve sevilen tatlıdır. Sütlaç isminin kökeni sütlü aş kelimelerinden gelmiştir. Sütlaç, genelde yazın akşam yemeklerinden sonra hafi Ölçülü Sütlaç Tarifi, Sütlaç, sütlü tatlılar içerisinde en çok bilinen ve sevilen tatlıdır. Sütlaç isminin kökeni sütlü aş kelimelerinden gelmiştir. Sütlaç, genelde yazın akşam yemeklerinden sonra hafif bir tatlı olarak ikram edilir. Akşam yemeğinden sonra yenilmesinin midede rahatlama sağlar. İçerisine  koyulan şeker miktarı kişiden kişiye değişir. Ölçülü sütlaç tarifinde şekerin tam ölçüsünde olması genel kabul edilir. Başlıca yapım malzemeleri süt ve pirinçtir. İçerisine koyulacak pirinç miktarı da isteğe bağlı olarak değişebilir. Kimileri içerisinde pirinç görünmeyecek kadar az olsun ister, kimileri ise pirincin tane tane belli olmasını ister. Pirinci içerisinde belli olmasını istemeyen kişiler kırık pirinç kullanır ya da pirinci haşladıktan sonra blenderden geçirir. Pirincin cinsi ve kalitesi sütlacın kıvamı açısından oldukça önemlidir. Ölçülü sütlaç tarifinde sütlaç tencerede pişirilir, piştikten sonra kaselere paylaştırılır. 

Diğer bir alternatifte güveç (toprak) kaselere paylaştırılıp üzeri kızarsın diye fırına süreriz. Buda fırın sütlaç olur. Görüntü açısından oldukça şık bir sunum olur. Üzerindeki kırmızımsı renkle aşağıda kalan beyaz rengin örtüşmesi muhteşem ahenk sağlar. Her kaşığı daldırmamızda o üzerindeki kırmızımsı rengin alınıp alttaki beyaz kısma ulaşmamız mutluluk vericidir. Bu tatlı pek maliyetli olmadığı için zengininde fakirinde evinden eksik olmaz bir tatlı çeşididir. Malzemelerin az olması büyük bir avantajdır. Çocuklar bazen iştahsız olabiliyor özellikle diş çıkarma döneminde sütlaç yaparak içerisindeki pirinçten kaynaklı doyurucu bir alternatif sunabiliriz. Sütlaca hayır diyecek çocuk sayısı azdır. Çocukların geneli şekerli gıdaları ayıla bayıla yer. Ölçülü sütlaç tarifinde önemli bir diğer unsurda içerisine koyulacak süt miktarıdır. Süt ölçüsünde olmaz ise sütlaç ya çok koyu kıvamda olur, ya da sulu olur. Sütlaç içerisine portakal ya da limon kabuğu rendesi koyanlarda vardır. Bilindiği üzere narenciye kokusu harikadır. Bu harika kokunun sütlaca ne kadar yakıştığını tahmin edersiniz. Ben denedim sonuç muhteşemdi, kesinlikle tavsiye ederim.

Ölçülü Sütlaç Tarifi malzemeler

 • 5 su bardağı süt
 • 2 bardak su
 • 1,5 su bardağı şeker
 • 2 çay bardağı pirinç
 • 1 paket vanilya
 • Üzeri için yeterince tarçın
 • 1 limon kabuğu rendesi

Ölçülü sütlaç yapılışı

Bir tencerenin içerisine suyu koyalım ve kaynamaya bırakalım. Daha sonra bir defa yıkadığımız pirinçleri içerine ilave edelim. Pirinçleri biden fazla yıkamayalım çünkü; içerisindeki nişasta her yıkamada azalır, buda sütlacımızın koyulaşmasına engel olur. Pirinçler iyice pişene kadar kaynatalım, piştikten sonra soğumaya bırakalım. Sıcakken sütü döktüğümüz taktirde sütün kesilme ihtimali vardır. Çok soğutmanıza gerek yok, ılıdıktan sonra sütü ve vanilyayı ilave edip tekrar ocağa koyalım. Süt kaynar kaynamaz şekeri ilave edelim. Daha sonra sürekli karıştıralım ki dibi tutmasın ve içerisindeki şeker iyice erisin. Kıvam aldıktan rendelediğimiz sonra limon kabuğunu içerine koyalım. Bir kaç taşım daha kaynattıktan sonra ocaktan alalım. Servis edeceğimiz kaselere paylaştırıp ılımaya bırakalım. Ilıdıktan sonra dolapta en az 2 saat bekletelim. Servis yaparken üzerine tarçın serpip hazır hale getirilir. Ölçülü sütlaç tarifini denemenizi tavsiye ederim, afiyet olsun.

]]>
Pirinç Unlu Sütlaç https://www.sutlactarifi.gen.tr/pirinc-unlu-sutlac.html Wed, 14 Nov 2018 23:29:17 +0000 Pirinç unlu sütlaç, sütlü tatlılar arasında en çok sevdiğim bir tatlı çeşididir. Pirincin en güzel hali olan pirinç unlu sütlaç aynı zamanda da çok besleyici ve doyurucudur. Bu tarifi yaptıktan sonra eğer isterseniz fırı Pirinç unlu sütlaç, sütlü tatlılar arasında en çok sevdiğim bir tatlı çeşididir. Pirincin en güzel hali olan pirinç unlu sütlaç aynı zamanda da çok besleyici ve doyurucudur. Bu tarifi yaptıktan sonra eğer isterseniz fırına dayanıklı kaplara koyup üzeri kızarıncaya kadar fırınlayarak da yiyebilirsiniz. Bu işlemin adı fırında sütlaç adını alır. Pirinç unlu sütlaç tarifi çocukluktan beri aşina olduğumuz besleyici bir tatlıdır. Sıcak yaz günlerinde içinizi doğuracak ve ferahlatacak bu lezzeti bir top dondurma ilave ederek de tüketebilir ve pirinç unlu sütlaç tarifine farklı bir yorum katabilirsiniz. Eğer dilerseniz sütlacın şekerini şeker ayarını damak tadınıza göre bile arayabilirsiniz. Bu tarifte dikkat etmeniz gereken tek nokta pirinci kararında kullanıp ve kısık ateşte sütlacı ağır ağır pişirmenizdir. Bu işlem sütlacın özleşmesinde ve kıvam almasında yardımcı olur. İsterseniz sizleri daha fazla bekletmeden verelim tarifi. Şimdiden afiyet olsun. 

Pirinç unlu sütlaç için gerekli olan malzemeler:
 • 1 litre süt 
 • 1.5 su bardağı kadar toz şeker
 • 4 yemek kaşığı kadar pirinç
 • 3 silme çorba kaşığı kadar pirinç unu
 • 1 paket vanilya 
Pirinç unlu sütlaç tarifinin yapılışı:

Öncelikle pirinçleri güzel bir şekilde yıkayın. Sonra küçük bir tencere alın. Yıkamış olduğunuz pirinçleri bu tencerenin içine koyun. Ocağın altını açın ve pirinçlerin üzerine 4 su bardağı su ilave edip suyunu gelinceye dek kısık ateşte haşlayın. Suyunu çektikten sonra üzerine sütü koyup ara sıra karıştırarak kaynamaya bırakın. İyice kaynayıp özünü bulduktan sonra içine şekeri ilave edin ve karıştırın ve erimesini sağlayın. Sütlaç tenceresine ocakta kaynarken başka bir taraftan pirinç ununu büyükçe bir kasenin içine koyun ve az bir miktar su ile açılır. Sonra biraz ılınması ve topaklanmasın diye kaynayan sütlaçtan 1-2 kepçe kadar kasenin içine koyun ve olunmasını sağlayın. Pirinç unlu karışım ılındıktan sonra sütlaç tenceresine dökülür ve hızlı bir şekilde karıştırılır. Bu şekilde yaklaşık olarak 5-6 dakika daha kaynatın ve ocağın altını kapatın ve üzerinden alın. Sütlaç tenceresinin içine isterseniz bir paket vanilya koyabilirsiniz. Ben bu tarifte kullandım siz istemezseniz kullanmayabilirsiniz. Tarçın da koyduktan sonra sütlaçları kaselere pay edin. Ve üzerine tarçın dökün eğer isterseniz fıstık ezmesi de kullanabilirsiniz. Ben ikisini de çok seviyorum. Sütlaçları kaselere koyup pay ettikten sonra biraz ılınmasını bekleyin. Ilındıktan sonra sütlaçları buzdolabına kaldırın ve soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra servis edebilirsiniz. Eğer pirin unlu sütlaç tarifini sıcak seçiyorsunuz sıcak ta çok farklı lezzetli bir tadı oluyor. Evet sonunda pirinç unlu sütlaç tarifiniz hazır. Hepinize şimdiden afiyet olsun. 
]]>
5 Kişilik Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/5-kisilik-sutlac-tarifi.html Thu, 15 Nov 2018 18:39:41 +0000 5 Kişilik Sütlaç Tarifi,  5 kişilik sütlaç ölçüsü için bir litre süt kullanmak yeterli olacaktır.  Kaselerin ebatlarına göre kişi sayısını arttırabilir yada azaltabilirsiniz ancak normal cam kaseler için bu kulland 5 Kişilik Sütlaç Tarifi,  5 kişilik sütlaç ölçüsü için bir litre süt kullanmak yeterli olacaktır.  Kaselerin ebatlarına göre kişi sayısını arttırabilir yada azaltabilirsiniz ancak normal cam kaseler için bu kullandığımız ölçüler beş kişiliktir. Ayrıca sütlaçları kaseye doldurmadan bir kez soğuk suya tutun ve kurulayın. Böylelikle sütlaçlar donduktan sonra kalıp gibi tutacaktır. 

5 Kişilik Sütlaç Tarifi Ölçülerine Göre Malzemeler:
 • 1 litre süt
 • 1 çay bardağı kırık pirinç veya osmancık pirinç
 • 1 su bardağı su
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 paket şekerli vanilya
 • Yarım limon kabuğu rendesi
5 Kişilik Sütlaç Nasıl Hazırlanır Ölçü ve Detayları ile Sütlaç Yapımı:

5 Kişilik Sütlaç Tarifi, Kırık pirinçleri yıkayıp iyice süzün. Daha sonra geniş bir kaba alarak üzerine bir su bardağı su ekleyip ocağın üzerine alıp altını yakın daha sonra kaynayana kadar biraz diri kalacak şekilde haşlayın. Suyu çekilmek üzere olan pirinçlerin üzerine azar azar bir litrelik sütü ekleyin. Sürekli karıştırın. Sütlaç kıvama geldikten sonra altını kapatmadan vanilya aroması sevenler bir paket şekerli vanilya ekleyip yaklaşık olarak bir beş dakika kadar karıştırdıktan sonra ocağın altını kapatın. Ayrıca farklı aroması yoğun olan meyve ve sebzelerin  kabuklarından da faydalanıp sütlacın aromasını değiştirebilirsiniz. 

Önemli: Ancak önemli bir not tutmanızı istiyorum. Sütlacın altı hala açıkken kesinlikle limon kabuğunu üzerine rendeleyip dökmeyin. Çünkü yüksek ateşte haşlanan limon kabuğu hem rengini hemde acı bir aromasını verir. Son olarak sütlacı sunumunu yapacağınız 5 kişilik şık sütlaç servis kaselerine doldurduktan sonra oda sıcaklığında soğuyana kadar dinlendirin. Daha sonra soğuyan sütlaçların üzerine arzuya göre göz kararı, fındık, fıstık veya ceviz kırığı dökerek buz dolabında yaklaşık olarak bir saat kadar bekletin. Ben daha fazla bekletiyorum. Böylelikle sütlacın yoğun bir kıvama gelmesine sebep oluyor. İkram etmek için buzdolabından çıkarıp birkaç dakika kadar oda sıcaklığında kaldıktan sonra sunumunu hazırlayıp servis edin.

Şimdiden Afiyet Olsun.
]]>
Atom Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/atom-sutlac-tarifi.html Thu, 15 Nov 2018 21:08:02 +0000 Atom Sütlaç Tarifi, Türk mutfağını vazgeçilmezleri arasında olan hemen hemen her damak tadına uygun olan sütlacın birçok tarifi bulunmaktadır. Sütlaç yapımında kıvamı tutturmak ve şeker oranını ayarlamak biraz ustalık i Atom Sütlaç Tarifi, Türk mutfağını vazgeçilmezleri arasında olan hemen hemen her damak tadına uygun olan sütlacın birçok tarifi bulunmaktadır. Sütlaç yapımında kıvamı tutturmak ve şeker oranını ayarlamak biraz ustalık isteyen bir durumdur. Sütlaç çeşitleri arasında en çok tercih edilen ve lezzetli bulunan atom sütlaç olmaktadır. Atom sütlaç tarifi şu şekildedir; 

Atom Sütlaç Tarifi Malzeme Listesi 
 • 1,5 su bardağı pirinç 
 • 1 litre az yağlı süt 
 • 2 su bardağı su 
 • 1 paket sade vanilya 
Atom Sütlaç Tarifi Hazırlanışı:  

Orta boy tencerenin içerisine pirinci koyun. Daha sonra üzerine suyu ilave ederek pişmesi için ocağa koyun. Pirinçleri suyu azalana kadar pişirin.   Pirinçler suyunu çektikten sonra içerisine sütü ilave edin. Sütü ilave ettikten sonra tekrar kaynaması için ocağa koyun. Belli bir süre kaynadıktan sonra sütün kıvamında koyulaşma olacaktır. Süt koyulaşmaya başlayınca ve pirinçler piştikten sonra şekerini ilave edin. Sütlaca şekeri ilave ederken sulu olması gerekir yanı sütün çok koyulaşmasına gerek yok. Çünkü fırına atılacağı için sulu olması gerekir.  Sütlacın suyunu siz kendiniz ayarlayın. Eğer çok koyu olduysa suyunu çok çektiyse su ilave edebilirsiniz. Şekerini ilave ettikten sonra ocaktan indirmeye yakın vanilyayı ilave ederek ocaktan indirin. Ocağı söndükten sonra fırın kabının içerisine bir miktar su koyun. Daha sonra güveçlerin içerisine ocaktan indirdiğiniz sütlacı doldurup tepsiye dizin. Bu işlemi tamamladıktan sonra fırın tepsisini daha önceden ısıtılmış 200-250 derecelik fırında üzeri kızarana kadar pişirin. Piştikten sonra belli bir süre soğutun. Soğuduktan sonra üzerini ceviz ya da üzüm ile süsleyerek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Cam Kasede Fırında Sütlaç https://www.sutlactarifi.gen.tr/cam-kasede-firinda-sutlac.html Thu, 15 Nov 2018 23:32:06 +0000 Cam Kasede Fırında Sütlaç, Bugün sizlere yine enfes bir sütlü tatlı tarifi paylaşacağım. Kasede yapılması siz hiç endişelendirmesin eğer ısıya dayanıklı cam kaseler kullanır iseniz hiç bir sorun olmaz. Bu sütlaç tarifi Cam Kasede Fırında Sütlaç, Bugün sizlere yine enfes bir sütlü tatlı tarifi paylaşacağım. Kasede yapılması siz hiç endişelendirmesin eğer ısıya dayanıklı cam kaseler kullanır iseniz hiç bir sorun olmaz. Bu sütlaç tarifi normal sütlaca göre bir kat daha lezzetli olacaktır. Özellikle de küçük çocuklar sütlaca bayılırlar. Özel günlerinizde de ağrı şerbetli tatlılar yerine farklı bir tatlı çeşidi olarak cam kasede fırın sütlaç tatlısını gönül rahatlığıyla yaparsınız.

Cam Kasede Fırında Sütlaç İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • Bir paket vanilya
 • Bir litre süt
 • İki tane yumurtanın sarısı
 • Bir çay bardağı pirinç
 • Bir su bardağı kadar toz şeker
 • Bir tepeleme yemek kaşığı nişasta
Cam Kasede Fırında Sütlaç Yapılışı

Öncelikle pirinçleri iyice yıkayın ve su ile birlikte pirinçler iyice pişene kadar pişirin. Daha sonra suyunu çekmiş olan pirincin içerisine süt ile toz şekeri de ilave edin. Sonra tencereyi ocağın üstüne alın ve kaynadıktan sonra nişastayı az bir su ile biraz açın yumurtanın sarısı ile birlikte kaynamakta olan sütün içine ilave ederek iyice karıştırın. Süt kaynadıktan sonra da vanilyayı ilave ederek ocağın altını kapatın. Eğer güveç kabınız yok ise en az güveç kabı gibi ısıya karşı dayanıklı olan cam kaselere yapmış olduğunuz sütlacı eşit miktarda boşaltın. Daha sonra fırın tepsisi içine cam kaseleri dizin. Tepsinin yarısına gelecek şekilde su koyun su soğuk olsun tepsi içine su koymanızın nedeni ise sütlaç piştiğinden dolayı tekrardan pişmesini önlemek için konulur. Ayrıca su koymaz iseniz kaseler çatlama yapar bu yüzden mutlaka su koyun. Tepsiyi daha önceden ısıtmış olduğunuz iki yüz derece fırında üstleri kızarana kadar pişirin. 

Afiyet Olsun.
]]>
Kremalı Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/kremali-sutlac-tarifi.html Fri, 16 Nov 2018 13:20:22 +0000 Kremalı Sütlaç Tarifi, Mutfaklarımızın en lezzetli sütlü tatlılardan biri olan sütlacın lezzetine herkes bayılır ve bir çok kişi kıvamını tam olarak tutturamadığı için bu harika sütlü tatlıyı yapmaktan vazgeçebilir. Kremalı Sütlaç Tarifi, Mutfaklarımızın en lezzetli sütlü tatlılardan biri olan sütlacın lezzetine herkes bayılır ve bir çok kişi kıvamını tam olarak tutturamadığı için bu harika sütlü tatlıyı yapmaktan vazgeçebilir. Kimi zaman pirinçler pişmez, kimi zaman da tencerenin dibine yapışabilir. Sizleri hayal kırıklığı yaşatmayacak, tam kıvamında şahane bir sütlaç tarifi paylaştım. Üstelik normal sütlaç tariflerinden  farklı olarak içinde krema da var. Sütlacı bir de bu şekilde denemeye ne dersiniz Eminim ki bu lezzetin bağımlısı olacaksınız. Sütlaca krema ilave edildiğinde çok daha yoğun bir kıvam alıyor ve lezzeti de katlanıyor. Tadına baktığınızda inanılmaz lezzetine hayran kalacağınız bu kremalı sütlaç tarifini aynı zamanda kolaylıkla yapabilirsiniz. 

Kremalı sütlaç tarifi malzemeler:
 • 1 kilogram süt 
 • 2 yemek kaşığı buğday nişastası 
 • 2 çay bardağı pirinç 
 • 1,5 su bardağı toz şeker 
 • 1 paket vanilya 
 • 200 ml 1 paket krema) 
Üzeri için: 
 • Toz antep fıstığı ya da toz tarçın
Kremalı sütlaç tarifi yapılışı:
Öncelikle pirinçleri yıkadıktan sonra bir tencerenin içerisine alın ve üzerini 2 parmak geçecek kadar ılık su ilave ederek çok yumuşak olup ezilmeyecek bir şekilde haşlayın. Haşlanan pirinçlerin üzerine sütü ve toz şekeri de ilave edip kaynamaya bırakın. Sütlaç kaynamaya başladığında altını kısık ateşe getirin. Daha sonra buğday nişastasının üzerine yarım çay bardağı kadar su ilave edip bir kasenin içerisinde iyice özedikten sonra kaynamakta olan sütlaca karıştırarak ilave edin. Bu şekilde biraz daha kaynattıktan sonra son olarak vanilya ve kremayı da ilave edip 2-3 dakika daha kaynattıktan sonra tencereyi ocaktan alın ve kaseleri boşaltın. Sütlaçlarınız soğuduktan sonra üzerini toz antep fıstığı ya da tarçın ile süsledikten sonra servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Bulgurlu Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/bulgurlu-sutlac-tarifi.html Fri, 16 Nov 2018 13:42:59 +0000 Bulgurlu Sütlaç Tarifi, Evet tatlı severler bulgurlu sütlaç mı olur demeyin eğer denemediyseniz işte size bulgurlu sütlaç tarifi nasıl yapılır. Bilinen pirinçli sütlaç ile kıyaslanır ise tabi ki de aynı tadı ve zevki verme Bulgurlu Sütlaç Tarifi, Evet tatlı severler bulgurlu sütlaç mı olur demeyin eğer denemediyseniz işte size bulgurlu sütlaç tarifi nasıl yapılır. Bilinen pirinçli sütlaç ile kıyaslanır ise tabi ki de aynı tadı ve zevki vermeyecektir ama bulgurlu sütlaç tatlısı da özellikle diyet yapanlar için kişilerin tatlı ihtiyaçlarını karşılaması adına hafif bir tatlı olarak bilinmektedir. 

Bulgurlu Sütlaç Tarifi Malzemeleri
 • 2 Çay bardağı ince pilavlık bulgur
 • 3 Su bardağı su
 • 6 yemek kaşığı toz şeker
 • 3 Su bardağı süt
 • Çok az miktarda tuz
Bulgurlu Sütlaç Tarifi Yapılışı

Bulgurlu sütlaç için alınan bulgur öncelikle dikkatlice temizlenir. Daha sonra temizlenen bulgurlar derince bir tencere içerisine alınarak 3 su bardağı sıcak su ile bulgurlar ıslatılır. Bulgurların bu şekilde ıslatılması bulgurların daha yumuşak olması içindir. Tencere içerisine konulan bulgur kısık ateşte iyice bulgurun suyu çekilene kadar haşlanır. Burada tencerenin dibinin tutmaması yapılacak olan bulgurlu sütlaç tadı için çok önemlidir. Haşlanarak hazırlanan bulgur tencerenin kapağı kapatılarak beklemeye alınır. Daha sonra bulgurlu sütlaç tatlımız için hazırlanan 3 su bardağı süt tencere içerisine ilave edilerek tekrar orta ateş de yanan bir ocak üzerine alınarak sütün iyice özleşmesi ve kıvamın kulak memesi kıvamına gelene kadar pişirilir. Son olarak bulgurlu sütlaç tatlımızın içerisine toz şekeri de ilave ederek ateş üzerinde en az on dakika kadar sık, sık karıştırılarak pişirilir. Kaynayan tenceremiz de bulgurlu sütlaç tatlımız hazır olmuştur. Ocak üzerinden alınarak önceden hazırlanan kaselerin içerisine paylaştırılır. Hazırlanan bulgurlu sütlaç tatlımız ister sıcak istenirse soğuk servis yapılır. Bulgurlu sütlaç tatlımızın tavsiye edilen yeme şekli ise soğuk yenmesidir.

Afiyet olsun
]]>
Light Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/light-sutlac-tarifi.html Sat, 17 Nov 2018 05:56:41 +0000 Light Sütlaç Tarifi, sütlaç hafif ve oldukça lezzetli bir sütlü tatlıdır. En fazla tüketilen sütlü tatlılardan biridir. Oldukça besleyici ve bol protein deposu olan sütlaç tatlıların en sağlıklısı olarak bilinir. Şerb Light Sütlaç Tarifi, sütlaç hafif ve oldukça lezzetli bir sütlü tatlıdır. En fazla tüketilen sütlü tatlılardan biridir. Oldukça besleyici ve bol protein deposu olan sütlaç tatlıların en sağlıklısı olarak bilinir. Şerbetli tatlılar ile kıyaslandığı zaman daha hafif olan sütlü tatlılar kolaylıkla light şeklinde hazırlanabilir. Diyet yapanlar için sütlacın tadı çok fazla değişmeden sadece kalori değerleri değişerek hazırlanabilir. Ancak sütlaç yapımında dikkat edilmesi gereken bir kaç püf noktası bulunur. Bunlar light sütlaç için de geçerlidir. Bunlara dikkat edilerek oldukça lezzetli tarifler yapılabilir. Sütlaç çok kısa sürede hazırlanabilen bir tatlıdır. Yapımı oldukça  kolaydır. 

Light Sütlaç Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 su bardağı pirinç
 • 1,5 litre light süt
 • 2 yemek kaşığı buğday veya pirinç nişastası
 • 5 yemek kaşığı esmer şeker
 • 1 paket vanilya
Üzeri İçin
 • Toz tarçın
Light Sütlaç Tarifi Yapılışı

Light sütlaç tarifinde öncelikli olarak pirinçler duru suda nişastası çıkana kadar iyice yıkanmalıdır. Pirinç süzüldükten sonra küçük tencereye alınır. Pirinçlerin üzerine 2 su bardağı su eklenerek tencere ocağa konur. Pirinçler orta hararetli ocakta yumuşayıncaya kadar yaklaşık 7-8 dakika haşlanır. Pirinçler yıkandıktan sonra bir miktar su ile mutlaka haşlanmalıdır. Eğer hemen süte eklenirse sütlacın kaynama ve pişme süresi uzayacaktır. Pirinçler yeteri kadar haşlandıktan sonra üzerine süt ilave edilerek süt iyice kaynatılır. Pirinçlerin haşlandığı su vitamin ve nişastalı olduğu için kesinlikle dökülmemelidir. Süt çok az kaynamaya başlayınca içerisine şeker de ilave edilir. Küçük bir kapta nişasta biraz su ile inceltilir. İnceltilen nişasta sütlacın içerisine ilave edilir. Bu esnada sütlaçta topaklanmaların olmaması tel çırpıcı ile iyice karıştırılır. Yaklaşık 10 dakika kadar kaynatıldıktan sonra üzerine vanilya eklenerek karıştırılır. Şeker tam olarak eridikten sonra sütlaç ocaktan alınır. Ocaktan alınan sütlaç kaselere paylaştırılarak ılınması için oda sıcaklığında bekletilir. Sütlaç kasesi olarak marketlerde hazır satılan folyodan kaplar tercih edilebilir. Sütlacın ilk ısısı çıktıktan sonra sütlaçlar soğuması için buzdolabına kaldırılır. Light sütlaç buzdolabında 2-3 saat bekletildikten sonra servis yapılabilir. Tercihe göre üzerine tarçın serpilebilir. 

Afiyet olsun.
]]>
8 Kişilik Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/8-kisilik-sutlac-tarifi.html Sun, 18 Nov 2018 05:55:50 +0000 Sekiz Kişilik Sütlaç Tarifi, tarifimize başlamadan önce ilk olarak sütlaç hakkında biraz bilgi verelim. Sütlaç ismi "Sütlü Aş" kelimesinden gelmiş olmakla beraber asıl olarak Rumeli tatlısı olarak bilinir. Rumeli'den gele Sekiz Kişilik Sütlaç Tarifi, tarifimize başlamadan önce ilk olarak sütlaç hakkında biraz bilgi verelim. Sütlaç ismi "Sütlü Aş" kelimesinden gelmiş olmakla beraber asıl olarak Rumeli tatlısı olarak bilinir. Rumeli'den gelerek bizim Türk mutfağına girmiş olan sütlaç hemen hemen her yaşta insanın beğenerek tükettiği bir tatlı türüdür. Bu tatlı pirinç, süt ve şeker gibi ana malzemelerden yapılmaktadır. Sekiz kişilik sütlaç tarifini birebir uyguladığımız taktirde her kesimin beğenerek ve severek tüketeceği tam kıvamında bir sütlaç hazırlamış olacaksınız. Sütlaç yaparken en çok yapılan hatalardan biri de ya pirincin suyunu tam çekmeden sütü eklemek veya suyu çektikten sonra fazla bir şekilde kaynatılmasıdır. Unutulmamalıdır ki pirincin kıvamı sütlaca tat veren en önemli etkenlerin başında gelir. Bu sebeple kaynama süresine dikkat edilerek bu tatlıyı yaparsanız sütlacın kötü olma şansı yoktur. 

Sekiz Kişilik Sütlaç İçin Gerekli Olan Malzemeler 
 • İki litre süt 
 • İki çay bardağı pirinç 
 • 1.5 litre su 
 • Üç yemek kaşığı pirinç unu 
 • İki su bardağı toz şeker 
 • Tarçın 
Sekiz Kişilik Sütlaç Yapılışı 

Sütlacımızı yapmaya başlamadan önce ilk olarak pirinçleri güzel bir şekilde yıkıyoruz ve suyunu iyice süzdükten sonra tencere içerisine alıyoruz. Üzerine tarifte ki miktar kadar suyu da ekleyerek ocağın altını açıyoruz. Pirinçler suyunu iyice çekene kadar pişirdikten sonra üzerine sütü ekleyerek kaynayana kadar pişirmeye devam ediyoruz. Bu işlem devam ederken bir kase içerisinde pirinç ununu ve bir su bardağı suyla iyice karıştırın ve ezin. Sütümüz kaynadıktan sonra bir kepçe kadar alınarak ılık şekilde pirinç unu karışımına ekleyerek iyice karıştırdıktan sonra tencere içerisine boşaltıyoruz. Hemen sonra tencere içindeki karışımı on dakika daha kaynatın. Daha sonra bu işlemin ardından üzerine toz şekeri ekledikten sonra sekiz kişilik sütlacımız hazır duruma gelmiş olacaktır. Ocağın altını kapatarak sütlacımızı kaselere paylaştırın. Sütlacı biraz ılıtın. Son olarak ister buz dolabına koyun soğuk olsun ister oda sıcaklığında tutun. Hazır olan sütlacı servis ederken üzerine tarçın koymayı unutmayın. Tarçın koyarsanız sütlacımızın tadına ekstra bir tat katmış olursunuz. Afiyet olsun...
]]>
Fırında Sütlaç Yumurtasız https://www.sutlactarifi.gen.tr/firinda-sutlac-yumurtasiz.html Sun, 18 Nov 2018 08:29:01 +0000 Fırında Sütlaç Yumurtasız, Fırında sütlaç yumurtasız olarakta damak tadına hitap etmektedir. Fırında Sütlaç yumurtasız olarakta yumurtalı olarakta yapılabilmektedir. Aşağıda verdiğimiz malzemeler bir litre süt içindir. Fırında Sütlaç Yumurtasız, Fırında sütlaç yumurtasız olarakta damak tadına hitap etmektedir. Fırında Sütlaç yumurtasız olarakta yumurtalı olarakta yapılabilmektedir. Aşağıda verdiğimiz malzemeler bir litre süt içindir.  Eğer iki veya daha fazla litre süt ile yapılacaksa diğer malzemelerde ona göre ayarlanmalıdır. 

Fırında Sütlaç Yumurtasız Malzemeler
 • Bir litre süt
 • Yarım su bardağı pirinç
 • Bir yemek kaşığı nişasta
 • Bir buçuk şu bardağı şeker 
 • Bir paket vanilya
Fırında Sütlaç Yumurtasız Yapılışı

Öncelikle pirinci bol su ile iki, üç kez yıkıyoruz. Pirinci yıkadıktan sonra bir kap içerisinde su ile yarım saat bekletiyoruz. Bu işlem sayesinde pirinçler tane tane oluyor. İsteyen bu işlemi pas geçebilir. Pirinci yarım saatin sonunda bir tencereye alıp üzerine bir, bir buçuk su bardağı su katıp ocağa alıyoruz. Pirinçler yumuşayıncaya kadar haşlıyoruz. Pirinçler yumuşayınca üzerine bir litre sütü ilave ediyoruz. Sütü ilave ettikten sonra kaynayana kadar sürekli karıştırıyoruz. Süt Kaynadıktan sonra nişastayı yarım çay bardağı su ile karıştırıyoruz. Su ile karıştırdığımız nişastayı yavaş yavaş süte ilave ediyoruz. Nişastayı eklerken karıştırmaya devam edelim. Nişasta ekledikten sonra sütlaç göz göz olana kadar kaynatıyoruz. Göz göz olan sütlacı ocaktan alıyoruz. Üzerine bir paket vanilyayı ekliyoruz. Küçük güveç kaplarının içine sütlacı yerleştiriyoruz. Güveç kaplarına yerleştirdiğimiz sütlacı içi su ile doldurulmuş tepsiye yerleştiriyoruz. Daha sonra iki yüz derecede ısıttığımız fırına tepsiyi yerleştiriyoruz. Sütlaçların üzeri kızarıncaya kadar pişiriyoruz. Pişen sütlaçları fırında çıkarıyoruz. Sütlaçları soğumaya bırakıyoruz. Fırında sütlaç yumurtasız, soğuduktan sonra isteğe göre üzerine dövülmüş ceviz, dövülmüş fındık veya tarçın serpilerek servis edilir.  Afiyet olsun. 
]]>
Değişik Sütlaç Tarifleri https://www.sutlactarifi.gen.tr/degisik-sutlac-tarifleri.html Sun, 18 Nov 2018 21:17:47 +0000 Değişik Sütlaç Tarifleri, sütlü tatlılar arasında ayrı bir yeri olan sütlaç büyük küçük herkes tarafından çok sevilir. Süt içmesini sevmeyen çocukların bile severek tükettiği bir tatlıdır. 1 kase sütlaç ile kişin Değişik Sütlaç Tarifleri, sütlü tatlılar arasında ayrı bir yeri olan sütlaç büyük küçük herkes tarafından çok sevilir. Süt içmesini sevmeyen çocukların bile severek tükettiği bir tatlıdır. 1 kase sütlaç ile kişinin günlük alması gereken  protein ihtiyacı karşılanır. Hazırlaması oldukça kolaydır. Çok fazla zaman kaybettirmez. Genelde ana yemek sonrası tüketilir. Özellikle  ramazan aylarının vazgeçilmez tatlısıdır. Oldukça doyurucudur. Uzun süreli tokluk hissi verir. Ayrıca şerbetli tatlılar ile karşılaştırıldığında kalorisi oldukça düşüktür. Malzemeleri çoğu evin mutfağında bulunur. Ayrıca tüm marketlerden de kolaylıkla temin edilir. Sütlacın birbirinden farklı tarifi ve sunum şekilleri bulunur. Kimisi sütlacı nişastalı yaparken kimisi içerisine pirinç koymaz. Kimi buzdolabında soğutarak servis yapar, kimi fırınlar kimisi de sıcak olarak hazırlar. Tarifler herkesin damak zevkine göre değişir. Genellkle üzerine tarçın dökülerek servis edilen bir kaç değişik sütlaç tarifi şu şekildedir.

Fırında sütlaç tarifi için gerekli malzemeler
 • 5 su bardağı süt
 • 1 su bardağı pirinç
 • 1 su bardağı şeker
 • 1,5 yemek kaşığı buğday nişastası
 • 1 adet yumurta sarısı
 • 1 paket vanilya
 • 1 tutam tuz
Yapılışı: Pirinçler iyice yıkanır ve bir tencereye alınır. Üzerini 2-3 parmak geçecek kadar su ve bir tutam tuz konularak kaynatılır. Pirinçler iyice şişip pişene kadar kaynatılır. Sütün içinden bir çay bardağı sütü ayrılır. Geri kalan süt, şeker ve vanilya pirinçlere ilave edilir. Şekerler iyice eriyene kadar karıştırılır. Ayrıca küçük bir cezvede nişasta ve ayrılan bir çay bardağı kısık ateşte pişirilir. Nişastalı karışım kıvam bulunca kaynamakta olan süte yavaş yavaş ilave edilir. Tüm malzemeler yaklaşık olarak 5-6 dakika kadar kaynadıktan ocaktan alınır. Sütlacın suyundan bir  kepçe alınarak bir kaseye konur ve soğuması için bir kenarda bekletilir. Daha sonra sütlaç aynı kepçe yardımıyla fırın kaplarına pay edilir. Bunun için güveç yada folyodan yapılmış fırın kapları tercih edilebilir. Kenara ayrılan sütlacın içerisine yumurta konularak iyice çırpılır. fırın kapların üzerine bu  karışımdan sürülür. fırın tepsisinin tabına biraz su konularak fırın kapları tepsiye dizilir. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında sütlaçların üzeri nar gibi kızarana kadar pişirilir. Fırında sütlaçlar sunum için hazırdır. Afiyet olsun. 

Sakızlı sütlaç tarifi için gerekli malzemeler
 • 1 çay bardağı pirinç
 • 2 çay bardağı su
 • 4 su bardağı süt
 • 1 çay bardağı toz şeker
 • 1 çay kaşığı damla sakızı
 • 1 yemek kaşığı buğday nişastası
Yapılışı: Pirinçler berrak su akıtana kadar  bol suda yıkanır ve bir tencereye alınır. Üzerine 2 çay bardağı su ilave edilerek kaynatılır. Ayrı bir tencerede süt kaynatılır. Pirinçler iyice şişip piştikten sonra suyu ile birlikte sütün içine ilave edilir. Süt kaynadıktan sonra tencereye şeker ilave edilir. Sütlacın kıvam bulabilmesi için daha sonra nişasta ilave edilerek iyice karıştırılır. Havanda dövülmüş olan damla sakızını da sütlaca ekleyip biraz daha kaynatılır ve sütlaç ocaktan alınır. altını kapatın. Sakızlı sütlaç sıcakken kaselere pay edilir. Oda sıcaklığında ılındıktan sonra soğuması için buzdolabına kaldırılır. Buzdolabından çıkarılan sakızlı sütlaç üzerine tarçın serpilerek sunum  yapılır. Afiyet olsun. 

Nişastasız sütlaç tarifi için gerekli malzemeler
 • 5 su bardağı süt
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı pirinç 
 • 3 su bardağı su
 • 1 paket vanilya
Yapılışı: Pirinçler sudan geçirilerek nişastalı suyu çok kaybolmadan tencereye alınır. Üzerine   3 su bardağı su ilave edilerek iyice kaynatılır. Bu tarifte nişasta kullanılmayacağı için pirinci fazla yıkamak pirinçteki doğal nişastanın kaybolmasına neden olur. Bu da sütlacın koyulaşarak kıvam bulmasını engel]]> Sulu Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/sulu-sutlac-tarifi.html Mon, 19 Nov 2018 03:09:03 +0000 Sulu sütlaç tarifi, benim evde sürekli olarak yaptığım bir sütlaç türüdür. Biz genellikle sulu sütlaç tercih ediyoruz çocuklar çok seviyor aynı zamanda bizde çok seviyoruz. Benim en çok bayramlarda, yaz aylarında ve iftar s Sulu sütlaç tarifi, benim evde sürekli olarak yaptığım bir sütlaç türüdür. Biz genellikle sulu sütlaç tercih ediyoruz çocuklar çok seviyor aynı zamanda bizde çok seviyoruz. Benim en çok bayramlarda, yaz aylarında ve iftar sofrasında özellikle eksik etmek istemediğim bir sütlü tatlıdır. Sulu sütlaç hem kolay yapabileceğiniz pratik bir tatlı hemde besleyici ve oldukça da lezzetli bir tarif. Israrla denemenizi tavsiye ederim. Eminim vazgeçemediğiniz sütlaç tarifleri arasında yer alacaktır. Hemen not alıp sizlerde sevdiklerinizle birlikte aynı sofrada paylaşın. Hatta üzerine biraz dövülmüş ceviz içi veya fındık içi de olabilir, aslında ben tarçın ve ya fıstık ezmesi kullanıyorum gayet güzel oluyor ve çok beğeniyorlar. Birbirine çok yakışan lezzetler bence hepsini deneyin ve siz kararınızı verin. Şimdiden hepinize afiyet bal şeker olsun. Ellerinize sağlık. 

Sulu sütlaç tarifi için gerekli olan malzemeler
 • 2 litre süt
 • Yarım litre su
 • 2 çay bardağından bir parmak az pirinç
 • Şekeri damak zevkinize göre sizler ayarlayabilirsiniz
 • Vanilya isteğe göre
Sulu sütlaç tarifi yapılışı;

Öncelikle sulu sütlacı pisireceğimiz bir tencere alıp içine sütü boşaltın ve ocağın altını açın üzerine koyun. İçine iyice yıkayıp nişastasından kurtarılmış pirinçleri üzerine dökün ve karıştırın. Daha sonra içine suyu da ilave edin ve kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra ocağınızın altını iyice kısın ve yavaş yavaş kaynatın. Bu şekilde 1 saat veya ortalama bu saatler pişmesi gerekmektedir. Bu işlem pirinçlerin tamamen açılmasını sağlamak için gerekli olan bir işlemdir. Pirinçler tamamen açılıp yumuşadıktan sonra üzerine toz şekeri ilave ederek karıştırın. Bu şekilde de 5-6 dakika piştikten sonra ocağın altını kapatın ve üzerinden alın. Sulu sütlaç tarifiniz hazır. Elinize  dikkat ederek sütlaç kaselerini çıkarın ve pay edin bütün kaselere. Sulu sütlaç bitene kadar paylaştırın. Daha sonra biraz havalandırın ılındıktan sonra buzdolabına kaldırın ve soğumasını bekleyin. Yaklaşık olarak 1-2 saat bekledikten sonra dolaptan çıkarıp üzerini istediğiniz ürünü kullanarak süsleyip afiyetle yiyebilirsiniz. Vanilyayı ben kullanmadım ama siz ocaktan aldıktan sonra hemen döküp karıştırabilirsiniz. Vanilya kokusu bana yoğun geldiği için tercih etmiyorum. Sulu sütlaç tarifi aynı zamanda sıcakta tüketebilirsiniz. Eğer sıcak sıcak denediyseniz mutlaka deneyin derim çünkü çok farklı bir tat. Sulu sütlaç tarifi bu kadar hepinize afiyet olsun. 
]]>
Sütlaç Tatlısı https://www.sutlactarifi.gen.tr/sutlac-tatlisi.html Tue, 20 Nov 2018 02:40:15 +0000 Sütlaç Tatlısı, hazırlanması oldukça kolay olan bir tatlı türüdür. Oldukça besleyici yanı bulunan sütlaç tatlısı aynı zamanda da bol protein içeren bir tatlıdır. Bu özelliği sebebi ile sütlaç tatlısı için oldu Sütlaç Tatlısı, hazırlanması oldukça kolay olan bir tatlı türüdür. Oldukça besleyici yanı bulunan sütlaç tatlısı aynı zamanda da bol protein içeren bir tatlıdır. Bu özelliği sebebi ile sütlaç tatlısı için oldukça sağlıklı bir tatlı türü olduğunu rahatlıkla söylemek mümkündür. Bu sebepten ötürü sütlaç tatlısının diğer tatlılara göre en sağlıklı tatlı türü olarak rahatlıkla önerebiliriz. Sütlaç tatlısı özellikle de çocuklarınızın süt içme alışkanlığı edinmemesi halinde alternatif olarak sunabileceğiniz önemli bir tatlı türüdür. Süt içmek istemeyen çocuğunuza sütlaç yedirebilirsiniz. 

Sütlaç tatlısı kelimesi Türk Dil Kurumu tarafından ünlü düşmesi yaşayıp yeni bir isim almış kelimedir. Bu kelimenin aslı sütlü aş yani sütlü yemek anlamına gelmektedir. Bu sebepten ötürü sütlaç tatlısını bir tatlı olmasından öte bir yemek olarak adlandırılmıştır. Bu durumun en temel sebebi ise yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi besleyici yönünün bulunmasıdır.

Sütlaç tatlımız sütlü bir tatlı olması sebebi ile içinde şerbet bulunan tatlılara göre daha hafif bir tatlı olduğunu söylemek mümkündür. Bu sebepten ötürü tatlı krizine giren hanımlara sütlaç yemelerini tavsiye ederiz. Zira sütlaç tatlısını tüketmeleri halinde daha az kalori tüketmiş olacaklarını belirtmek gerekir.

Sütlaç Tatlısı İçin Gerekli Olan Malzemeler

 •  1 su bardağı kadar baldo pirinç
 •  6 su bardağı süt
 •  1-2 su bardağı kadar şeker
 •  3 su bardağı su (haşlama yapılması için)
 •  1 yemek kaşığı kadar pirinç unu

Sütlaç Tatlısının Üzerini Süslemek için:

 • Tarçın
 • İnce kıyılmış olan ceviz içi

Sütlaç Tatlısı Hazırlanışı:

İlk olarak yapışmayan ve yanmayan bir tencere tercih etmeniz gerekir. Eğer böyle bir tencere tercih etmeyecekseniz ocağınızın üzerine tencerenizi almadan önce dibini bir miktar sudan geçirmeniz gerekir. Aksi takdirde sütlaç tatlısının dibinin tutması daha kolay olur. Ocağa almış olduğumuz tenceremizin içerisine ise yaklaşık olarak 3 su bardağı kadar suyu koyarak kaynamasını bekleyiniz. Pirinçlerimizi tatlımızı yapmadan önce ayıklayıp yıkamamız gerekir. Bunu yaptıktan sonra ısınmış olan suyun içine pirinçlerimizi bırakmamız gerekir. Kaynamış suyun içine koyduğumuz pirinçleri kısık ateşte uzun bir müddet pişiriniz. Pişirme esnasında sütlaç tatlısı dibine yapışmaması adına sürekli olarak karıştırmanız gerekmektedir.

Pirinçlerimizin iyice suyunu çekmiş olduğunu gördüğünüzde ise artık sütünü ilave etmeniz gerekir. Süt eklendikten sonra ise yaklaşık olarak 5 dakika beklemeniz gerekir. Son kısmında ise şekerini içine katmamız gerekir. Şekerin iyice eridiğini görünceye kadar karıştırmanız gerekmektedir. Artık dibini kapatıp son kez dibinden olacak biçimde bir kepçe yardımı ile karıştırmanız gerekir. Aksi halde dibine yapışma ihtimali yüksektir. Artık sütlaç tatlısını kaselere doldurabilirsiniz. Belirli bir süre beklettikten sonra üzerine ceviz ve tarçın serperek servis edebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun diyelim.

]]>
Pudingli Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/pudingli-sutlac-tarifi.html Tue, 20 Nov 2018 19:21:13 +0000 Pudingli sütlaç tarifi, canım tatlı istemişti ve değişik bir şeyler olsun istiyordum, ne yapabilirim diye düşünürken aklıma puding geldi. Acaba pudingle sütlaç yapsam nasıl olurdu, neden denemeyeyimki ve denedim gerçekten çok Pudingli sütlaç tarifi, canım tatlı istemişti ve değişik bir şeyler olsun istiyordum, ne yapabilirim diye düşünürken aklıma puding geldi. Acaba pudingle sütlaç yapsam nasıl olurdu, neden denemeyeyimki ve denedim gerçekten çok güzel, harika bir lezzet ortaya çıktı. Pudingli sütlaç tarifini sizlerlede paylaşmak istedim denemenizde fayda var çok beğeneceğinizden eminim.

Pudingli sütlaç için malzemeler:
 • Yarım kilo + 1 çay bardağı süt
 • 1 çay bardağı toz şeker
 • 1 çay bardağı pirinç
 • 1.5 su bardağı su
 • 1 paket vanilyalı puding
 • 1 paket vanilya
 • Üzerine serpmek için  tarçın
Pudingli sütlaç hazırlanışı: Pirinç ve 1.5 su bardağı suyu bir tencereye koyun, orta ateşte tencerenin ağzını tam kapatmadan yarı açık, ara sıra karıştırarak pirinç suyunu çekene kadar iyice pişiriniz. Ayrı bir tencerenin içerisine yarım kilo sütü koyarak kaynatınız, kalan bir bardak süt ile de puding ve vanilyayı karıştırarak erimesini sağlayın. Kaynayan sütün içerisine şeker ve pirinci ilave edelim iyice karıştıralım, ardından bir çay bardağı sütle erittiğimiz puding ve vanilyayı karışımın içerisine yavaş yavaş karıştırarak ilave edelim (karıştırmadan ve birden sıcak süte dökersek topaklanma olur). Aşağı yukarı beş dakika içerisinde kaynayacaktır ve pudingli sütlacımız hazır demektir, ocaktan alarak servis kaselerine sıcakken koyunuz. Üzerine tarçın serperek (isteğe bağlı), soğuduktan sonra servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.
]]>
Sütlaç Süsleme https://www.sutlactarifi.gen.tr/sutlac-susleme.html Wed, 21 Nov 2018 00:47:54 +0000 Sütlaç süsleme, en sevdiğim tatlı süslemelerinden biridir. Bir yiyeceğin süslenerek ona görsellik katılması daha albenisi yüksek bir hale getirmektedir. Bana göre yiyeceğin tadından tuzundan ziyade süslenmesi ve sunumu ayrı bi Sütlaç süsleme, en sevdiğim tatlı süslemelerinden biridir. Bir yiyeceğin süslenerek ona görsellik katılması daha albenisi yüksek bir hale getirmektedir. Bana göre yiyeceğin tadından tuzundan ziyade süslenmesi ve sunumu ayrı bir önem taşımaktadır. Süsleme kişinin becerisine, deneyimine ve hayal gücüne göre değişebilmektedir. Süsleme konusuna ilgisi olan bir kişi bir süsleme öğrendiğinde onu 10 farklı şekle sokabilmelidir. Süslemede süslemenin amacıda önemlidir. Örneğin; doğum günü partisi, özel bir misafir daveti, evlilik yıl dönümü süslemede yol gösterici olmaktadır. Bunların toplamına ben sanat eseri olarak tabir etmekteyim. Şimdi dilerseniz sütlaç süsleme olayımızı nasıl yapacağımıza bakalım. 

Sütlaç Süsleme İçin Malzemeler
 • Hazır hale gelmiş sütlaçlar. Sütlacı yapmış olduğunuz farz ederek tarif vermiyorum. Ama sütlacı koyduğunuz kaseler kalp yada benzeri şekillerde olabilir. Hatta uzun ve geniş bardaklarda kullanabilirsiniz. Örneğin; şarap bardağı gibi.
 • Süsleme yapmak için ekipmanlar. Bunlar küçük kurabiye kalıpları olabilir. Hani ortaları boş olan kalıplar. Hayvan yada çiçek figürleri şeklinde. İsterseniz kartondan kendi şekillerinizi de yapabilirsiniz. Yıldız, kalp, kuş vb. ne içinizden geçiyorsa. 
 • 50 gr toz tarçın
 • 100 gr çekilmiş ceviz yada fındık
 • 100 gr kurum üzüm. Üzümleri küçük parçalara keseceğiz.
Ben yinede kısaca sütlaç tarifinden bahsedeyim.

Malzemeler
 • 1 litre süt
 • 250 gr toz şeker
 • 1 çay kaşığı vanilya
 • 1 çay bardağı haşlanmış pirinç
 • 1 yemek kaşığı nişasta
Sütümüzü ve şekeri bir tencereye alıp kaynatıyoruz. Nişastayı çok az bir su ile açıyoruz. Süt kaynadığı zaman içine döküp kıvam almasını sağlıyoruz. En son vanilyayı atıp karıştırıyoruz ve kaselere alıp soğumaya bırakıyoruz. Şimdi sütlaç süslemeye geçelim. Evlilik yıl dönümü yaptığımızı farz edelim ve kalp kullanalım. Soğuyan sütlaçların üzerine değdirmeden şeklimizi yaklaştırıyoruz. Bu şekilde toz tarçını kalbin olduğu bölüme serpiyoruz. Kalıbı kaldırdığımızda ortada kalp kalmış olacak. İsterseniz tam tersi de yapabilirsiniz. Kalıbı tam kalp şeklinde kesip, etrafına tarçın serpin. Bu şekilde ortada beyaz kalp oluşacak ve kenarlar kahverengi olacak. Şimdi orta yada dış kenarla hangisi boş kalmış ise o bölgeye toz ceviz, fındık, kuru üzüm yada başka bir kurutulmuş renkli bir meyve ile süsleme yapabilirsiniz. İsterseniz harf kalıpları kullanarak isminizin baş harfini koyabilirsiniz. İsterseniz taze meyveler ve karamel sos ile de süsleme yapabilirsiniz. Artık bundan sonrası sizin gücünüze kalmış. Bu şekilde çok çeşitli kombinasyonlar meydana getirebilirsiniz. Sütlaç süsleme sizinde çok hoşunuza gidecek. Şimdiden süslemeleri tebrik ederim. 
]]>
Sade Sütlaç https://www.sutlactarifi.gen.tr/sade-sutlac.html Wed, 21 Nov 2018 22:39:42 +0000 Sade sütlaç, Sade sütlaç tadına bir türlü sıraladığımız geleneksel bir tatlı çeşididir. Oldukça eski zamanlardan günümüze kadar gelen ve hala çok sevilen sütlaç, özellikle bayram günlerinin olmazsa olmazıdır. Bayraml Sade sütlaç, Sade sütlaç tadına bir türlü sıraladığımız geleneksel bir tatlı çeşididir. Oldukça eski zamanlardan günümüze kadar gelen ve hala çok sevilen sütlaç, özellikle bayram günlerinin olmazsa olmazıdır. Bayramlarda hemen hemen her evde bulunan sütlaç birçok kişi tarafından severek ve beğenilerek tüketilen bir tatlıdır. Sütlaç yapımı deneyim isteyen bir tatlıdır. Yapımı oldukça kolay gibi görünse de sütlaç yapımında önemli püf noktalar vardır. En önemli püf noktalardan biri sütlacın pişme süresini ayarlayabilmektir. Tadını ve kıvamını ayarlamakta yine önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Büyük, küçük herkes tarafından sevilen Sade sütlaç besleyici olması ile ve vücuda faydaları ile bilinmektedir. Sağlık açısından oldukça faydalıdır ve besin değerleri yüksektir. Özellikle yaz aylarında ferahlatıcı eşsiz bir lezzettir. Soğuk olarak tüketilen sade sütlaç sıcak günlerde harareti engelleyen en ideal lezzetler arasında yer almaktadır. Misafir alımlarında da ikram olarak en güzel alternatifler arasındadır. Sizde evde sade sütlaç yapmak istiyorsanız işte tarifi. Mutlaka denemelisiniz.

Sade sütlaç için gerekli olan malzemeler
 • 2 litre süt
 • 1 su bardağı baldo pirinç
 • 1,5 su bardağı toz şeker
Sade sütlaç yapılışı

Öncelikle pirinci yıkayın ama çok fazla yıkamayın. Pirincin nişastasını yıkama sırasında tamamen alırsanız sütlacın özleşmesi zor olur. Pirinci yıkama işlemi bittikten sonra derin bir tencere içerisine pirinci koyun ve ocağın altını yakın. Üzerine bir miktar su ekleyin ve pirinci pişirin. Pirincin ilk önce suda pişmesinin sebebi, su olmadan sütte pişen pirincin tadının ağır olmasıdır. Su ile pirinci biraz pişirdikten sonra pirinci kontrol edin. Yumuşamış ise ve taneler açılmışsa pişmiş demektir. Artık pişen pirinç içerisine sütü ilave edebilirsiniz. Sütü ilave ettikten sonra kaynamasını bekleyin ve kaynayınca ocağın altını kısık bir dereceye getirin. Tencerenin de kapağını yarım bırakarak kendi halinde pişmeye bırakın. Ara ara karıştırarak pirincin özleşme sırasında dibini tutmasına engel olabilirsiniz. Süt ve pirinç bir müddet pişince yüzü kaymak tutacaktır. Pişen sütün yüzü kaymak tutunca şekeri ilave edebilirsiniz. Şeker eklenince biraz daha ara ara karıştırarak pişirin. Şeker le beraber yaklaşık 10 dakika daha pişince ocağın altını kapatabilirsiniz. Sütlaçlar sıcakken kaselere bölüştürün ve ılık bir hal alana kadar masa veya tezgah üzerinde bekletin. Kaseler ılık olunca artık buzdolabına koyabilirsiniz. Buzdolabında soğuduktan sonra servis yapabilirsiniz. Sade sütlaç hazır. Afiyet olsun.
]]>
Tuzlu Sütlaç https://www.sutlactarifi.gen.tr/tuzlu-sutlac.html Thu, 22 Nov 2018 22:19:40 +0000 Tuzlu sütlaç; tarifi mi olur demeyin. Mutlaka deneyin. Göçmen ailelerde özellikle bu tarz farklı yemekler sofralarında her zaman yer almıştır. İnanılması zor olsa da tuzlu sütlaç var ve çok lezzetlidir. Şimdiye kadar sütlü Tuzlu sütlaç; tarifi mi olur demeyin. Mutlaka deneyin. Göçmen ailelerde özellikle bu tarz farklı yemekler sofralarında her zaman yer almıştır. İnanılması zor olsa da tuzlu sütlaç var ve çok lezzetlidir. Şimdiye kadar sütlü tatlılar arasında çok sevilen ve çokça tüketilen tatlıların başında gelen sütlacı şimdiye kadar hep şekerlisini yedik ama bundan sonra ezberledi bozan bir tarifle karşı karşıya geliyoruz. Tuzlu sütlaç görenleri ve yiyenleri gerçek anlamda hayrete düşürüyor. Hem duyduklarına inanmıyor hemde tadına bakınca inanmıyorlar. Sizde misafirlerinize veya arkadaşlarınızı şaşırtan farklı bir tarife imza atın. Herkesin aklında gelmeyen farklı lezzetler yaparak tarif defterinize bir farklı tarifi daha geçirin. Dilerseniz sizleri daha fazla merak ettirmeden hemen tarife başlayalım. 
İşte tuzlu sütlaç hazırlamaya başlayalım.

Tuzlu sütlaç tarifi için gerekli malzemeler;
 • 1 litre kadar süt
 • Yarım su bardağı kadar kırık pirinç veya normal pirinç
 • 1 tatlı kaşığı kadar tuz
Tuzlu sütlaç tarifinin hazırlanışı ve yapılışı;

Öncelikle kullanacağınız sütün hazır değil açık bulabilirseniz açık süt kullanmanızı tavsiye ederim lezzet açısından daha fazla lezzetlidir. Şimdi tuzlu sütlaç yapımına başlayalım. İlk önce sütlacı pişireceğiniz bir tencere alıp ocağın üzerine koyun ve altını açın. İçine pirinçleri iyice yıkayın nişastası gidene kadar bol suyla durulayın ve tencereye koyun üzerine suyu boşaltın suyun ölçüsü pirinçlerin üzerini basacak ve iki parmak geçecek kadar olması yeterli olacaktır. Pirinçler kaynayıp suyu çekmeye başlayınca ocağın altını kısın ve kısık ateşte ağır ağır pişirin. Pirinçler tamamen açılıp yumuşadıktan sonra başka bir tencereye sütü koyun ve altını açıp kaynatın. Süt kaynadıktan sonra pirinçleri içine dökün ve tuzunu ilave edin ve karıştırın. Bu şekilde ağır ağır kaynatarak özünü bulana kadar pişirin. İyice kıvamını bulduktan sonra ocağın altını kapatın ve üzerinden alın. Tuzlu sütlaç tarifi hazır. Kaselere pay ederek koyun ve ister sıcak, ister soğuk olarak servis yapın. Eğer soğutacaksanız dışarıda biraz havalandırın ılındıktan sonra buzdolabına kaldırın ve soğumasını bekleyin yaklaşık olarak bir saat kadar bekletin ve sonra servis yapın. Afiyet olsun.
]]>
Yumurtasız Fırında Sütlaç https://www.sutlactarifi.gen.tr/yumurtasiz-firinda-sutlac.html Fri, 23 Nov 2018 12:28:04 +0000 Yumurtasız Fırında Sütlaç, Sütlaç türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden bir tanesidir. Sütlaç her evde herkes tarafından sevilen ve hemde çok hafif ve bir o kadar da lezzetli olan bir sütlü tatlıdır. Sütlaç her zaman Yumurtasız Fırında Sütlaç, Sütlaç türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden bir tanesidir. Sütlaç her evde herkes tarafından sevilen ve hemde çok hafif ve bir o kadar da lezzetli olan bir sütlü tatlıdır. Sütlaç her zaman yapılan bir tatlıdır. Ancak en fazla işe bayramlarda yapılır ve eve gelen her misafire ikram edilir. Sütlaç farklı şekillerde yapılır elbette. Bende bugün sizlere fırın sütlaç tarifi vereceğim.Bu fırın sütlaç tarifi diğerleri gibi yumurtalı değil yumurtasız bir fırın sütlaç tarifi. Şimdiden kolay gelsin. 

Yumurtasız Fırın Sütlaç Malzemeleri
 • Yarım su bardağı pirinç 
 • 1 litre süt 
 • 1 su  bardağı  şeker 
 • 3 yemek kaşığı buğday nişastası (yada mısır nişastası)
 • 1 paket vanilya 
Yumurtasız fırında sütlaç pişirmek için ilk olarak sütlacı rahatlıkla pişirebileceğimiz bir tencere alıyoruz. Tencerenin içine sütümüzü, buğday nişastasını  aktarıyoruz. Sonra ayıkladığımız ve yıkadığımız pirinçleri süt dolu tencereye koyuyoruz.  Daha sonra tencereyi kısık ateşte kaynamaya bırakıyoruz. Pirincin süt ile özdeşene kadar pişiriyoruz. Arada bir karışımı tahta kaşıkla karıştırın. Malzeme kaynadıkça koyulaşmaya başlayacaktır. Buğday nişastası sütlacın koyulaşmasına yeterli olacaktır.  Ardından vanilyayı koyuyoruz.  Pirinçler tam olarak pişince sütlacın içine 1 su bardağı şekeri koyuyoruz. Şeker eriyinceye kadar sürekli karıştırarak sütlacı ocakta pişiriyoruz. Daha sonra ocağın altını kapatın. Minik güveçlere koyun. Fırın tepsisine dizin, güveç kaplarının yarısına gelecek kadar tepsiye soğuk su ile doldurun. Yüksek ateşte üzeri kızarıncaya kadar pişirin. Afiyet olsun. 
]]>
1 Litre Sütten Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/1-litre-sutten-sutlac-tarifi.html Sat, 24 Nov 2018 08:15:29 +0000 1 Litre sütten sütlaç tarifi, Sütlaç herkesin severek yediği gelenekselleşmiş bir tatlıdır. Bayramlarda hemen hemen her evde sütlaç olmazsa olmazlar arasındadır. Hem lezzetli hemde besleyicidir. Büyük, küçük herkes tarafın 1 Litre sütten sütlaç tarifi, Sütlaç herkesin severek yediği gelenekselleşmiş bir tatlıdır. Bayramlarda hemen hemen her evde sütlaç olmazsa olmazlar arasındadır. Hem lezzetli hemde besleyicidir. Büyük, küçük herkes tarafından sevilerek tüketilen sütlaç evde yapıldığı için gönül rahatlığı ile sevdiklerinize sunun yapacağınız bir tatlı çeşididir. Sağlığa oldukça faydalıdır. Üstelik yapımı da zahmetsiz ve pratiktir. Özellikle bayram günleri tatlı yanında mutlaka sütlaç alternatifi her evde bulunmaktadır. Sütlaç klasik bir lezzet olmasına rağmen hala bir çok insan tarafından oldukça sevilmektedir. Özellikle çocuklar için besleyicidir ve gelişim için çocuğun vücudunda olumlu sonuçlara sahiptir. Yaz aylarında daha sık yapılan sütlaç soğuk tüketildiği için ferah ve hafif bir lezzete sahip olur ve kişinin ferahlamasına yardımcı olmaktadır. Misafir alımlarında ve özel günlerde konuklarınıza bu eşsiz lezzeti sunarak kendilerini özel hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Bu harika tadı sizde evde 1 litre sütten yapmak istiyorsanız işte 1 litre sütten sütlaç tarifi.  Mutlaka denemelisiniz.

1 litre sütten sütlaç tarifi için gerekli olan malzemeler:
 • 1 litre süt
 • 2 çay bardağı pirinç
 • 1 litre su
 • 3 yemek kaşığı pirinç
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 2 yemek kaşığı tarçın
 • 1 su bardağı soğuk süt
1 litre sütten sütlaç yapılışı: Öncelikle pirinci yıkayın. Pirinç suyunun bulanıklığı gidene kadar yıkayın. Pirincin suyu berraklaşınca orta boy bir tencere içerisine pirinci koyun. Üzerine su ekleyin ve ocağın altını yakın. Pirinçler suyunu çekene kadar pirinci su içinde pişirin. Pirinçler pişip iyice yumuşayınca 1 litre soğuk sütü ekleyin. Kısık ateşte süt ve pirinci kıvam alana kadar pişirin ve sonrasında şekeri ilave edin. Şekerle beraber sütlacı iyice pişirin. Kısık ateşte 10 dakika kadar pişirdikten sonra biraz soğuk süt içerisine pirinç ununu karıştırın ve çırpın. Sonra pişen süt içerisine yavaş yavaş katın. Tekrar 5-10 dakika pişirin ve ocağın altını kapatın. Sonra sütlaç sıcakken kaselere bölüştürün. Sütlaçlar ılık bir hal aldıktan sonra kaseleri buzdolabına koyun ve iyice soğutun. Soğuyan sütlaçların üzerine tarçın serpiştirerek servis yapabilirsiniz. 1 litre sütten sütlaç hazır. Afiyet olsun.
]]>
Sübyeli Sütlaç https://www.sutlactarifi.gen.tr/subyeli-sutlac.html Sun, 25 Nov 2018 04:10:24 +0000 Sübyeli Sütlaç, pirinç sübyeli sütlaç yapımı için normal pirinç yanında kırık pirinç önerilir. Kırık taneli pirinç de sütlacın kıvamını vermesi için pirinç sübyesi hazırlamada gerek olacaktır. Eviniz de Sübyeli Sütlaç, pirinç sübyeli sütlaç yapımı için normal pirinç yanında kırık pirinç önerilir. Kırık taneli pirinç de sütlacın kıvamını vermesi için pirinç sübyesi hazırlamada gerek olacaktır. Eviniz de kırık pirinç yok ise, normal pirinçte kullanabilirsiniz. Pirinç sübyesi ile yapılan sütlaç, buğday nişastası, mısır nişastası ya da pirinç unu ile yapılan sütlaçlara göre daha lezzetli olur. Sübyeli sütlaç yaparken, uzun taneli pirinç kullanmamanızı öneririm. Örneğin; baldo pirinç ve Osmancık'ın uzun taneli pirinç gibi. Aynı zamanda, kırık taneli pirinçte sübyeli sütlaç yapımına uygun değildir. 1 çay bardağı toz şeker, sütlacın standart ölçüsüdür. Sütlacın daha da tatlı olması bakımından 1 su bardağı şeker kullanınız.

Sübyeli Sütlaç Malzemeleri

 • 1 Litre Sütü
 • 1 Türk Kahve Fincanı Pirinç sübye için
 • 1 Türk Kahve Fincanı Pirinç 
 • 1 Çay Bardağı Toz Şeker
 • Yeteri Kadar da Su

Sübye Sütlaç Hazırlanması

1 kahve fincanı ölçüsünde kırık taneli pirinç yıkanacak ve akşamdan herhangi bir kap içerisine konulacak ve bekletilecek. Üstüne üç parmak ölçüsünü biraz geçecek miktarda ılık su eklenecek ve bir gece boyu bekletilecek. Sabah istediğiniz bir zaman da, pirinç üstündeki fazla su dökülecek. Kabın içinde bulunan su, kırık pirinç ile yüz yüze olacak. Sonra, pirinç suyuyla birlikte mutfak robotunda parçalanacak ve bu karışım süzgeçle süzülecek. Ortaya çıkan süt görünümündeki sıvı (pirinç sübyesi) sütlacın yapımında kullanılacak. Süzgeçte kalan pirinç taneleri de kullanılmayacak.

Pirincin Haşlanması

Pirincimiz 1 su bardağı ölçüsünde su içerisinde bütünüyle yumuşayıp, suyunu çekene kadar, ocağın en düşük ısı ayarında pişirilecek. Tencerenin içine süt ve haşlanmış pirinç eklenecek. Ocak ateşi yükseltilecek. Süt kaynadıktan sonra; üstüne toz şeker ve 6 yemek kaşığı (bir kahve fincanı) ölçeğinde sübye ilave edilecek ve karıştırılacak. Kaynamaya başladıktan sonra, ocak ateşi orta derece de ayarlanacak. Tencere 10 dakikalık süre ile karıştırılarak, kaynatılacak. Bu süre bitiminde ocak söndürülecek ve sübyeli sütlaç kaselere boşaltılacak. Sübyeli sütlaç hazır, afiyet olsun.

]]>
Oktay Usta Fırında Sütlaç https://www.sutlactarifi.gen.tr/oktay-usta-firinda-sutlac.html Sun, 25 Nov 2018 10:52:39 +0000 Oktay Usta Fırında Sütlaç, Sütlacın asıl köken adı ''Sütlü Aş'' demektir. Türk mutfağına ait olmayıp Rumeli mutfağından bizim mutfağımıza gelen bir tatlı türüdür. Türk mutfağımızda birden çok sütlü Oktay Usta Fırında Sütlaç, Sütlacın asıl köken adı ''Sütlü Aş'' demektir. Türk mutfağına ait olmayıp Rumeli mutfağından bizim mutfağımıza gelen bir tatlı türüdür. Türk mutfağımızda birden çok sütlü tatlı vardır fakat en çok adı geçen ve sevilen tatlı Rumeli mutfağından mutfağımıza gelen ve adına sütlaç denilen bu tatlıdır. Oktay Ustanın Fırında sütlacı da, diğer sütlü tatlılar gibi Türk mutfağının bir vazgeçilmezidir. Bu sütlacın kıvamı kişilerin zevkine göre değişim gösterse de genel olarak tercih edilen kıvam tanelerin çok sert olmamak şartı ile tek tek ağıza gelmesidir.  Kuzey ve Batı Avrupa ülkelerinde bu sütlaç tarçın ve kavrulmuş badem şekerlemesi ile karıştırılıp sadece yılbaşı akşamları servis edilmektedir. Bizim Türk Mutfağımız da bu sütlacın bir ikinci başka yapılışı daha vardır ki, oda hazırlandıktan sonra 5-10 dakika kadar fırına sürülmesidir. Oktay Usta Fırında Sütlaç tarifi de ikinci yapılışı yani ocakta piştikten sonra fırında üzeri kızartılarak yapılanıdır.  Bizde şimdi meşhur fırında sütlaç tatlımızın Oktay Ustanın fırında sütlaç tarifine göre malzemelerini saymakla ve yapılışına  başlayalım.

Oktay Usta Fırında Sütlaç İçin Gerekli Malzemeler

 • 10 su bardağı süt 
 • 7 yemek kaşığı pirinç 
 • 2 su bardağı şeker
 • 2 adet yumurta sarısı
 • 2 yemek kaşığı kadar dolu nişasta
 • 2 paket vanilya
 • 1 paket tarçın 

Hazırlanışı

İlk olarak uygun bir tencereye pirinçleri koyun, suda pirinçleri haşlayın. Su kaynamaya başlayınca tuz ekleyin, ocağın altını kısın ve pirinçler suyunu çekene kadar ocaktan almayın. (Pirinçleri çok fazla pişirmenize gerek yok, biraz diri kalabilir. Nasıl olsa sütlacın içinde pişecek.)

Uygun bir tencereye sütü dökün, şekeri de üzerine ekledikten sonra ocağa alın ve orta ateşte, silikon veya tahta kaşık ile sürekli karıştırarak pişirin. Sütü ocağa aldıktan 5 dakika sonra pirinçleri de süte ekleyip, pişirin. Süt kaynamaya başlayınca yaklaşık 20-25 dakika kadar daha sürekli karıştırarak pişirmeye devam edin. 

Küçük bir kasede yumurta sarılarını iyice birbirleriyle özleşecek şekilde çırpın. Başka bir kasede nişastayı su ile çözüp, eritin. Daha sonra nişasta ile yumurtayı iyice karıştırın ve kaynayan sütünüzden yarım kepçe kadar alıp, yumurtalı nişastalı karışıma ilave edin. Karışımın ılıklaşmasını bekleyin. Ilıklaşan yumurtalı nişastalı karışımı daha önce kaynattığınız süte ekleyin. Sütü tekrar ocağa alın ve bir müddet kısık ateşte sütü karıştırarak pişirmeye devam edin. Sütün kıvamını çok koyulaştırmamaya dikkat edin, çok koyu olmadan ocaktan alın. Ocaktan aldıktan sonra sütlü karışıma vanilyayı ekleyin ve karıştırın.

Fırına dayanıklı kaselere ya da güveç kaselerine sütlü karışımınız sıcakken paylaştırın ve sonra kaseleri uygun bir fırın tepsisine koyun. Tepsinin içine kaselerin yarısına gelecek şekilde su koyun. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırına sütlaç tepsisini koyun. Daha sonra sütlaçların üzeri kızarana kadar pişirin. Sütlaçların üzerini yakmamaya dikkat edin. Sütlaçların üzeri kızarınca ocaktan alın, ılındıktan sonra üzerini dövülmüş fındık veya ceviz ile süsleyip servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

]]>
Sütlaç Malzemeleri https://www.sutlactarifi.gen.tr/sutlac-malzemeleri.html Sun, 25 Nov 2018 17:12:31 +0000 Sütlaç Malzemeleri, Sütlaç, adından olduğu gibi sütle yapılan ve adını "sütlü aş" olarak alan tipik bir Rumeli tatlısıdır. Sütlaç birçok sütlü tatlı içinde en çok yapılan ve bilinen tatlıdır. Malzemeleri hemen h Sütlaç Malzemeleri, Sütlaç, adından olduğu gibi sütle yapılan ve adını "sütlü aş" olarak alan tipik bir Rumeli tatlısıdır. Sütlaç birçok sütlü tatlı içinde en çok yapılan ve bilinen tatlıdır. Malzemeleri hemen hemen her evde bulunabilecek bir tatlı olmakla beraber masrafı da yoktur. Sütlacın temel gıdaları arasında süt ve pirinç vardır. Herkesin severek tüketebileceği ve yapımı da kolay ve pratiktir. Kıvamı herkese göre değişebilir. İsteyen biraz sulu isteyen de koyu kıvamlı yemeyi sever. Sütlaç pişirilirken pirincin iyi pişmesi hem de tane tane kalması gerekir. Bunun için süt kaynayana kadar karıştırılmalıdır ve kaynadıktan sonra da gözlemeyi bırakamamak da gerekir. Çünkü süt taşabilir ve süt oranı azalabilir. Sütlaç pişince üzerine çeşitli süslemeler de yapılır. En çok kullanılan ise toz tarçındır. Kokusuyla sütlaca güzel bir tat katar. Sütlaç akşam sabah yapılabilir. Sıcak veya soğuk tüketilir. 

Sütlaç Malzemeleri ve yapımı; 

Sütlaç, başta süt ve pirinç daha sonra da şeker eklenerek yapılan bir tatlıdır. Bazıları sütü çoğaltmak için su kullanır. Bazı sütlaç tarifleri ise pirinç unu, ve vanilya da ilave edilerek yapılır. Hatta bazı sütlaç yapanlarda içine bir miktar tuz da atarlar. Mesela, sütlaca pirinç unu ekleyerek yapacaksanız, pirinç ununu önceden biraz suyla karıştırıp öyle süte eklemelisiniz. Pirinç unu katmak istiyorsanız pirince göre ayarlamalısınız. Eğer tarifleri göz kararı değil de ölçülerle yapıyorsanız. 2 kilo süte, 2 su bardağı kadar pirinç, 2,5 su bardağı toz şeker, 2 yemek kaşığı pirinç unu isteğe göre 1 paket vanilya ile yapabilirsiniz. Vanilya sütlaca güzel bir aroma ve koku verecektir. Sütlacı yaparken tencereye, önce sütü sonra yıkadığınız pirinçleri ekleyin. Kaynayana kadar karıştırmayı ihmal etmeyin. Kaynayan süte pirinç ununu ilave edin ama dediğim gibi suyla karıştırıp dökün ve dökerken de karıştırarak ilave edin ki içinde topaklanma yapmasın. Sonra da toz şekeri ekleyin ve arada karıştırarak pişmeye bırakın. Vanilya da katacaksanız sütlacın altını kapatmaya 5 dakika önce ilave edin. Pişen sütlacı süslemek için genel olarak kullanılan tarçın haricinde fındık içi kırığı, dövülmüş ceviz içi, Antep fıstığı tozu ve çocukların ilgisini çekmek içinde renkli şekerlemelerle de süslenir. Afiyet olsun...
]]>
Alüminyum Kasede Fırında Sütlaç https://www.sutlactarifi.gen.tr/aluminyum-kasede-firinda-sutlac.html Mon, 26 Nov 2018 08:45:23 +0000 Alüminyum Kasede Fırında Sütlaç, Sütlacı üzeri yanık sevenlerin en büyük tercihi alüminyum kaselerde hazırlamaktır. Şık sunumu ve lezzetli ile büyüleyen olağanüstü bir tatlıdır. Bir kez denedikten sonra bir daha bu Alüminyum Kasede Fırında Sütlaç, Sütlacı üzeri yanık sevenlerin en büyük tercihi alüminyum kaselerde hazırlamaktır. Şık sunumu ve lezzetli ile büyüleyen olağanüstü bir tatlıdır. Bir kez denedikten sonra bir daha bu tatlıdan vazgeçmeyeceksiniz. Hazırlaması kolay ve pratik olan tatlıyı artık sizde evlerinizden eksik etmeyeceksiniz. Deneyin aradaki farkı sizde görün. Şimdiden kolay gelsin. 

Gerekli Malzemeler:
 • 1 litre süt
 • 1 çay bardağı kırık pirinç 
 • 1 çay bardağı sıcak su (pirinçleri haşlamak için)
 • 1 yemek kaşığı mısır nişastası (buğday nişastası da olur.)
 • 1 çay bardağı sıcak su (mısır nişastasını eritmek için )
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 paket vanilya
 • 5-6 adet alüminyum kase
Önemli Uyarı:  Alüminyum kaseler fırın sıcaklığına daha dayanıklı olduğu için hazırladığınız sütlacı mutlaka alüminyum kaselere doldurup fırına koyun. Ayrıca tepsiye iki parmak kalınlığında su dökün. Böylece sütlaç kurumadan üzeri yanmış olur. 

Alüminyum Kasede Fırında Sütlaç Nasıl Hazırlanır

 Öncelikle bir çay bardağı kırık pirinçleri normal musluk suyunda yıkayıp geniş bir tencereye koyun. Üzerine bir çay bardağı sıcak su doldurup, ocağın üzerine koyun ve altını yakın. Suyunu çektikten sonra üzerine yavaş yavaş bir litre sütü ekleyin ve karıştın. Daha sonra üzerine bir çay bardağı sıcak su içinde mısır nişastasını eriterek süt kaynadıktan sonra azar azar üzerine ekleyip hızlı hızlı karıştırın. Yoksa topak topak olur. Bu da sütlaç da hiç istemediğimiz bir görüntü ve tada yol açar. Sütlaç kıvama geldiği zaman üzerine azar azar bir su bardağı toz şekeri ekleyip hızlı hızlı karıştırın. Yoksa sütlaç şerbetlenir ve istediğimiz kıvamı yakalamamızı engeller. Daha sonra bir paket şekerli vanilya ekleyip sütlacı karıştırın. Daha sonra ocağın altını kapatarak alüminyum kaselere doldurun. Daha sonra fırın tepsisine biraz su dökerek alüminyum kaseleri su dolu fırın tepsisine teker teker dizin. Son olarak önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yaklaşık olarak 15 dakika kadar üzeri kızarana kadar pişirin. Daha sonra servis tabağına alıp servis edin. Afiyet Olsun.
]]>
Bebek Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/bebek-sutlac-tarifi.html Mon, 26 Nov 2018 23:42:04 +0000 Bebek Sütlaç Tarifi, büyük, küçük özellikle her yaştan herkesin en çok severek yediği ve geçmişten bugünümüze geleneksel olarak devam eden sütlü tatlılardan birisidir. Bebekler için hazırlanan sütlaç tarifi aslında her Bebek Sütlaç Tarifi, büyük, küçük özellikle her yaştan herkesin en çok severek yediği ve geçmişten bugünümüze geleneksel olarak devam eden sütlü tatlılardan birisidir. Bebekler için hazırlanan sütlaç tarifi aslında her zaman yapılan sütlaç tarifine benziyor, ancak bebekler söz konusu olduğu zaman içerisine nişasta ve pirinç unu eklenerek hazırlanmaktadır. İsterseniz bebek sütlacı tarifine meyve çeşitlerinden ekleyebilirsiniz. Bebeğinize isterseniz elmalı, muzlu, çilekli, pekmezli ya da şeker kullanmadan lezzetli sütlaç çeşitleri kolaylıkla pişirebilirsiniz. Bebek sütlacını normal inek sütü ile yapılabildiği gibi, aynı zamanda bazı anneler devam sütü kullanarak da pişirmektedir. Bebeğinizin damak zevkine uygun olan sütlaç tarifini kolaylıkla hazırlayabilir. Özellikle bebek sütlacı tarifi protein açısından zengin olurken, hem vitaminler hem de mineraller açısından besin değeri oldukça yüksek bir tatlıdır. Ayrıca bebek sütlacı tarifi hem çok lezzetli hem de doyurucu özelliğe sahiptir. Eğer sizlerde bebeğinize sağlıklı bir sütlaç pişirmek istiyorsanız, mutlaka bu tarifi denemenizi tavsiye ediyoruz.

Bebek Sütlaç Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 1 su bardağı süt
 • Yarım su bardağı pirinç
 • 2 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı buğday nişastası
 • 1 tatlı kaşığı pirinç unu
 • 2 yemek kaşığı toz şeker
 • Dövülmüş ceviz içi
 • Tarçın
 • 1 su bardağı su (pirinç unu ve nişastayı açmak için)
Bebek Sütlaç Tarifinin Hazırlanışı, ilk önce pirinçleri güzelce yıkayalım ve ardından küçük bir tencerenin içine alalım. Daha sonra üzerine suyu ilave edip pirinçler iyice yumuşayıncaya kadar haşlayın. İyice haşlanan ve suyunu çekmiş olan pirinçlerin üzerine süt ile toz şekeri ilave edelim. Bu şekilde yaklaşık 5 dakika kadar pişirelim. Bu arada bardağın içindeki suya nişastayı ve pirinç ununu ilave ederek karıştıralım ve çözülmesini sağlayalım. Ardından suyu tencerenin içindeki sütlaca ekleyelim. Bundan sonra sütlaç kaynayıncaya kadar karıştırarak pişirmeye devam edelim. Sütlaç kaynadıktan sonra ocağın altını kısalım ve yaklaşık 10 dakika bu şekilde pişirelim. En son ince dövülmüş ceviz içi ile tarçını ekleyerek karıştıralım. Daha sonra soğuması için kasenin içerisine alalım. Afiyet olsun.
]]>
Üstü Yanık Sütlaç Tarifi https://www.sutlactarifi.gen.tr/ustu-yanik-sutlac-tarifi.html Tue, 27 Nov 2018 06:51:25 +0000 Üstü yanık sütlaç tarifi, klasik sütlaçtan biraz daha farklı bir tariftir. Bu tür sütlacı daha çok restaurant vitrinlerinde görürsünüz. Bunun nedeni evde yapılan sütlaç fırına girmediği için daha pratik olmaktadır. Üst Üstü yanık sütlaç tarifi, klasik sütlaçtan biraz daha farklı bir tariftir. Bu tür sütlacı daha çok restaurant vitrinlerinde görürsünüz. Bunun nedeni evde yapılan sütlaç fırına girmediği için daha pratik olmaktadır. Üstünün nasıl kızardığı ayrı bir merak konusu olmakta. Buna tarifte ayrıntılı olarak değineceğim. Tatlı sevenler için üstünün yanık olması yada olmaması çok önemli olmasa da yanık kısmı ayrı bir aroma katmaktadır. Bu tarifte güveç kapları önemli. Güveçte yapıldığı zaman çok daha hoş bir görüntü olmaktadır. Üstü yanık sütlaç tarifimiz için daha fazla bekletmeden başlayalım.

Malzemeler
 • 1 litre süt
 • 250 gr şeker
 • Yarım çay bardağı pirinç
 • 2 yumurta sarısı
 • 50 gr tereyağ
 • 30 gr nişasta
Yapılış
İlk başta tencereye sütü koyup kaynamaya bırakıyoruz. Aynı zamanda pirinçleri de başka bir kabın içerisinde kaynamaya bırakıyoruz. Ancak pirinçlerin iyice yıkanıp öyle kaynatılması daha iyi olacak. Üzerlerindeki doğal nişasta bu şekilde gidecektir. Ufak bir çırpma kabına yumurtaların sarılarını ayırıyoruz. Beyazlarını da sütlaca koyarsanız topak topak bir görüntü ortaya çıkacaktır. Aynı kaba nişastayı da ilave edip çok az suyla çırpıyoruz. Süt ısınmaya başlayınca içerisine şeker ve tere yağını da katıp karıştırıyoruz. Bu arada fırın tepsisine güveç kaplarını diziyoruz ve içerisine güveçlerin dip kısımlarında kalacak kadar su koyuyoruz. Suyu koymamamızı amacı sütlaçların kaynamadan üstlerin kızarmasını sağlamak. Fırın ısısı yüksek olacağı için sütlaçlar güveç kaplarının içerisinde kaynama ve taşmaya başlar. O yüzden su koymayı unutmayın. Fırının derecesini 250 derece olarak ayarlıyoruz ve ısınmaya bırakıyoruz. Bu arada kaynayan sütümüze nişastayı döküyoruz ve hızlı hızlı karıştırıyoruz. Göreceğiniz gibi süt koyulaşmış olacak. Süt kaynamadan nişastayı dökmeyin yoksa ne kadar kıvamda olacağını kestiremeyebilirsiniz. Şimdi sütlaçları güveçlere koyup fırına atma zamanı. Fırınımız yeterli ısıya zaten 2-3 dk içerisinde ulaşmıştır. Tepsiyi fırına atıyoruz ve üstleri kızarana kadar takip ediyoruz. Fırın ısıları farklı olabildiği için net süre vermek istemiyorum. Ama genelde 4 dk içerisinde kızarmış olacak. Kızaran sütlaçları tepsiden alıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Üstü yanık sütlaç tarifi bu şekilde. Çok basit bir tarif. İsterseniz üzerilerine parça ceviz atarak servis edebilirsiniz. 
]]>